Україна

В Україні з`явилася перша референс-лабораторія у системі громадського здоров’я

Лабораторія Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) першою в Україні отримала статус референс-лабораторії в системі громадського здоров’я. Статус присвоєно згідно з новими правилами, встановленими наказом МОЗ від 09.08.2024 № 1404 “Деякі питання діяльності референс-лабораторій в системі громадського здоров’я”.

В Україні традиційно застосовувався централізований підхід, за якого статус референс-лабораторії отримувала обмежена кількість установ, часто одна на кожен напрямок по всій країні. Така модель створювала залежність від окремих закладів, що у випадку перевантаження чи пошкоджень внаслідок воєнних дій могло призводити до ускладнень у роботі.

Крім того, обмежена кількість референс-лабораторій ускладнювала участь України у міжнародних проєктах та програмах Європейського Центру контролю та профілактики хвороб (ECDC) і Всесвітньої організації охорони здоров’я (WHO). Натомість сучасна європейська модель системи громадського здоров’я та лабораторного контролю базується на розгалуженій мережі, що працює за єдиними стандартами якості.

“Основою ефективної системи громадського здоров’я та реагування залишається лабораторна мережа та розбудова цієї інфраструктури по всій країні. Новий порядок надання статусу референс-лабораторії враховує сучасні європейські та міжнародні підходи до формування мереж референс-лабораторій.

Замість централізованої моделі, коли статус референс-лабораторії має обмежена кількість установ, Україна, з огляду на новий порядок, переходить до мережевого підходу — коли по країні визначаються лабораторії за напрямками, які працюють за єдиними стандартами. Це забезпечує для країни інтеграцію в європейську систему громадського здоров’я. Вперше за 30 років в Україні впорядковано цю сферу на європейському рівні”, — зазначив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Новий порядок дозволяє створити розгалужену мережу референс-лабораторій по всій території України. Така мережа забезпечує оперативне підтвердження випадків, генетичну типізацію, єдиний підхід до діагностики, контролю якості, зберігання біоматеріалу й обміну інформацією.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Спілка ветеранів АТО вимагає від Міністерства освіти змін у ставленні до військовослужбовців

Наказом визначено чіткі критерії для присвоєння статусу референс-лабораторії: вони стосуються рівня оснащення, кваліфікації персоналу, напрямків досліджень та дотримання стандартів біобезпеки. Референс-лабораторії здійснюватимуть підтверджувальні дослідження, методичний супровід, епідеміологічний моніторинг, контроль якості та реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я.

Для охочих отримати статус референс-лабораторії запроваджено відкриту систему подачі заявок, які разом із рішеннями про присвоєння або відмову розглядає Комісія з питань надання статусу референс-лабораторії. Статус надається на строк від 1 до 4 років, але не довше ніж діє атестат акредитації лабораторії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку