Цю групу українських біженців дискримінують найчастіше

На початку повномасштабної війни у більшості держав ЄС та в інших країнах достатньо тепло приймали українських біженців, розуміючи ситуацію та співчуваючи. Однією з країн, куди подалося найбільше громадян України, тікаючи від війни, стала Німеччина. Туди прибуло понад 1,1 млн наших біженців.
Влада ФРН підготувала спеціальні центри для зустрічі мігрантів і житло. Німці навіть самостійно організовувались на громадських засадах, щоб зустріти українців на вокзалах, нагодувати їх, зорієнтувати та навіть прихистити у себе вдома. Утім, не всіх громадян України ставились так тепло. Група біженців, які зазнали чи не найбільше утисків – це українські роми. Про це звітує Інформаційно-аналітичний центр з питань антициганізму (MIA).
Для довідки: Антициганізм – це форма расизму, спрямована проти синті та ромів або проти людей, які сприймаються як такі.
Дискримінація українських ромів
У квітні МІА опублікувала звіт “Антициганізм щодо українських ромських біженців у Німеччині”. З кінця лютого 2022 року до організації більш ніж 220 разів зверталися з повідомленнями про порушення прав чи упереджене ставлення.
“З першого дня ми спостерігали, як українські роми піддаються дискримінації у всіх формах”, – говорить виконавчий директор центру MIA Гієрмо Руїс.
Де до ромів ставляться упереджено?
Роми зазнавали неналежного ставлення від поліцейських та співробітників пунктів розміщення біженців, які часто ставлять під сумнів українське походження біженців-ромів. На початку повномасштабної війни українських ромів часто виганяли з потягів чи залів очікування на залізничних вокзалах. Дискримінацій зазнають наіть діти – це упереджене ставлення шкільних адміністрацій.
“Це нас просто шокувало. деякими ромськими сім’ями поводилися настільки погано, що вони змушені були повернутися в зону бойових дій. Ще й досі надходять повідомлення про расистську дискримінацію ромів скрізь у Німеччині”, – розповідає Гіємо Руїс.
В МІА зазначають, що відомі випадки, коли представники муніципальної влади заявляли: “Ми можемо і надалі приймати українських біженців, але не ромів”.
Як побороти дискримінацію?
Активне публічне обговорення випадків дискримінації та просвітницька робота допомагають в боротьбі з упередженим ставленням до ромів, вважають в Інформаційно-аналітичному центрі з питань антициганізму.
Варто наголошувати на тому, що роми – нащадки людей, які пережили Голокост, говорить пан Руїс. Під час Другої світової війни майже півмільйона синті та ромів стали жертвами геноциду, скоєного владою нацистської Німеччини.
“Роми-біженці повинні бути визнані федеральним урядом як група, що особливо заслуговує на захист”, – вважає Гіємо Руїс.
Для досягнення цієї мети, крім МІА, працюють інші організації, наприклад, RomnoKher, яка захищає інтереси нащадків переслідуваних нацистами ромів.
Кричущі випадки антициганізму засудила федеральна міністерка у справах сім’ї Ліза Паус.
“Кожен випадок – це вже занадто. Потрібно ставати на захист сінті та ромів!” – зазначила представниця німецького уряду.