“Спроба Заходу підірвати Росію економічно призвела до протилежного результату, росіян цілком влаштовує війна”: Владислав Іноземцев

Війна, яку Росія веде проти України, викликає різні реакції серед російських громадян. В основному частина населення підтримує дії влади, бачачи в них необхідність “захисту національних інтересів”. З іншого боку, є й ті, хто висловлює невдоволення, але здебільшого це критика через побутові негаразди або особисті труднощі, які спричинені мобілізацією чи економічними санкціями. Найбільш вестернізовані російські міста, такі як Москва та Санкт-Петербург, за словами багатьох аналітиків, демонструють доволі нейтральну або навіть позитивну реакцію на наслідки війни для їхнього побуту та економіки.
Політолог, доктор економічних наук, керівник Центру досліджень постіндустріального суспільства Владислав Іноземцев висловив свою думку з цього приводу. Він зазначає, що ні вторгнення України в Курську область, ні західні санкції не спричинили масового невдоволення серед жителів цих найбільших міст Росії. За два з половиною роки після початку повномасштабного вторгнення, росіяни, здається, відчувають менший вплив війни, ніж це було в 2022 році. Це стосується не лише “звичайних” громадян, але й забезпеченого населення, яке, незважаючи на санкції, залишається задоволеним своїм рівнем життя.
Владислав Іноземцев зазначає:
“Це стало несподіванкою для багатьох західних політиків та російських дисидентів, які покладали певні надії на невдоволення москвичів та петербуржців “економікою війни”, адже зникли такі атрибути розкоші, як західні бутіки, необмежене користування інтернетом та навіть легкі поїздки на вихідні до європейських столиць. Але хоча Росія стала значно відрізанішою від Заходу — дістатися Парижа чи Берліна можна лише через Стамбул чи Доху, а для доступу до “заборонених” сайтів потрібен VPN, все це дратує надто мало людей, щоб викликати якусь значну реакцію.
Чим можна пояснити таку мовчанку в тих російських громадах, які вважаються найвестернізованішими по всій країні? Я запропонував би досить парадоксальну відповідь. Москва та інші російські мегаполіси останніми роками стали набагато більш вестернізованими, незважаючи на те, що Росія є найвідчайдушнішим противником Заходу.
Дивлячись на Москву, бачимо як величезну концентрацію багатства, завдяки якій столиця приносить 20% всіх податків у федеральний бюджет Росії, а й стрімку модернізацію міської інфраструктури, та розвитку різноманітних цифрових послуг, яких майже ніде більше немає”.
Політолог вважає, що західні санкції призвели до різкого скорочення російського експорту капіталу, що раніше направлявся до Європи, особливо у вигляді інвестицій в елітну нерухомість. Замість цього, капітали тепер спрямовуються в Москву, Санкт-Петербург та їхні околиці, що спричинило різке зростання цін на нерухомість. Іноземцев зазначає, що з 2021 року вартість квартири в Москві зросла на 43%, а міська влада вклала величезні кошти у розвиток транспортної інфраструктури та стимулювання бізнесу у сфері послуг.
“За останні десять років було збудовано 78 нових станцій московського метро — більше, ніж за попередні чотири десятиліття, а мережа приміських поїздів інтегрована у ширшу залізничну систему, що тепер нагадує паризьку мережу Métro-RER. Місто має у своєму розпорядженні найбільший парк повністю електричних автобусів місцевого виробництва в Європі, а річкові електричні трамваї зміцнюють транспортну інфраструктуру Москви.
Незважаючи на те, що Visa та MasterCard призупинили свою діяльність у Росії, росіяни продовжують користуватися системою миттєвих платежів Центробанку, яка дозволяє миттєво та без комісії переказати будь-яку суму грошей, використовуючи як ідентифікатор номер мобільного телефону. Столичні міста Росії випереджають європейські мегаполіси щодо використання у фінансових операціях платежів з QR-кодом та розпізнавання осіб, а мобільний зв’язок у Росії залишається найдешевшим і найшвидшим у Європі. У продуктових магазинах представлений той же асортимент товарів, що й до війни, включаючи французьке вино та італійські кондитерські вироби. Крім того, доставка продуктів та товарів додому автономними ботами – звичайна справа”, – наголошує Іноземцев.
Він зазначає, що магазини Москви та Санкт-Петербурга пропонують практично такий самий асортимент товарів, що й до війни, включно з французьким вином і італійськими кондитерськими виробами. Доставка продуктів та інших товарів додому за допомогою автономних роботів також стала звичайною справою в російських мегаполісах.
Звичайно, наслідки війни все ж відчутні навіть у найбільш заможних регіонах країни. Масова еміграція 2022 року, зростання мобілізації та брак робочої сили відчуваються навіть у Москві й Санкт-Петербурзі. Проте кількість мобілізованих жителів цих міст не така велика, і навіть рекордні підписні бонуси не ваблять мешканців. Водночас зростаючий попит призводить до підвищення заробітних плат у місцевих компаніях. Як підкреслює Іноземцев, деякі росіяни, які покинули країну на початку війни, зараз повертаються, не зумівши інтегруватися у європейське суспільство.
Навіть деякі західні знаменитості, такі як економіст Джеффрі Сакс, беруть участь у гламурних міжнародних заходах, як-от нещодавній Форум міського майбутнього БРІКС, де були присутні десятки мерів великих міст з Азії, Африки та Близького Сходу. Це, за словами Іноземцева, ще більше підтверджує, що російські мегаполіси відрізняються від решти країни своїм процвітанням навіть у воєнний час.
Іноземцев також зазначає, що російське суспільство після комунізму стало надзвичайно індивідуалізованим, воно орієнтується на особисте рішення системних проблем.
“Ці люди не так стурбовані, як раді від’їзду ліберальних росіян і вітають ті позитивні економічні зміни, які вони спостерігають у своєму повсякденному житті.
Цей економічний прогрес, частково спричинений конфронтаційною політикою Заходу, підірвав антипутінські настрої в країні набагато сильніше, ніж будь-який інший фактор. На сьогоднішній день він переважує скорочення політичних свобод у країні останніми роками — оскільки на ці свободи претендують мало хто, а економічне процвітання відчувають усі.
Таким чином, спроба Заходу підірвати Росію економічно з 2022 року призвела до протилежного результату — принаймні поки що”, – резюмує Владислав Іноземцев.
Експерт висловив особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції.