Українські біженці можуть допомогти покращити демографічну ситуацію в Молдові, яка ризикує втратити половину населення

Згідно з останнім прогнозом ООН, населення Молдови може зменшитися наполовину до 2100 року. У країні вже обговорюється, що українські біженці, чисельність яких у Молдові становить близько 100 тисяч, можуть позитивно вплинути на демографічну ситуацію. Про це йдеться у NewsMaker.
За даними ООН, у 2024 році населення Молдови становитиме 3 мільйони осіб. Проте невідомо, чи враховує цей підрахунок мешканців Придністровського регіону, який не підконтрольний Кишиневу. Результати перепису населення показали, що у Молдові (без урахування Придністров’я) проживають близько 2,4 млн людей.
ООН прогнозує значне зменшення населення Молдови в найближчі десятиліття, і до 2100 року кількість мешканців може знизитися до приблизно 1,5 млн осіб, що становить половину нинішнього населення.
Доктор соціологічних наук і експерт з питань управління міграцією Олександр Макухін зазначає, що однією з головних проблем Молдови є еміграція. Щороку з країни виїжджає приблизно 63 тисячі осіб.
Соціолог вважає, що більшість країн Східної Європи вже не можуть впоратися зі зменшенням населення лише за рахунок підвищення народжуваності. Однак він сумнівається, що діаспора захоче повернутися до Молдови, навіть за умови державного заохочення. Він наводить приклад Вірменії, де населення збільшилося лише раз за останні десятиліття — у 2023 році, коли 105 тисяч вірмен повернулися з Нагірного Карабаху. Найбільш життєздатним рішенням є залучення людей з інших країн. Макухін зазначає, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Молдові оселилося від 80 до 100 тисяч українців.
“Це може звучати цинічно, але українські біженці є можливістю для молдавської демографії, шансом трохи поліпшити складну ситуацію з народжуваністю та чисельністю населення”, — підкреслив соціолог.
Водночас, він зауважив, що рівень інтеграції українських біженців у молдавське суспільство не є високим, хоча культурно українці близькі до молдован.
Людей іншої релігії та раси молдавське суспільство не дуже готове приймати, пояснив Макухін.
За даними дослідження за 2023 рік, в Молдові індекс соціальної дистанції від громадян інших країн становив 1,9. Це означає, що молдовани згодні жити та працювати в одній країні з іноземцями, але не хочуть створювати з ними сім’ю чи навіть дружити. Для африканців та мусульман цей коефіцієнт ще вищий, оскільки молдовани навіть не хочуть жити поруч із ними.
Нагадаємо, що ООН прогнозує скорочення населення України до 15,3 млн людей до 2100 року. Водночас, за прогнозами українського уряду, до 2051 року населення України може скоротитися до 25,2 млн осіб.
Президент Володимир Зеленський вважає, що після закінчення війни Україну чекає демографічний “бум”. Він також переконаний, що після війни українці, які виїхали за кордон, матимуть велику мотивацію повернутися на батьківщину для її відновлення.