Україна

Верховна Рада підтримала законопроєкт про Військового омбудсмана

Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт №13266, який передбачає створення посади Військового омбудсмана. Про це повідомила народний депутат Ірина Геращенко.

Згідно з проєктом закону, Військовий омбудсман стане посадовою особою, уповноваженою на здійснення демократичного цивільного контролю над сектором безпеки й оборони у частині дотримання прав людей, які проходять військову службу чи залучені до оборонних структур.

Йдеться, зокрема, про військовослужбовців, резервістів, мобілізованих, учасників навчальних або спеціальних зборів, членів тероборони, іноземців та осіб без громадянства у лавах ЗСУ, Нацгвардії, Держспецтрансслужби, а також поліцейських, які воюють під час воєнного стану.

Основними функціями омбудсмана буде виявлення системних порушень прав військових, аналіз їх причин, розробка пропозицій для їх усунення, а також підготовка рекомендацій керівництву для покращення ситуації у сфері прав людини.

Військовий омбудсман матиме повноваження приймати скарги напряму від військових або їхніх представників, а також ініціювати перевірки — незалежно від джерела інформації. Це може бути офіційне звернення, повідомлення ЗМІ або анонімні сигнали.

Після перевірок омбудсман надаватиме висновки, в яких фіксуватиме суть порушення, відповідальних осіб, причини, а також рекомендації для усунення порушень і можливого притягнення винних до дисциплінарної відповідальності. Ці документи передаватимуть командуванню.

Офіс Військового омбудсмана працюватиме як допоміжний орган при Президенті України, співпрацюючи з Уповноваженим ВРУ з прав людини на підставі меморандуму. Щороку він подаватиме звіт про свою діяльність, який оприлюднюватиметься публічно. Призначення омбудсмана здійснюватиме президент на строк до п’яти років. Та сама особа не може обіймати цю посаду більш ніж два терміни поспіль.

На цю посаду зможе претендувати громадянин України віком від 30 років, який має повну вищу освіту (не нижче магістра), володіє українською мовою, має бездоганну репутацію, постійно проживає в Україні останні п’ять років і є придатним до служби за станом здоров’я.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  В Україні пропонують безперешкодно дозволити виїжджати за кордон низці категорій чоловіків

Законопроєкт встановлює й низку обмежень: омбудсманом не зможуть стати особи з непогашеною судимістю, ті, хто був пов’язаний із корупцією або політичними партіями, військовослужбовці, особи з боргами з аліментів, іноземці, а також ті, хто не пройшов антикорупційну перевірку або не подав відповідну декларацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку