У Нацбанку прокоментували темпи зростання інфляції в Україні
Причиною відхилення від попереднього прогнозу є низка факторів, зокрема вартість продуктів.

У червні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) прискорилася до 4,8% з 3,3% у травні, а в місячному вимірі ціни зросли на 2,2%. Про це коментарі Національного банку України (НБУ).
Про що свідчать дані НБУ
Національний банк зазначив, що фактичні темпи зростання цін були близькими до цільового показника в 5% та виявилися незначно нижчими за прогноз, опублікований в Інфляційному звіті за квітень 2024 року. Відхилення від прогнозу було зумовлено динамікою цін на сирі продукти харчування у квітні-травні, де падіння в річному вимірі виявилося значнішим, ніж очікувалося.
Це було наслідком значних врожаїв минулого року та теплої погоди на початку цього року. Повільніше дорожчало і паливо через нижчу ціну на нафту, ніж передбачалося.
Основні чинники інфляції
Фундаментальний інфляційний тиск залишався стійким, зростання базової інфляції у червні до 5,0% з 4,4% у травні відповідало квітневому прогнозу НБУ. Подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію, погіршення інфляційних очікувань через послаблення обмінного курсу гривні, а також вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів впливали на інфляцію.
Динаміка цін на окремі товари
Зниження цін на сирі продукти харчування сповільнилося до 6,5% р/р, зокрема через скорочення виробництва та зростання виробничих витрат на електроенергію в умовах спекотної погоди. Падіння цін на цукор сповільнилося на тлі розширення географії експорту, а ціни на помідори, огірки та інші овочі борщового набору знижувалися через спекотну погоду й активізацію продажу продукції зі сховищ.
Зростання цін на м’ясо сповільнилося завдяки відновленню тваринництва, а свинина суттєво подешевшала. Також зростання цін на молоко сповільнилося, але вартість картоплі, буряка та деяких фруктів залишалася високою через обмежену пропозицію якісної продукції.
Адміністративно регульовані ціни
Зростання адміністративно регульованих цін пришвидшилося до 13,3% р/р через перегляд тарифів на електроенергію для населення, що спричинило проінфляційний вплив. Підвищення цін на електроенергію для непобутових споживачів також відобразилося в споживчих цінах через збільшення собівартості виробництва. Швидше дорожчали тютюнові вироби через посилення заходів боротьби з тіньовою продукцією, а також зросли ціни на фармацевтичну продукцію через курсовий чинник.
Паливо та інші продукти
Ціни на пальне зросли на 25,5% р/р через подорожчання нафти на світових ринках, послаблення обмінного курсу гривні та активізацію закупівель перед очікуваним підвищенням акцизного податку. Базова інфляція пришвидшилася до 5,0% р/р, а темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари збільшилися до 5,9% р/р. Зростання цін на хліб та окремі борошняні вироби пришвидшилося через високі виробничі витрати.
Перспективи
Національний банк України зазначив, що ціновий тиск зберігатиметься в наступні місяці через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, вичерпання ефектів минулорічних врожаїв та очікуване підвищення акцизів.