Україна

Український бізнес зберіг позитивні очікування щодо подальшого економічного розвитку

У другому кварталі 2025 року підприємці України зберегли позитивні очікування щодо ділової активності на найближчі 12 місяців. До такого висновку прийшов Нацбанк в результаті опитування представників українських компаній.

Респонденти прогнозували зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні та позитивно оцінювали перспективи розвитку власного бізнесу на тлі покращення інфляційних і курсових прогнозів. Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) склав 103,1%, що дещо нижче за показник першого кварталу 2025 року (108,2%).

Учасники опитування зберегли оптимістичні оцінки щодо загальних обсягів реалізації продукції, витрат на обладнання, техніку та інвентар, а також щодо фінансово-економічного стану своїх компаній. Водночас спостерігалася стриманість у прогнозах щодо витрат на будівельні роботи та посилився песимізм стосовно майбутньої зайнятості. Пожвавлення ділової активності очікували підприємства 13 областей і більшість секторів економіки.

Воєнні дії залишаються ключовим фактором, який стримує зростання виробництва. Суттєвим залишається й брак кваліфікованих кадрів. Підприємства продовжують прогнозувати збільшення обсягів виробництва товарів і послуг у найближчий рік: баланс відповідей становив 9,2% (у першому кварталі – 15,6%).

Активізацію виробництва очікували представники 15 областей і всіх видів економічної діяльності, за винятком транспорту та зв’язку. Найоптимістичнішими були підприємства енерго- та водопостачання, великі компанії та експортоорієнтовані бізнеси.

У другому кварталі вперше за рік інфляційні прогнози покращилися: очікувана річна інфляція становила 10,9% проти 11,5% у попередньому кварталі. Частка тих, хто очікує інфляцію понад 15%, скоротилася з 20,1% до 15%. Основним інфляційним чинником залишаються бойові дії (78,4% респондентів). Зросла увага до факторів “ціни на світових ринках” та “доходи населення”, тоді як значення валютного курсу і податкових змін третій квартал поспіль оцінюється менш критично.

Продовжилося покращення прогнозів щодо валютного курсу. У середньому респонденти очікують курс 43,84 грн/дол. США проти 44,23 у попередньому кварталі. Більшість — 64,6% — вважають, що курс перебуватиме в межах 42,01–45,00 грн/дол.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  В Україні пропонують створити “Мовну поліцію” та “Мовний контроль”

Ставлення бізнесу до поточного фінансово-економічного стану залишається негативним: баланс відповідей — 5,3% (у першому кварталі – 3,4%). Натомість очікування щодо змін фінансового стану в майбутньому лишаються позитивними: баланс відповідей 2,4% (проти 4,7% у попередньому кварталі). Найбільше покращення продемонстрували компанії добувної промисловості, сільського господарства та енерго- і водопостачання. У секторі торгівлі очікування залишаються песимістичними.

Очікується повільніше зростання обсягів реалізації продукції, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку: баланси відповідей становлять 10,5% і 9,4% відповідно (порівняно з 20,7% і 19,5% у першому кварталі). Зростання продажів прогнозують представники всіх галузей, особливо енергетики, сільського господарства та інших. Щодо експорту — найвищі очікування мають підприємства переробної промисловості, сільського господарства, торгівлі й суміжних сфер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку