В Україні ліквідували 5 схем ухилення від мобілізації: СБУ

Служба безпеки України спільно з Національною поліцією викрили та ліквідували п’ять нових схем ухилення від мобілізації й незаконного виїзду чоловіків призовного віку за кордон. За результатами спецоперацій у різних регіонах затримано десять організаторів злочинних угруповань, які продавали свої «послуги» за суми від 5 до 13 тисяч доларів США. Про це повідомила пресслужба СБУ.
Правоохоронці встановили, що корупційні схеми діяли у Києві, Харкові, Львові, Вінниці та на Закарпатті. Шахраї використовували підроблені документи, фіктивні довідки про інвалідність, медичні махінації та облаштовували нелегальні маршрути для перетину кордону.
Зокрема, на Київщині викрито групу адвокатів, які пропонували чоловікам фіктивні медичні довідки про інвалідність їхніх дітей, а також оформлювали їх пілотами чи авіаінженерами, що дозволяло безперешкодно виїхати за кордон нібито для підтвердження професійної придатності. Чотирьом організаторам цієї схеми вже оголошено про підозру.
На Харківщині військова контррозвідка СБУ затримала лікарку-акушерку, яка допомагала чоловікам отримати статус багатодітного батька. Вона домовлялася із вагітними жінками, аби ті вказували у свідоцтвах про народження дітей не справжніх батьків, а клієнтів схеми.
У Львівській області кіберфахівці СБУ викрили місцевого ділка та лікаря-невролога, які торгували фіктивними довідками про інвалідність. Вони залучали до схеми реальних тяжкохворих, які проходили медогляд замість призовників.
На Закарпатті двоє ділків отримали підозру за організацію незаконного перетину державного кордону через прикордонну річку. У так званий «пакет послуг» входили інструктаж із перетину водойми та гідрокостюм.
У Вінниці затримали організатора маршруту через «зеленку». Чоловік на власному авто супроводжував чоловіків до кордону, а далі проводив їх лісовими стежками до сусідньої країни.
Всі затримані отримали підозри за кількома статтями Кримінального кодексу України — за перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, замах на незаконне переправлення осіб через держкордон та підроблення документів. Максимальне покарання за цими статтями передбачає до дев’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.