Теракт у Магдебурзі: погляди та коментарі європейських медіа

Трагічні події минулої п’ятниці на різдвяному ярмарку в Магдебурзі шокували не лише Німеччину, а й усю Європу. Автомобіль на великій швидкості врізався у натовп, забравши життя п’яти людей і залишивши понад дві сотні пораненими. Винуватця інциденту, 50-річного психіатра з Саудівської Аравії, який отримав притулок у Німеччині, було затримано одразу на місці. Його минуле вже привертало увагу правоохоронних органів: відомий критик ісламу, він неодноразово погрожував насильством. Цей випадок викликав хвилю обговорень у європейській пресі щодо того, як класифікувати подію і які висновки варто зробити. У фокусі уваги – не лише обставини самого злочину, а й його вплив на сприйняття імміграційної політики, проблему радикалізації та виклики, з якими стикається багатокультурне суспільство.
Дискусії у ЗМІ набувають різних відтінків: від дебатів про радикалізацію окремих груп населення до роздумів про загрози, які приховують зростаючі соціальні та культурні напруги в сучасній Європі. Деякі видання акцентують на необхідності переосмислення політики надання притулку, інші – на важливості створення нових підходів до діагностики та профілактики радикальних настроїв серед окремих індивідів. Видання з різних країн звертаються до теми, обговорюючи, чи можна було уникнути цього теракту та як забезпечити безпеку громадян у майбутньому. Німецька преса зосереджується на ролі правоохоронців і профілактиці таких злочинів. Французькі журналісти ставлять акцент на уроках для всього ЄС, у той час як британські ЗМІ проводять паралелі з минулими подібними трагедіями. У загальному дискурсі звучить занепокоєння: чи зможе Європа зберегти свою відкритість і толерантність у світі, де загроза насильства зростає.
La Stampa – Італія. Трагедія в Магдебурзі вирвала Європу з обіймів ілюзій, – констатує туринська La Stampa:
“Ми завжди маємо надію, що позбулися тероризму, але це ілюзія. Жах повертається. Небезпека нікуди не поділася. Якщо вже на те пішло, ми просто про неї забули. Теракт на різдвяному ярмарку в Магдебурзі був влаштований за всіма канонами “кустарного” тероризму, тобто такого, від якого найскладніше захиститися, оскільки його обличчям може стати сусід – і він не вимагає застосування будь-якої спеціальної зброї. Все, що вам потрібно, це права водія. А хто їх не має? Теракт у Магдебурзі продемонстрував уразливість нашого суспільства. Він завдає удару там, де ми максимально беззахисні”.
Die Presse – Австрія. Віденська Die Presse віддає шану реакції німців:
“На цю жахливу новину з Магдебурга, яка прийшла незадовго до Різдва, країна відреагувала вражаюче – розважливо, з емпатією та гідністю, навіть на футбольному полі. Ця спільність та вміння знайти потрібний тон і відрізняє Німеччину у подібних ситуаціях. Провідні ЗМІ почали публікувати розслідування, а не поспішати з висновками загального характеру, а політики не одразу покладали провину на своїх конкурентів. … Німецьке суспільство в єдиному пориві насамперед виявило співчуття – і поринуло в жалобу”.
Handelsblatt – Німеччина. На думку дюссельдорфської Handelsblatt, цей теракт не вписується у відомі рамки:
“Зрозуміло, відповідним відомствам слід бути пильнішими. Очевидно, інформація надходила, але їй не надали належного значення. А колишній мусульманин, що горить бажанням помститися Німеччині за те, що вона, мовляв, надто толерантна до ісламістів, – це щось новеньке. Навіть найпильніша держава не може забезпечити абсолютного захисту.
Найважливіший урок, який можна отримати з трагедії у Магдебурзі, такий: поляризація вбиває. Завдання протидії їй не може бути покладено лише на державу, яка й без того перевантажена турботами. Відповідальність несуть і онлайн-платформи, де відбувається радикалізація. Сумбурні теорії змови мають властивість дуже швидко переростати в щось криваве”.
Politiken – Данія. Подібні теракти не повинні руйнувати мирне співіснування всередині суспільства, – попереджає копенгагенська Politiken:
“Ми знаємо, що одвічна мета тероризму – заронити у громадян почуття страху та беззахисності. На жаль, вільне суспільство не може бути повністю застрахованим від страшних злочинів, подібних до того, що було скоєно на різдвяному ярмарку. Так, є божевільні та злі люди. Але Євросоюз – це оазис спокою та стабільності у неспокійному світі. Вбивства та терор є винятком. Безпека та свобода – це норма. Давайте цінуватимемо це – і краще захищати себе в майбутньому”.
NRC Handelsblad – Нідерланди. Антимігрантські партії вчепляться за цю трагедію, – пророкує амстердамська NRC:
“Країна перебуває у стані тривоги. Терористичний напад на різдвяний ринок – це удар за німецькими традиціями, за німецьким способом життя. І наскільки божевільним не був би передбачуваний злочинець, він насамперед – іноземець. У суботу ввечері в Магдебурзькому соборі проходила служба на згадку про жертв, демонстранти в інших районах міста скандували “Реміграція!”. Чим більше у суспільстві дебатів на тему міграції, тим більше електоральних переваг зможе отримати партія Альтернатива для Німеччини”.