Уряд ініціює оновлення закону про публічні закупівлі: які зміни очікувати
Зараз публічні закупівлі проводяться відповідно до спеціальних урядових постанов.

Кабінет Міністрів ухвалив проєкт закону, що має вдосконалити процес публічних закупівель у контексті післявоєнного відновлення України, повідомляє Мінекономіки. Крім того, документ спрямований на гармонізацію українського законодавства з нормами ЄС.
Зараз публічні закупівлі проводяться відповідно до урядових постанов. Уряд пропонує перенести частину інструментів публічних закупівель на рівень закону.
Проєкт закону передбачає спрощення механізмів подання пропозицій, використання електронних аукціонів, а також дозволяє учасникам подавати тендерні пропозиції з ціною, вищою за очікувану вартість закупівлі. Очікується, що ухвалення цього закону Верховною Радою дозволить впровадити нові інструменти, які вже діють у ЄС, підвищити ефективність використання державних коштів, а також покращити планування та реалізацію процесу закупівель.
Законопроєкт передбачає заборону на здійснення публічних закупівель у компаній, пов’язаних з Російською Федерацією, Республікою Білорусь, Ісламською Республікою Іран та їх резидентами.
Документ також вводить нові процедури закупівель, запозичені з європейських директив, такі як інноваційне партнерство, зарезервовані контракти, динамічні системи закупівель, конкурси проєктів і спільні закупівлі.
Зарезервовані контракти, передбачені в законопроєкті, нададуть підприємствам, створеним ветеранами війни та особами з інвалідністю, можливість брати участь у публічних закупівлях на спеціальних умовах. Головна мета цієї процедури — соціальна та професійна інтеграція осіб з інвалідністю та ветеранів.
Законопроєкт також покращує процедуру закупівель, дозволяючи учасникам виправляти помилки в своїх тендерних пропозиціях протягом 24 годин, що значно підвищить кількість успішно завершених торгів. Крім того, документ передбачає запровадження спільних закупівель, що дасть можливість замовникам об’єднувати свої потреби для більш ефективного здійснення закупівель.
Пропонується зробити використання електронних каталогів обов’язковим для закупівель товарів вартістю від 50 000 до 400 000 грн. Якщо здійснюється закупівля робіт на суму від 200 000 до 1,5 млн грн, замовник зможе здійснити її без використання електронної системи, але з обов’язковим оприлюдненням звіту про проведену закупівлю в електронній системі.
При закупівлях товарів та послуг на суму від 400 000 грн до еквівалента €133 000, а також робіт на суму від 1,5 млн грн до еквівалента €5,2 млн, замовник буде зобов’язаний здійснювати закупівлю через відкриті торги, переговорну процедуру або конкурентний діалог.