Скільки українців виїхало б, якби їм зараз запропонували громадянство країни ЄС або США

Війна, яка триває в Україні і досягла свого апогею з початком повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, кардинально змінила життя кожного українця. Під звуки вибухів та сирен мільйони людей були змушені залишити свої домівки, втратити рідних, пережити руйнування міст та сіл, проте не втратити віру у майбутнє своєї держави. Війна змусила багатьох переглянути своє ставлення до життя, пріоритети, а також зруйнувала усталені стереотипи щодо бажання українців залишити свою країну в пошуках кращого життя за кордоном.
Ще до початку активної фази конфлікту багато українців розглядали еміграцію як спосіб забезпечити собі стабільність, безпеку та гідний рівень життя. Бажання покинути країну було викликане соціально-економічною нестабільністю, відсутністю можливостей для професійного розвитку та надією на кращу долю в Європейському Союзі чи США. Це питання завжди було актуальним, і дані численних соціологічних опитувань підтверджували високий рівень готовності українців до переїзду.
Проте з початком повномасштабної агресії Росії українці продемонстрували неймовірну єдність, патріотизм та готовність до боротьби. Вибір на користь захисту своєї Батьківщини став очевидним для багатьох, навіть тих, хто раніше мріяв про життя за кордоном. Попри величезні виклики, з якими стикнулося суспільство, українці обирають залишатися на рідній землі, допомагати одне одному та разом відбудовувати країну, у якої, попри все, є велике майбутнє.
Водночас, зміна настроїв громадян не стала однорідною. У різних регіонах та серед різних вікових груп спостерігаються суттєві відмінності у готовності до еміграції. Одні готові залишитися за будь-яких умов, інші, зневірившись у можливості швидкого завершення війни та відновлення економіки, прагнуть шукати кращого життя за кордоном. Що ж мотивує українців залишатися чи виїжджати, і як змінилося їхнє ставлення до майбутнього під час війни? Розглянемо це питання детальніше.
Згідно з даними дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), питання готовності українців до переїзду за кордон завжди залишається актуальним, особливо на тлі військових подій. Якщо у жовтні 2020 року 28% респондентів були готові залишити Україну за умови отримання громадянства США чи ЄС, то у 2022 році цей показник суттєво знизився до 7%. Проте, у вересні 2024 року цей показник знову зріс, сягнувши 19%.
Як вплинула війна на плани українців
З початком повномасштабної агресії у 2022 році спостерігалися значні зміни у настроях громадян, зумовлені підвищенням рівня патріотизму та вірою у відродження держави. Багато хто відмовився від ідеї виїзду за кордон, і станом на 2024 рік 79% населення планують залишатися на Батьківщині. Хоча кількість тих, хто хоче переїхати, зросла у порівнянні з вереснем 2022 року до 19%, це все ж значно нижче, ніж у 2020 році, коли 28% дорослих українців заявляли про готовність покинути країну за умови отримання іноземного громадянства.

Регіональні відмінності: де хочуть залишатися, а де готові виїхати
На регіональному рівні найбільшу готовність до еміграції демонструє східна частина країни, де 25% респондентів висловили бажання виїхати, що практично дорівнює показнику 2020 року (26%). В інших регіонах України, навпаки, спостерігається тенденція до бажання залишитися. Так, 81% жителів західних областей, навіть за умови отримання іноземного громадянства, не мають наміру покидати країну. У південних регіонах 80% опитаних поділяють таку ж позицію, а в центральних областях цей показник становить 78%.

Думка молоді щодо переїзду за кордон
Традиційно молодь є найбільш активною у планах щодо переїзду. У 2020 році 46% респондентів віком 18-29 років розглядали можливість еміграції, однак до вересня 2022 року цей показник різко знизився до 13%. У 2024 році частка молоді, яка готова до виїзду, знову зросла до 26%, але більшість, а саме 74%, планують залишитися в Україні. Подібний тренд характерний і для 30-44 річних (серед яких наразі 75% не хочуть переїжджати з України).

Готовність чоловіків та жінок до переїзду: чи є різниця
Серед чоловіків та жінок віком від 25 до 55 років також помітні відмінності у настроях. 70% чоловіків цієї вікової групи заявляють про бажання залишитися в Україні, тоді як 27% готові переїхати за кордон. У жінок спостерігається ще вищий рівень патріотизму: 80% хочуть залишитися в Україні, і лише 18% розглядають можливість виїзду.

Висновки КМІС
Відтік населення, особливо молоді, завжди був хронічною проблемою для України з моменту здобуття Незалежності, і ця ситуація значно загострилася після початку повномасштабної війни. Демографічна ситуація в країні є вкрай складною, про що свідчать висновки як провідних українських експертів, зокрема Елли Лібанової, так і міжнародних інституцій. За даними ЦРУ, Україна входить до числа країн із найвищими показниками смертності та найнижчими показниками народжуваності.
Військовий конфлікт, що триває, а також поглиблення соціальної напруги й емоційного виснаження, створюють сприятливий ґрунт для поширення різноманітних маніпуляцій щодо настроїв українців. Нерідко в інформаційному просторі з’являються твердження (як з боку ворожої пропаганди, так і деяких українських джерел) про те, що “українці масово прагнуть виїхати на Захід” або “Україна перетворилася на концтабір, де обмежують права громадян, особливо чоловіків”, намагаючись нав’язати думку, що насправді українці не хочуть залишатися і захищати свою країну.
Однак результати соціологічних досліджень свідчать про інше: більшість громадян України, включно з чоловіками мобілізаційного віку та жінками молодого та середнього віку, попри всі труднощі та небезпеки, обирають залишатися в рідній країні. Стереотипний образ молодого чоловіка, який нелегально перетинає кордон, або молодої жінки, яка шукає кращого життя в Європі, не є показовим для всього суспільства. Проблеми, безумовно, існують, але українці продовжують вірити в свою країну, сподіваються на краще майбутнє і демонструють рішучість залишатися та працювати на благо своєї держави, навіть у ці складні часи.