Соціальна

Скільки коштує навчання у вищих навчальних  закладах України

В Україні 1 липня стартувала вступна кампанія 2024, і перед абітурієнтами розгорнувся широкий вибір вищих навчальних закладів, що пропонують безліч спеціальностей. Але постає головне питання –  чи вистачить коштів на оплату майбутніх знань? Ціна на навчання у вузах завжди була не дешевою, а в умовах воєнного часу і, взагалі, може стати не підйомною. Спробуємо з’ясувати що і скільки коштує на ринку знань України.

Як свідчать дані освітнього порталу Education.ua,  річна ціна на навчання у вищих навчальних закладах зростає з кожним роком. Так у 2022 році рік навчання у вузі становив 20 532 грн У 2023 році ця сума зросла  на 14,4% і становила 23 491 грн  Така ж тенденція має зберегтися і у 2024 році і, за попередніми оцінками, становитиме 25 840 грн Таким чином, за даними Держстату спостерігається наступна динаміка росту цін на навчання:

  • в 2022 році показник зріс на 7,2%;
  • у 2023 році цей показник становив вже 11,8%;
  • в 2024 році (за прогнозами) 12%.

Варто зазначити, що ріст цін залежить від навчального закладу та обраної професії. Чим вищий рейтинг навчального закладу і чим більшим попитом користується та чи інша спеціальність, тим вищою буде ціна на навчання.

За підсумками щорічного рейтингу Центру міжнародних проєктів “Євроосвіта”, до топу лідерів серед вищих навчальних закладів увійшли: Київский політехнічний інститут імені Ігоря Сікорского (КПІ), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний університет “Львівська політехніка”, Харківський національний університет імені Василя Каразіна та Сумський державний університет.

У рейтингу спеціальностей за результатами поданих заяв у 2023 році лідерські позиції займають  “Комп’ютерні науки” (30,1тис), Філологія (27,6 тис) та Право (25,9 тис). Четверту та п’яту сходинки зайняли, відповідно, “Психологія” (24,6 тис) та “Менеджмент” (24,3 тис). Варто зазначити, що сама держава прагне цьогоріч підняти рейтинг природничих спеціальностей як хімія, біологія та фізика. У 2024 році очікується підвищення держзамовлення на медиків, військових, прикордонників, фахівців транспорту та будівництва і легкої промисловості.

Візьмемо для порівняння ціну ступеня бакалавра у вишах топу.

  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка

За навчання за спеціальністю “Право” треба заплатити 264 тис грн за 4 роки навчання. Здобуття освіти за фахом “Менеджмент” коштує 216 тис грн, а за спеціальностями “Комп’ютерні технології”, “Філологія” та “Психологія” – 213 тис грн.

  • Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  На які пільги мають право українські ветерани: оновлення у 2024 році

Навчання за спеціальностями “Філологія” та “Право” коштує в розмірі 199,6 тис грн “Комп’ютерні технології” та “Менеджмент”  обійдуться в 175,5 та 175,6 тис грн. “Психологія” коштує дешевше, всього 155,6 тис грн за 4 роки навчання

  • Національний університет “Львівська політехніка”

Освіта у сфері комп’ютерних наук обійдеться абітурієнтам в 184,8 тис грн, а “Філологія”, “Право” та “Психологія” коштують відповідно 159,6 тис грн, 152 тис грн і 147,2 тис грн Найдешевше коштує навчання за фахом “Менеджмент” – 127,2 тис грн.

  • Харківський національний університет імені В.Каразіна

В даному університеті 4 роки навчання за спеціальностями “Право”, “Психологія”, “Менеджмент” та “Комп’ютерні науки” коштують 124 тис грн Найдорожчою виходить “Філологія”, яка має вартість у розмірі 132 тис грн

  • Сумський державний університет

Найдешевше всього обійдеться навчання за фахом “Психологія” в розмірі 166 тис грн. Навчання за спеціальностями  “Філологія” та “Право” коштують 194,2 тис грн та 194 тис грн А найдорожчим у цьому виші є отримання знань за фахом “Менеджмент” та “Комп’ютерні технології” – 176 тис грн і 200 тис грн

Найдорожчими по ціні в цьому році вийдуть столичні вузи. Наприклад, навчання за спеціальністю “Комп’ютерні науки” в Київському національному університеті імені Тараса Шевченко становитиме 213 тис грн А от найдешевшим на цій же спеціальності буде навчання в Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна – 124 тис грн Порівнюючи ціни на  топ спеціальності можна помітити, що найдорожчими залишаються  в усіх вузах “Комп’ютерні науки”, “Філологія” та “Право”. В усіх вищих навчальних закладах вартість навчання поділена порівну на чотири роки, за винятком КНУ ім. Шевченка та Сумського державного університету де вартість навчання підвищується з кожним роком.

При порівнянні 2023 і 2024 років спостерігається значний зріст вартості навчання. Наприклад, навчання на спеціальності “Право” подорожчало на 37 тис грн у КНУ ім. Шевченка.

Водночас держава обіцяє абітурієнтам підтримку у вигляді грантів в разі успішної здачі національного мультипредметного тесту. Так, вступники із результатом НМТ від 150 балів з будь-яких 2 предметів можуть отримати грант у розмірі 15 тис. грн. При цьому вступники з результатом НМТ від 170 балів з будь-яких 2 предметів можуть отримати грант у розмірі 25 тис. грн.

За даними Education.ua 15 тис грн здатні забезпечити 58% від середньої вартості року навчання. Ця сума могла б покрити більшу частину вартості при умові вступу на менш популярні серед абітурієнтів спеціальності. А от  50 тис грн вистачить на всю вартість на більшості популярних спеціальностей.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Попит на е-книги в Україні та роль ШІ в їх створенні

Вочевидь, що отримати таку значну суму гранту можуть лише абітурієнти, які здали НМТ на високий бал. За даними УЦОЯО у 2023 році таких абітурієнтів налічувалося 415 осіб. Так як минулого року на бюджет вступили 69511 майбутніх бакалаврів, то це був би лише 1% тих, хто зміг би скористатися грантовою системою. Держава планує у 2024 році надати фінансову підтримку 60% абітурієнтів.

У нинішніх умовах економічного стану країни нам важливо, щоб більша кількість громадян отримала державну підтримку здобуття освіти”, – зазначив заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький.

Також, як альтернативу, можна розглянути заочну форму навчання, яка в порівнянні з денною, є більш доступною в нинішніх реаліях. Наприклад, в ХНУ ім. Каразіна навчання на заочній формі за спеціальністю “Філологія” за рік буде на 13 тис грн дешевшою від денної форми. Але варто зазначити, що не всі спеціальності можна опанувати заочно, як, наприклад, “Медицину”. Крім того, варто брати до уваги певні обмеження, які вносить держава до форми фінансування навчальних закладів. В 2024 році абітурієнти не зможуть здійснювати навчання на спеціальностях “Право” та “Міжнародне право” заочно.

Цікаво знати, чи окупиться вартість навчання студенту після закінчення навчального закладу. Взявши до уваги показник середньої заробітної плати та умову, що випускник залишиться працювати в тому місті, де навчався, можна дійти висновку, скільки місяців треба на повернення витрачених коштів. Так, найдовше треба відпрацьовувати навчання за спеціальностями “Право” та “Психологія” в КНУ ім. Шевченка (12 місяців) через високу вартість освіти та низьку заробітну плату.

При цьому в ХНУ ім. Каразіна розрахунки вказують на те, що за фахом “Право” треба відробляти всього 9 місяців, так як в даній професії досить висока заробітна плата. Найменше всього треба відпрацьовувати за спеціальністю “Психологія” (всього 3 місяці). Проте, всі ці дані є відносними і залежать від багатьох чинників, наприклад, від міста, в якому буде працювати випускник, попиту на ринку праці та ситуації в країні, яка зараз, на жаль, є дуже нестабільною.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку