В Україні проходить Національний тиждень безбар’єрності

В Україні проходить Національний тиждень безбар’єрності — час, коли суспільство може оцінити, наскільки створені умови для того, щоб кожна людина почувалася включеною, вільною у виборі та русі. Одним з ключових напрямів реалізації Національної стратегії безбар’єрності до 2030 року у сфері охорони здоров’я є створення сучасної, доступної та людиноцентричної системи реабілітації. Про це повідомляє пресслужба МОЗ.
Міністерство охорони здоров’я впроваджує три провідні проєкти: розвиток системи реабілітаційної допомоги для цивільних і військових, амбулаторної реабілітації, а також спеціалізованої допомоги дітям. У центрі підходу — мультидисциплінарна команда, яка забезпечує ефективну, безоплатну і якісну підтримку, що дозволяє пацієнтам, зокрема пораненим військовим, якнайшвидше повертатися до активного життя.
Базою цієї системи є безбар’єрні реабілітаційні відділення у кластерних і надкластерних лікарнях, що входять до спроможної мережі. Сьогодні такі відділення функціонують у понад 82% відповідних медичних закладів — 192 з 232. Це суттєво розширює доступ до реабілітації. Відповідно до завдання, визначеного Президентом, до кінця 2025 року безбарʼєрні амбулаторні реабілітаційні простори для ветеранів мають з’явитися в кожній громаді, де є медичний заклад. Йдеться про майже 300 таких пунктів. Наразі вони вже створені у 90 з 221 медустанови — це 40% від загальної кількості.
У межах реформи впроваджується також реабілітаційна монопослуга — щонайменше 10 сесій протягом трьох місяців, які проводять фізичні терапевти, ерготерапевти та фахівці з мовленнєвої терапії. Це важливий крок до повноцінного реабілітаційного маршруту, включаючи послуги на первинному рівні.
Міністерство охорони здоров’я приділяє окрему увагу реабілітації дітей, зосереджуючи зусилля на сімейноцентричному підході, де фахівці тісно співпрацюють з батьками. Така модель допомагає ефективніше підтримувати родини, які виховують дітей з порушеннями розвитку. У 2024 році понад 86 тисяч дітей пройшли реабілітацію, повністю профінансовану державою через Програму медичних гарантій.
Допомога надається дітям, які народилися передчасно, мають вроджені порушення, перенесли травми чи захворювання, а також їхнім родинам. Важливе завдання — зробити довготривалу реабілітацію максимально доступною за місцем проживання дитини. Для цього передбачається поєднання медичних, освітніх і соціальних послуг на основі доказових методик.
У країні функціонує мережа стаціонарних відділень, розрахована на 727 реабілітаційних ліжок, що еквівалентно 11 ліжкам на кожні 100 тисяч дітей. Національна служба здоров’я України законтрактувала 555 медичних закладів для надання реабілітаційних послуг дорослим і дітям. Стаціонарну допомогу надають у 362 закладах, амбулаторну — у 508, а для дітей до трьох років — у 153 медустановах.
Знайти медичний заклад, що надає реабілітацію, можна через електронну карту або звернувшись на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677. Потрібно лише обрати відповідний пакет послуг: “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”, “в амбулаторних умовах” або “медична реабілітація немовлят”.