Україна

В Академії вищої школи закликали Зеленського ветувати закон про скасування літнього часу

Президент установи Олександр Наконечний заявив, що за таких умов наприкінці червня в Києві відтепер світатиме вже о 3-й ранку, а натомість сутенітиме о 20-й вечора

Академія наук вищої школи закликає президента України Володимира Зеленського накласти вето на закон про скасування переходу на літній час, який було ухвалено Верховною Радою 16 липня. Про це повідомляє видання “Новинарня”.

Витрати на освітлення зростуть

Президент Академії Олександр Наконечний зазначив, що світло вранці витрачатиметься марно, адже в кінці червня в Києві світатиме вже о 3-й ранку, а сутенітиме о 20-й вечора (зараз – о 4-й і о 21-й відповідно).

“Це значно збільшить витрати установ, підприємств і домогосподарств на електричне освітлення у вечірні години навесні, влітку та восени, що матиме особливо відчутний ефект в умовах постійних відключень електроенергії через руйнування енергетичної інфраструктури“, – йдеться в заяві.

Крім того, вчені Академії наголошують, що немає авторитетних досліджень, які б підтверджували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини.

“Це зрозуміло, адже десятки мільйонів людей, подорожуючи по всьому світу, змінюють часові зони частіше ніж двічі на рік і на більші інтервали часу. Це справді призводить до тимчасового дискомфорту, але не має тривалих негативних наслідків і не є підставою для відмови від подорожей“, – заявляють науковці.

Історія сезонної зміни часу

Академія нагадала, що ідею сезонної зміни часу вперше висловив американський учений і політичний діяч Бенджамен Франклін у 1784 році. Практичне впровадження цієї ідеї почалося на початку XX століття. В Україні літній час вперше запровадили з 14 квітня по 14 вересня 1919 року, щоб ефективніше використовувати світловий день.

Попри впровадження енергоощадних ламп, питання зменшення енергетичних витрат на освітлення залишається актуальним, що підтверджено рекомендаціями Європейської економічної комісії ООН.

Сучасна практика у світі

Науковці зазначають, що провідні країни світу продовжують практикувати переведення годинникових стрілок у літні місяці. Це роблять майже всі штати США, провінції Канади, Великобританія і всі держави ЄС. Від використання літнього часу відмовилися недемократичні держави, такі як Росія, Білорусь і Китай.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Все більше українців виступають за переговори з РФ, однак військові категорично проти: WSJ

“З ухваленням законопроєкту №4201 Україна відійшла від практики обчислення часу, загальноприйнятої для країн ЄС та інших держав, що підтримують Україну в її боротьбі проти російської агресії, і прийняла варіант, характерний для тоталітарного світу. Таке рішення важко пояснити з точки зору будь-якої політичної логіки”, – зазначають науковці.

Заклик до президента

Академія наук вказує, що після ухвалення законопроєкту за основу ще 3 березня 2021 року не було проведено експертне обговорення, хоча АН вищої школи України тоді вже надала негативний експертний висновок.

“АН вищої школи України закликає Вас, вельмишановний Володимире Олександровичу, накласти вето на популістський, шкідливий для економіки і антиєвропейський законопроєкт №4201, а також доручити уряду утворити робочу групу з науковців для вдосконалення системи обчислення часу в Україні“, – підсумували вчені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку