Україна

Російські паспорти у власників українських мікрокредитних організацій: розслідування “Схем”

Російські спецслужби могли отримати персональні дані щодо тисячі боржників.

Доступно і блискавично – під таким гаслом десятки мікрокредитних організацій в Україні пропонують “швидкі” гроші. Однак високі відсотки часто призводять клієнтів до боргової ями, роблячи їх фінансово вразливими. Про це йдеться у матеріалі журналістів проєкту “Схеми”.

Ризики для національної безпеки

Дані про тисячі боржників можуть потрапити до рук російських спецслужб. Останнім часом почастішали новини про підпали автомобілів військовослужбовців ЗСУ. Часто клієнти мікропозикових організацій, маючи борги, погоджуються на такі дії за відносно невеликі суми.

“Схеми” дослідили одну з мереж мікрокредитних організацій, яка працює по всій Україні, і виявили, що її власниками є подружжя громадян Російської Федерації. Їхній син є депутатом від “Єдиної Росії” в окупованому Криму та підтримує вторгнення Росії в Україну. Це не тільки загрожує національній безпеці, але й порушує пряму заборону Національного банку України.

Підпал автівок українських військових

Військовослужбовець Тарас Котов розповідає: “Я прокинувся вночі від галасу на вулиці. Вийшов, побачив, що вже стоять дві пожежні машини, поліція. Моє авто вже загасили, коли я вийшов. Я запитав, що відбувається, мені сказали: ‘Вашу машину намагалися підпалити’. Показали, кого затримали в цей момент.”

Автомобіль Тараса Котова підпалили у червні цього року. Паліями виявилися жінка та її неповнолітній син, які потрапили в боргову залежність через мікрокредити.

“Зі слів жінки, вони взагалі не орієнтуються, що відбувається в країні, яка влада, які там Збройні сили. Не було ніякої ідеології або бачення. Просто є канал, звідки можуть знайти гроші, щоб почати сплачувати мікрокредитні борги, яких дуже багато, і ми дуже погано живемо”, – згадує Котов.

Правові наслідки

За даними поліції Києва та Київської міської прокуратури, підпал автомобіля Котова – вже другий на рахунку паліїв. Тепер жінці загрожує до 10 років позбавлення волі, а її неповнолітньому синові – до 7.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Український легіон поповнився новими добровольцями

Вразливість боржників

За збігом обставин, за рік до підпалу свого автомобіля Тарас Котов досліджував тему мікрокредитів, через які українці нерідко стають боржниками. У цьому статусі вони стають легкою здобиччю як для місцевих шахраїв, так і для російських вербувальників.

“Ця категорія буде вразливою, тому що їхні проблеми – це дуже мало грошей. Але з точки зору оперативного бюджету ФСБ – це взагалі копійки”, – вважає Котов.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку