Серед найвпливовіших людей світу у сфері здоров’я – двоє українців

Щороку одне з найвпливовіших американських видань “Time” укладає перелік ста найвпливовіших людей світу. Вважається значним репутаційним досягненням увійти до цього списку. Крім того видання укладає рейтинги людей, які мають значні досягнення у окремих галузях. Цього року до переліку особистостей, які зробили значний внесок в розвиток галузі охорони здоров’я увійшли двоє українців.
Автор роботизованої руки
Серед інноваторів, помітних на глобальному ринку – Дмитро Газда. Це український лікар і засновник стартапу Esper Bionics. Компанія займається виробництвом біонічних протезів. Це так звані роботизовані руки, які зчитують генеровані мозком підказки, надіслані до найближчих функціональних м’язів, і використовують їх для рухів. Це протези нового покоління.

Офіси Esper Bionics є в Україні, Німеччині, США. Один високотехнологічний протез вартує десятки тисяч доларів. Утім, після початку повномасштабної війни Дмитро вирішив надавати протези для українців безкоштовно.
“Це нерозумно для бізнесу, але є речі набагато важливіші за бізнес”, – говорить Газда.
Біонічні руки – це лише початок для Esper Bionics. Ґазда уявляє собі світ — можливо, лише через десятиліття або два — де люди будуть оснащені всіма видами вбудованих високотехнологічних пристроїв – від протезів кінцівок до імплантатів, які відстежують роботу серця і визначають ознаки захворювань чи збоїв.
Американська волонтерка українського походження
Друга серед наших в переліку найвпливовіших від “Time” – американка українського походження Дора Хом’як. Вона є очільницею благодійного фонду Razom, що спеціалізується на допомозі українцям.
Від початку повномасштабної війни організація надала допомогу тисячам українців, надіслала обладнання та ліки до десятків лікарень. Серед останніх досягнень фонду – передача кількох мобільних медичних установок українського виробництва для використання поблизу лінії фронту. Таке обладнання дозволяє медикам стабілізувати тяжко поранених пацієнтів, не чекаючи годин на авіатранспорт для їхньої евакуації.
Загалом організація Razom витратила на допомогу українцям вже понад 100 млн доларів.

На думку Дори Хом’яка, особливий соус Razom налаштовує українську систему охорони здоров’я на тривалий розвиток через навчальні сесії та партнерство з лікарями з усього світу. Наприклад, Razom співпрацює з американськими хірургами, які їздять в Україну, щоб виконувати складні операції та навчати українських студентів-медиків, як робити ці процедури в майбутньому. Разом зі своїми колегами Хом’як також виступає за продовження підтримки України з боку уряду та парламенту США.