ЄС та світ

Вчені розробили спосіб переробки пластикових відходів на парацетамол за допомогою бактерій

Вчені розробили новий спосіб перетворення пластикових відходів на знеболювальні препарати — у цьому їм допомагають бактерії. Як виявили хіміки, кишкова паличка може бути використана для синтезу парацетамолу з матеріалу, з якого виготовляються пластикові пляшки. Це відкриття дозволяє зробити процес виробництва ліків більш екологічним, повідомляє The Guardian.

“Зараз люди не усвідомлюють, що парацетамол отримують з нафти. Ця технологія показує, що, вперше об’єднавши хімію та біологію, ми можемо зробити парацетамол більш екологічним і водночас очистити довкілля від пластикових відходів”, — пояснив провідний автор дослідження, професор Единбурзького університету Стівен Воллес.

Дослідники використали поліетилентерефталат (ПЕТ) — пластик, який широко застосовується в упаковці харчових продуктів, плівках і пляшках. За допомогою екологічно безпечного хімічного методу — перегрупування Лоссена — вони перетворили його на новий матеріал. Далі цей матеріал витримували з нешкідливим штамом кишкової палички й отримали пара-амінобензойну кислоту (PABA).

Зазвичай перегрупування Лоссена потребує жорстких лабораторних умов, проте у присутності кишкової палички реакція відбулася природно та легко. Ключову роль у цьому зіграв фосфат, який міститься в бактеріях.

Оскільки PABA є необхідною для росту бактерій і синтезу ДНК, дослідники використали генетично модифіковану кишкову паличку, яка не здатна самостійно її виробляти. Це змусило бактерії використовувати речовину, отриману з ПЕТ, для виживання. Згодом у бактерії було додано ще два гени — один з грибів, інший з ґрунтових бактерій — що дозволило перетворювати PABA на парацетамол.

Команда дослідників заявила, що за допомогою такого підходу змогла перетворити пластикову сировину на парацетамол менш ніж за 24 години, із низьким рівнем викидів і високою ефективністю виробництва. Хоча технологія ще потребує доопрацювання перед можливим комерційним застосуванням, автори вважають її перспективною.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Керівництво ЄС анонсувало візит до Києва на третю річницю вторгнення РФ

“Це вперше відкриває шлях від пластикових відходів до парацетамолу, що неможливо за допомогою однієї лише біології та неможливо за допомогою однієї лише хімії”, — зазначив Стівен Воллес.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку