Угорщина відкрила ворота громадянам Росії та Білорусі: реакція зарубіжних ЗМІ

Нещодавнє рішення уряду Угорщини викликало резонанс у європейських ЗМІ. Щоразу, коли країна приймає політично неоднозначні рішення, це ставить під загрозу її стосунки з іншими членами Європейського Союзу. Цього разу, надаючи громадянам Росії та Білорусі можливість отримати національну карту, Угорщина знову опинилася в центрі уваги.
Уряд Угорщини видав постанову, яка надає росіянам і білорусам можливість отримати так звану національну карту. Раніше така можливість була лише у громадян Боснії і Герцеговини, Північної Македонії, Республіки Молдова, Чорногорії, Сербії та України. Власник національної карти може залишатися в Угорщині, перевезти туди свою сім’ю, продовжувати перебування так часто, як забажає, і потенційно мати доступ до шенгенської зони. Європейська преса вимагає прийняття заходів. Що кажуть зарубіжні медіа?
Виключити з шенгену!
Естонська газета Eesti Päevaleht коментує:
“Нинішня поведінка Угорщини вчергове демонструє, наскільки легко відсутність демократії в одній з країн-членів Європейського Союзу може стати проблемою для всіх інших. Сольні виступи Орбана щодо Росії можна було б трактувати як суверенне право країни, якби ми раніше не домовилися про спільну зовнішню політику Європейського Союзу. Створення пролому в прикордонній системі для громадян Росії та Білорусі зводить нанівець зусилля інших країн. Тимчасове виключення Угорщини з системи шенгену могло б стати досить ефективним заходом для того, щоб донести до тамтешніх виборців наступне повідомлення: насправді автократії не місце в Євросоюзі”.
ЄС може розлютитися
Угорський тижневик Magyar Hang вважає, що цей крок може мати серйозні наслідки для Угорщини:
“З великим трудом – і під тиском США – ми виштовхнули шпигунський банк [йдеться про російський Міжнародний інвестиційний банк (МІБ), штаб-квартира якого була у 2019 році перенесена з Москви до Будапешта – і знаходилася там до 2023 року], і тепер через розчахнуті двері до нас може проникнути в десять разів більше таких шпигунів. А опинившись тут, вони можуть вирушити куди завгодно в межах шенгенської зони – для того щоб займатися крадіжками, шпигунством, вбивствами – і взагалі чим завгодно з того, що передбачають поставлені їм завдання. США ускладнили процес спрощеного в’їзду для громадян Угорщини саме тому, що занадто багато шахраїв та обманщиків заволоділи угорськими паспортами. І не варто дивуватися тому, що ЄС тепер також почне замислюватися про прийняття контрзаходів”.
Посилення ризиків для Шенгену
Сайт Novinite з Болгарії підкреслює, що цей крок створює серйозні ризики для безпеки Шенгенської зони, адже дозволяє громадянам Росії та Білорусі в’їжджати до Угорщини без ретельної перевірки безпеки, що може полегшити здійснення шпигунської діяльності в інших країнах ЄС.
Занепокоєння через шпигунство
Radio Free Europe/Radio Liberty повідомляє, що рішення Угорщини розширити програму національних карт для громадян Росії та Білорусі викликало серйозні занепокоєння щодо національної безпеки. Відсутність належних перевірок може створити “значні лазівки для шпигунської діяльності” та дозволити великій кількості росіян в’їжджати в Угорщину з мінімальним наглядом, що становить серйозний ризик для національної безпеки.
Реакція Брюсселя
Politico зазначає, що рішення Угорщини викликало критику з боку Європейської народної партії (EPP) та Європейської комісії. Голова EPP Манфред Вебер заявив, що ця схема створює “серйозні занепокоєння щодо національної безпеки” та закликав до “прийняття найсуворіших заходів для негайного захисту цілісності Шенгену”.