У РФ протягом року з аптек зникли 134 життєво важливі препарати

У Росії триває скорочення асортименту ліків у аптеках. За останній рік з полиць зникли 134 життєво важливі препарати, серед яких 20 протиракових засобів, 5 антибіотиків, 3 препарати для лікування епілепсії, а також інсуліни для вагітних, імунодепресанти, засоби проти мігрені, алергії, туберкульозу, ВІЛ та малярії. Про це повідомляють росЗМІ.
Через дефіцит росіяни змушені шукати необхідні ліки на чорному ринку. Близько 40% препаратів, які зникли з аптек, можна придбати у перекупників. Популярність таких чатів у месенджерах почала стрімко зростати навесні 2022 року, коли через міжнародні санкції постачання багатьох медикаментів у РФ було припинено. Наразі в Росії діє понад 40 каналів, через які пропонують усе — від вітамінів до протипухлинних засобів.
У 2024 році в таких чатах щомісяця з’являлося в середньому 17,5 тисяч оголошень — у 2,5 раза більше, ніж у 2023 році. Попит на чорному ринку виріс, адже багато світових фармацевтичних компаній припинили постачання ліків у РФ. За словами одного з продавців, кожні кілька місяців якісь препарати зникають з аптек, і їх шукають у неофіційних мережах. Загалом у 2024 році на чорному ринку було представлено 1280 найменувань ліків, з яких половини вже немає в офіційному продажу.
Попри зростання виробництва ліків у Росії, яке за даними Росстату збільшилося на 7,2% у 2023 році, а ще на 14,6% у першій половині 2024 року, більшість медикаментів російського виробництва поступаються імпортним через побічні ефекти. Хоча 80% життєво важливих препаратів нібито виробляються всередині країни, їхня якість залишається проблемою.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 28 іноземних фармкомпаній залишили російський ринок, а решта скоротили постачання. Російські виробники не змогли повністю компенсувати втрату імпорту: 88% із 40 фармацевтичних компаній, опитаних у 2023 році, заявили, що їхній пріоритет — створення нових препаратів, а не імпортозаміщення.