Україна швидкими темпами навчає штучний інтелект управлінню дронами: Reuters

Україна активно розвиває технології штучного інтелекту для управління дронами. Збройні сили України мають у своєму розпорядженні мільйони годин відеозаписів із дронів, які використовуються для навчання штучного інтелекту приймати самостійні рішення під час бойових дій.
Майбутнє військових дій дедалі більше залежить від застосування штучного інтелекту, і Україна має унікальну перевагу в цій сфері – величезний обсяг відеоданих із дронів. Ці матеріали, які вже налічують мільйони годин, можуть бути використані для навчання моделей штучного інтелекту приймати оперативні рішення на полі бою, пише агентство Reuters.
Олександр Дмитрієв, засновник української некомерційної системи OCHI, що аналізує відео понад 15 тисяч екіпажів дронів, повідомив агентству, що його платформа накопичила понад 2 мільйони годин відеоматеріалів бойових дій.
“Це справжня їжа для штучного інтелекту. Якщо ви хочете навчити його, надайте ці 2 мільйони годин, і він стане надзвичайно ефективним” – зазначив Дмитрієв.
Величезний обсяг даних із платформи OCHI дозволяє навчати штучний інтелект: розпізнавати та класифікувати цілі, визначати оптимальні траєкторії і кути для застосування зброї, а також аналізувати ефективність різних видів озброєння.
“Це досвід, який можна перетворити на математичні алгоритми”, – додав Дмитрієв.
Система OCHI, розроблена у 2022 році, спочатку створювалася для забезпечення командирів реального часу оглядом бойових дій. Згодом стало зрозуміло, що відеоматеріали також можуть слугувати цінним джерелом для аналізу та збереження як архів війни. Щодня система додає 5–6 терабайт нових даних, що значно розширює можливості для навчання штучного інтелекту.
Штучний інтелект відіграє ключову роль у сучасних бойових діях. Обидві сторони конфлікту застосовують його для розпізнавання цілей та оперативного аналізу даних.
Семюел Бендетт, старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки, підкреслив агентству, що подібні дані є надзвичайно важливими для навчання машин розпізнавати об’єкти та приймати рішення:
“Люди роблять це інтуїтивно, але машини потребують навчання для розуміння, що є дорогою, перешкодою чи засідкою”.
Україна активно використовує штучний інтелект для автоматизації військових процесів. Наприклад, платформа “Месники”, розроблена Міністерством оборони, централізує відеоматеріали з дронів та камер спостереження. Ця система щотижня виявляє до 12 тисяч одиниць російської техніки завдяки алгоритмам штучного інтелекту. Окрім цього, технології штучного інтелекту застосовуються для автоматизованого управління групами дронів та розмінування територій.
Водночас Росія також використовує штучний інтелект у своїй військовій техніці, зокрема в ударних дронах Lancet. Ці дрони продемонстрували високу ефективність проти української бронетехніки, що свідчить про здатність штучного інтелекту точно уражати цілі.