
Заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Верещук повідомила, що 1 січня закінчився термін добровільного повернення військовослужбовців, які самовільно залишили частини (СЗЧ), тому зараз обговорюється ідея його продовження. Цю ініціативу вона озвучила у своєму Телеграм-каналі, підсумовуючи результати міжвідомчої наради з питань ветеранської політики та соціального захисту військовослужбовців і членів їхніх родин.
За її словами, ідея продовження терміну добровільного повернення поки перебуває на стадії обговорення з оборонним комітетом Верховної Ради. Посадовиця зазначила, що метою цієї ініціативи є створення умов для реінтеграції військових у лави Збройних сил, враховуючи їхній попередній досвід і потреби армії.
Верещук наголосила на необхідності активнішого використання досвіду рекрутерів із бойових підрозділів для повернення військових, які самовільно залишили частини. Вона підкреслила, що ті підрозділи, які мають успішні результати у поверненні бійців до строю, повинні отримувати всіляку підтримку.
“Для роботи з повернення воїнів активніше залучати рекрутерів з успішних бойових підрозділів. Якщо у когось виходить успішно повернути бійця у стрій, ну то треба дати людям працювати й усіляко підтримати. (До слова, не допускати ситуації, коли підрозділ домовився забрати людину після СЗЧ до себе, а її направляють до іншого підрозділу)”, — зазначила Верещук.
Також вона закликала не допускати ситуацій, коли військовослужбовця, якого планував повернути до свого складу конкретний підрозділ, перенаправляють до іншого. Це, на її думку, може знижувати ефективність реінтеграції бійців.
Нагадаємо, від початку 2022 року до вересня 2024 року Офіс Генерального прокурора України зареєстрував майже 60 тисяч кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення військових частин і близько 30 тисяч справ щодо дезертирства.
21 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12095, який надає можливість добровільного повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив частину або дезертував. Пізніше президент України Володимир Зеленський підписав цей закон, що стало важливим кроком для стимулювання повернення військових до служби.
Державне бюро розслідувань повідомило, що військовослужбовці, які до 1 січня 2025 року повернуться до своїх частин після СЗЧ, будуть поновлені на службі з усіма соціальними гарантіями. Це включає виплату заробітної плати, медичне забезпечення та інші привілеї, які надаються військовослужбовцям.