Українські біженці

Що потрібно знати українцям, які повертаються з Європи

З огляду на побоювання, що українські біженці, які виїхали за кордон під час початку повномасштабного вторгнення РФ, не повернуться на батьківщину, є заспокійливі новини: вони таки повертаються додому! Коротко про те, що радять зробити українські влади перед поверненням на батьківщину, які документи варто взяти та про що потурбуватися. Основні рекомендації можна знайти на порталі “Україна – це дім”.

Чи потрібно відмовлятися від статусу тимчасового захисту? У більшості країн ЄС, які прийняли українців, короткочасний виїзд (до 30 днів) не впливає на втрату статусу, соціальних виплат та пільг. Триваліше перебування в Україні – від 30 до 90 днів – призупиняє виплати, але не зачіпає статус. Однак краще уточнити ці питання у відповідних органах країни перебування, адже умови і терміни можуть відрізнятися.

Які документи потрібні для повернення в Україну?

Громадянам України не можуть відмовити у від’їзді в Україну за жодних обставин! Передбачається, що за минулі роки українці вже оформили всі необхідні документи у консульствах і посольствах України за кордоном, зокрема закордонний паспорт. В’їхати додому можна також за дипломатичним або службовим паспортом, посвідченням члена екіпажу/моряка, посвідченням на повернення в Україну, яке видається у посольстві/консульстві України. Там же продовжують термін дії біометричного паспорта. В Іспанії, Польщі, Словаччині, Німеччині, Чехії, Італії, Туреччині послуги з оформлення документів надають філії ДП “Документ”.

Якщо українець виїхав з країни за внутрішнім паспортом, йому потрібно отримати посвідчення на повернення в Україну. З Румунії та Молдови можна виїжджати без нього, за внутрішнім паспортом України.

Чи може неповнолітня дитина самостійно повернутися в Україну?

Так. У дитини має бути хоча б якийсь документ: паспорт або свідоцтво про народження, навіть якщо воно видане за кордоном. Якщо жодних документів немає, дитині потрібно за допомогою дорослих отримати довідку про повернення на підставі будь-яких документів, що підтверджують її зв’язок з Україною та наявність українського громадянства. Консульства можуть видати таку довідку навіть за копіями документів. Проте є випадки, коли свідоцтво про народження не може використовуватися як проїзний документ. Про ці винятки повідомлять у консульстві України.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  З жовтня українці в Нідерландах платитимуть за притулок значно більше, ніж раніше

Співробітників Держприкордонслужби України слід заздалегідь повідомити про те, що через кордон їде неповнолітній, якого на українському боці кордону очікують батьки або опікуни.

Якщо повертається власник з домашнім улюбленцем, які документи потрібні?

Власнику потрібні ті ж посвідчення особи, що й іншим. Для улюбленця потрібен ідентифікаційний документ, виданий державою-членом ЄС (паспорт домашньої тварини або міжнародний ветеринарний сертифікат). Тварина повинна мати щеплення від сказу та бути чипованою.

Що робити, якщо будинок зруйнований під час бойових дій?

Заздалегідь оберіть місце в Україні, де можна буде облаштуватися, і вирушайте туди. Там отримайте статус внутрішньо переміщеної особи та право на допомогу від держави. Статус ВПО можна отримати у службах соціального захисту, у ЦНАПах або онлайн у додатку “Дія” (процес описаний на порталі Diia.gov) після реєстрації на новому місці та отримання довідки внутрішньо переміщеної особи. Довідка ВПО може знадобитися для отримання допомоги від різних гуманітарних організацій.

Якщо людина повертається додому за місцем реєстрації і не є ВПО, вона все одно має право на допомогу, якщо відповідає критеріям вразливості. Це жителі Дніпропетровської, Полтавської, Одеської, Запорізької, Кіровоградської, Черкаської, Харківської, Чернігівської, Сумської, Миколаївської, Херсонської областей, які не мають статусу ВПО, але мають:

  • сім’ї з одним із батьків, з одним або кількома дітьми до 18 років або з особами старшого віку (від 55 років і старше);
  • сім’ї, очолювані одним або кількома самотніми особами віком 55+ або особою похилого віку з одним або кількома дітьми 18+;
  • сім’ї з одним або кількома особами з особливими потребами – інвалідністю або хронічними захворюваннями;
  • прийомні сім’ї, які виховують дітей без супроводу батьків, і дітей, розлучених з батьками (потрібне документальне підтвердження).
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Місцева влада у Швейцарії висловила невдоволення діями окремих українських біженців

Як повертатися на своєму автомобілі?

Якщо автомобіль куплений за кордоном, його потрібно розмитнити та зареєструвати після прибуття. Якщо автомобіль знаходиться у власності більше року, він зареєстрований за кордоном, його можна привезти в Україну для особистого користування без стандартної процедури митного оформлення та оподаткування. Його потрібно буде лише зареєструвати. Проте, якщо протягом 2 років перебування в Україні власник захоче продати або подарувати автомобіль, його доведеться розмитнити.

Особистий транспортний засіб, на якому українські біженці в’їжджали в ЄС і який зареєстрований в Україні, не потребує місцевої реєстрації і його не потрібно реєструвати в Україні заново.

Чи потрібно брати довідки з місця роботи або навчання, коли вирішили повертатися додому?

Під час підготовки до повернення зверніться до свого роботодавця щодо документів, що підтверджують трудовий стаж і кваліфікацію. У багатьох країн з Україною є двосторонні угоди, за якими їхній стаж зараховується в Україні в повному обсязі: наприклад, з Польщею, Угорщиною, Чехією, Румунією, Словаччиною, Латвією, Литвою тощо.

Якщо таких угод немає, трудовий стаж буде зарахований для визначення віку виходу на пенсію (60, 63, 65 років). Стаж потрібно підтвердити довідками з країни перебування, але розмір пенсії буде розрахований тільки на підставі соціальних внесків, сплачених в Україні.

Щодо шкільних атестатів, то найкраще зібрати всі відповідні документи: виписки по предметах, результати іспитів, систему оцінювання тощо. Але навіть якщо немає жодних документів, дитина все одно буде зарахована до української школи. Можливо, доведеться скласти невеликий іспит на рівень знань. Відмовити у прийомі до школи через неповний комплект документів або через пропущені предмети ніхто не має права.

Все це стосується і медичних документів. Найкраще зібрати всі довідки, рецепти – все, що є. І не забудьте відключити місцеве медичне страхування, щоб не платити страховку, коли ви вже будете в Україні і укладете декларацію зі своїм сімейним лікарем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку