Українських біженців очікують перевірки рахунків, штрафи і зупинка соціальних виплат
Українців, які перебувають за кордоном і користуються соціальними виплатами, чекають нові зміни, що можуть вплинути на їхні фінансові ситуації. Від 30 вересня Україна приєднається до міжнародної системи обміну фінансовою інформацією (CRS). Це означає, що інформація про фінансові рахунки, інвестиції, доходи від оренди та продажу нерухомості українських громадян буде доступною в 120 країнах світу. Перший звітний період охопить друге півріччя 2023 року, а надалі щорічно звітуватимуть за попередній календарний рік. Обмін даними стане можливим після ухвалення Верховною Радою у березні 2023 року закону №2970, який вносить зміни до Податкового кодексу України.
Україна вступила до цієї системи спільно з 110 іноземними податковими адміністраціями. Система CRS забезпечує обмін інформацією про власників рахунків нерезидентів, які перебувають у підзвітній державі. Цей процес запустила багатостороння угода, до якої Україна приєдналася через Державну податкову службу у серпні 2022 року, після того, як стала асоційованим членом ЄС. Від 1 липня 2023 року українські банки почали збирати інформацію про клієнтів-нерезидентів у стандарті CRS, щоб передати ці дані податковій, яка обміняється ними з іншими державами. Аналогічний процес збору даних відбувається і в інших країнах, де українські громадяни мають рахунки.
Ці нововведення особливо занепокоїли українців, які зараз проживають за кордоном. Багато хто з них відкрив рахунки в іноземних банках або започаткував бізнес, не знаючи, що податки потрібно сплачувати і в Україні. До 1 травня усім біженцям потрібно подати декларації про доходи в Державну податкову службу України, зокрема, про доходи, отримані за кордоном. Важливо також, щоб біженці пенсійного віку декларували соціальну допомогу, яку вони отримують за кордоном. Хоча ця допомога не оподатковується, відмова від декларування може призвести до штрафу. Несвоєчасне подання декларації передбачає штраф у розмірі 340 грн.
Українцям, які мають у закордонних банках менше $250 тис., поки що не варто турбуватися. Якщо інформація, що надходить в Україну, показує, що станом на 31 грудня 2023 року на рахунках громадянина залишилося менше $250 тис., ці кошти не підлягають оподаткуванню. Це стосується лише фізичних осіб. Однак, якщо сума перевищує цю межу, податкові органи можуть звернутися до громадянина з вимогою сплати податків.
Особливо гостро ситуація може вдарити по тих, хто отримує соціальну допомогу за кордоном, наприклад, у Німеччині. Якщо німецькі соціальні служби виявлять наявність значних коштів на рахунках біженців, вони можуть вимагати повернення усіх виплат за два роки, а також компенсувати вартість житла та медичної страховки. У разі невиконання цих вимог, людині може загрожувати до п’яти років ув’язнення за німецьким законодавством.
Із запуском автоматичного обміну фінансовою інформацією деякі юристи почали попереджати українських біженців про ризики втрати соціальної допомоги, якщо вони не задекларують свої рахунки в українських банках. Наприклад, якщо українська пенсіонерка в Німеччині задекларує свою пенсію, сума соціальної допомоги буде зменшена на еквівалент цієї пенсії. Кожен випадок є індивідуальним, і у деяких випадках біженці можуть стикнутися з фінансовими труднощами, якщо їхні українські рахунки не будуть належним чином враховані.
Міжнародний обмін даними стосується фінансових рахунків у банках, страхових, інвестиційних та інших компаніях. Підзвітний період розпочинається з 1 липня 2023 року і закінчується 31 грудня 2023 року, тому інформація про рахунки до 1 липня 2023 не буде підпадати під обмін. Система найбільше цікава українцям, які перебувають за кордоном і отримують доходи у вигляді соціальних виплат, дивідендів або зарплати. Більшість українських біженців не знає, чи потрібно декларувати ці доходи за кордоном і які податки необхідно сплачувати.
Будьте уважними та чесними під час подання інформації для отримання соціальних виплат, щоб уникнути можливих неприємностей у майбутньому.