Експертна думка

“Це не мобілізація, а хаос”: Качура та Жорін про свавілля ТЦК і несправедливий призов

Війна в Україні триває майже три роки, але тема мобілізації викликає все більше обговорень та хвилювань у суспільстві. Громадяни бачать кричущі порушення з боку працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), стикаються з випадками насильницького затримання на вулицях, а також із корупцією у військово-лікарських комісіях (ВЛК). Усе це руйнує довіру до держави та створює хаос замість організованого процесу доукомплектування армії.

З одного боку, мобілізація є необхідною для оборони країни під час повномасштабної війни. Але вона має відбуватися прозоро та справедливо. Громадяни повинні мати чітке розуміння того, як працює система призову, хто підлягає мобілізації та на яких умовах вона здійснюється. Утім, нинішня ситуація викликає багато запитань і нарікань. Частина суспільства обурена тим, що мобілізують тих, хто не має ресурсів чи зв’язків, тоді як представники політичної еліти, бізнесу, шоу-бізнесу та медійної сфери залишаються поза цим процесом. Як наслідок, виникає враження несправедливості, яке підриває бойовий дух тих, хто вже перебуває на фронті, і демотивує потенційних новобранців.

У відповідь на суспільне невдоволення у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, який передбачає кримінальну відповідальність для працівників ТЦК та ВЛК за порушення правил мобілізації.

Законопроєкт про відповідальність працівників ТЦК: що зміниться?

27 січня на сайті парламенту з’явився законопроєкт №12442, який передбачає покарання для посадовців ТЦК та військово-лікарських комісій за незаконний призов, корупцію, фальсифікацію медичних документів та інші зловживання владою.

Один з ініціаторів законопроєкту, народний депутат від “Слуги народу” Олександр Качура, пояснив, що цей документ має покласти край хаотичній “бусифікації” українців, коли людей насильно затримують на вулицях, застосовують до них фізичну силу та навіть викрадають. Він наголосив, що така мобілізація не має нічого спільного з законом та лише руйнує довіру до державних інституцій. Нардеп також нагадав, що президент Володимир Зеленський раніше заявляв про необхідність законодавчого врегулювання дій працівників ТЦК, щоб унеможливити випадки силового призову на вулицях.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Примусова благодійність: Ніна Южаніна розкритикувала збір коштів "Укрпоштою" на ЗСУ через фонд "Київської школи економіки"

“Разом із колегами ініціював законопроєкт, який покладе край агресивній “бусифікації” українців! Побиття, використання газу, викрадення людей на вулицях — це не мобілізація, а хаос, який руйнує довіру до держави.

Зрозуміло, що мобілізація під час повномасштабної війни потрібна. Але вона має бути справедливою! Я особисто допомагав з рекрутингом бійцям 3-ї штурмової. Вони цим дійсно якісно займаються. Ми разом їздили по в’язницях, пропонували вмотивованим людям доєднатись до лав ЗСУ. Силою нікого не тягнули!

Президент України Володимир Зеленський говорив, що потрібен законопроєкт, щоб у ТЦК не було шансів ходити по вулицях та ловити людей. І ми це намагаємось зробити. Колеги напрацювали таку пропозицію.

Що пропонує законопроєкт? До 8 років ув’язнення для посадовців ТЦК та ВЛК за незаконний призов або звільнення з армії, фальсифікацію медоглядів та зловживання владою. Також, посилюється відповідальність за корупцію серед військових медиків.

На мою думку, комплектування армії має бути справою цивільних чи самих бригад, а не людей, які влаштовують полювання на українців!”, – заявив Качура.

Жорін: мобілізація повинна стосуватися всіх

Крім того, щодо несправедливої мобілізації висловився заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ Максим Жорін. За його словами, проблема полягає не лише у порушеннях з боку ТЦК, а й у тому, що мобілізація не є справедливою для всіх категорій населення.

Жорін наголошує, що воювати мають не лише вмотивовані добровольці та ті, хто не зміг “купити” бронь. Військовий наголошує, що представники всіх соціальних прошарків, включно з дітьми політиків, чиновників, відомими блогерами та представниками шоу-бізнесу, мають нести рівну відповідальність перед державою.

“В такій великій війні, коли важливе залучення всього населення, воювати мають не лише вмотивовані добровольці й ті, хто не зміг купити бронь. Воювати мають представники всіх категорій суспільства. В тому числі діти політиків, чиновників, блогери та активісти, представники шоу-бізнесу.

Люди не ідіоти, і бачать, як в житті так званої “еліти” нічого не змінилось. Відповідно і мотивувати їх іти у військо досить складно.

Звісно, ті, хто живуть в парадигмі “хай діти депутатів воюють” знайдуть ще сотні відмазок для свого боягузтва та байдужості. Проте це не відміняє необхідності прибрати категорію українців, чомусь не створених для армії.

Мовчу вже про часи та війни, коли честь і гідність були важливими цінностями, а неучасть у війні для еліт вважалась зашкваром”,наголосив Жорін.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Ми повинні жорстко припинити тінь та корупцію і ввести військову цензуру видатків": Данило Гетманцев

Проблеми мобілізації, які сьогодні турбують українське суспільство, є наслідком недосконалої системи та відсутності справедливості. Прийняття нового законопроєкту може частково вирішити питання незаконних дій працівників ТЦК, але воно не змінить головного — нерівності між громадянами.

Мобілізація під час війни має бути організованим процесом, що базується на чітких законах, рівності та прозорості. Тільки так можна зберегти довіру громадян до держави та забезпечити справедливий захист країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку