“Вони лежать мертвими на землеробських полях”: Трамп про трагедію в Україні та можливість миру

Дональд Трамп залишається вірним своєму управлінському стилю: безапеляційні заяви, особисті історії та, звісно ж, геніальні ідеї, які, за його словами, можуть змінити світ. Чи то податкова реформа, яка перетворить Америку на рай для бізнесу, чи заклик до Саудівської Аравії вплинути на глобальні ціни на нафту, чи особиста історія про затримки проєкту в ЄС — усе це Трамп подає з відчуттям власної домінантності в світі.
Припинити війну в Україні? Легко, просто знижуємо ціни на нафту, і конфлікт закінчено. Занадто багато бюрократичної тяганини в Європі? Рецепт готовий: пришвидшуємо процеси. Марнотратна енергетична реформа? Припиняємо “зелене шахрайство”. Американська економіка потребує інвестицій? Не проблема — адже, за словами Трампа, «мільярди і мільярди» вже прямують у США.
Виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Трамп оперував як батогом, так і пряником. Дісталося і Європі, і попередникам з адміністрації Байдена, і саудитам. Перший термін президентства Трампа привчив нас до того, що не кожна емоція Трампа, оформлена як погроза, знаходить реалізацію у реальному житті. Тож сказано багато, але якими будуть дії адміністрації нового президента США, побачимо найближчим часом.
“Я люблю Європу, але…”
На Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Дональд Трамп вкотре підняв питання “несправедливого” ставлення Європейського Союзу до Сполучених Штатів. У своїй емоційній манері він звинуватив ЄС у створенні бар’єрів, які гальмують торгівлю між двома економічними гігантами, і недвозначно натякнув, що час змін настав.
“ЄС поводиться з нами дуже несправедливо, дуже погано“, — заявив Трамп. За його словами, податок на додану вартість (ПДВ), який широко застосовується в Європі, є “великим і значним” бар’єром для американських товарів. Президент також поскаржився на ускладнену процедуру допуску американської продукції до європейських ринків, зокрема сільськогосподарської продукції та автомобілів.
“Вони надсилають нам машини мільйонами, а наші машини навіть не допускають“, — обурювався Трамп, додавши, що американським компаніям доводиться боротися з непрямими митами, які, за його словами, є “дуже несправедливими”.
Президент поділився історією про скаргу керівника великої американської авіакомпанії. “Він сказав мені: “Сер, це жахливо. Посадка в Європі жорстока, вони беруть з нас плату за все””, — розповів Трамп, натякаючи на складність ведення бізнесу в Європі. І, що цікаво, за словами цього авіаційного керівника, ситуація з ЄС навіть “гірша, ніж у Китаї”.
Трамп згадав і про багатомільярдні штрафи, які ЄС наклав на американських техгігантів. Він навів приклад Apple, яка була змушена виплатити 15-16 мільярдів доларів, і Google, який також постраждав від європейських регуляторів. «Вони тепер дивляться на Facebook, і я впевнений, що вони знайдуть спосіб отримати ще мільярди», — сказав президент із ноткою іронії.
“Це американські компанії. Подобаються вони вам чи ні, але це наші компанії. І вони не повинні цього робити”, — підкреслив Трамп, назвавши такі дії “формою оподаткування“.
Попри все, Трамп спробував додати нотку дипломатії: “Я люблю Європу. Я люблю країни Європи”. Але його заклик був чітким — ЄС повинен прискорити процеси і зробити торговельні правила менш обтяжливими.
“Сотні мільярдів доларів дефіциту з ЄС — це нікого не влаштовує”, — підсумував президент, додавши, що США збираються “щось із цим зробити”.
Чи варто очікувати торговельну війну або нові мита з боку США? З урахуванням промови Трампа, Євросоюз, схоже, отримає ще один дзвінок із Білого дому.
Трамп про бюрократію ЄС: п’ять років на просте схвалення? Це жарт?
На зустрічі у Давосі Дональд Трамп поділився своїм баченням бюрократії Європейського Союзу, зокрема, згадавши власний досвід із затримками на рівні ЄС. Його розповідь, як завжди, була сповнена особистих прикладів та іронічних епітетів щодо європейських лідерів. “У мене багато друзів у ЄС, і я добре знаю лідерів країн. Вони чудові люди, але вони розчаровані часом, який потрібен, щоб отримати схвалення на проєкти”, — зазначив Трамп. За його словами, процес узгодження екологічних заяв чи інших дозволів затягується до абсурду.
Президент розповів, як під час свого «простого приватного життя», до політичної кар’єри, він мав великий проєкт в Ірландії. “Моє життя тоді було чудовим і простим. Можливо, ви чули про це”, — іронічно додав Трамп.
Він пояснив, що на отримання необхідного схвалення в Ірландії пішло трохи більше тижня. Але це була лише частина справи. “Мені сказали, що тепер мені потрібно отримати дозвіл від ЄС, і це займе п’ять чи шість років. Я запитав: “Ви, мабуть, жартуєте?””
Трамп не приховував свого роздратування: “Це не було чимось надто складним. Це були великі інвестиції, які могли б піти на користь проєкту, але п’ять чи шість років? Це абсурд”.
Президент підсумував, що бізнес на рівні ЄС стикається з надмірною бюрократією, яка відлякує інвесторів. «Багато людей кажуть, що це величезна проблема. І я це зрозумів на власному досвіді», — зазначив він.
Як завжди, Трамп зробив чіткий посил: Європейському Союзу варто серйозно подумати над спрощенням процесів, якщо він хоче залишатися конкурентоспроможним на глобальному рівні.
Америка — найкраще місце для бізнесу
У своїй енергійній манері Дональд Трамп нагадав світу, чому його адміністрація є рушієм економічного прогресу, а США — найпривабливішим місцем для бізнесу. Він анонсував масштабні податкові скорочення, закликав світових виробників інвестувати в Америку та розповів про нечуваний оптимізм серед малого бізнесу.
“Наша більшість у Палаті представників і Сенаті — разом із президентським постом, звісно — працює над тим, щоб ухвалити найбільше зниження податків в історії Америки”, — заявив Трамп. За його словами, це включатиме значні скорочення податків для працівників, сімей та виробників. І що важливо, навіть початкові зниження податків, ініційовані Трампом у перший термін, будуть перевершені.
Трамп також звернувся до світового бізнесу з чітким меседжем: “Приходьте робити свій продукт в Америці, і ми запропонуємо вам одні з найнижчих податків на Землі. Але якщо ви вирішите виробляти не в США, тоді вам доведеться платити мито”. Це мито, за його словами, буде спрямоване на зміцнення економіки та зменшення державного боргу.
А кронпринц може округлити суму інвестицій до трильйона
“За адміністрації Трампа не буде кращого місця для створення робочих місць, будівництва фабрик і розвитку компаній, ніж Сполучені Штати”, — підкреслив він. Президент також згадав про стрімке зростання економічної впевненості, яке країна не бачила «десятиліттями, а можливо, взагалі ніколи».
Трамп навів яскраві приклади успіху. Після його обрання оптимізм малого бізнесу зріс на рекордні 41 пункт за один місяць — це найвищий показник в історії. А великі компанії поспішили інвестувати в економіку США. SoftBank оголосив про інвестиції у розмірі від $100 до $200 мільярдів. Oracle, SoftBank і OpenAI повідомили про масштабний проєкт в інфраструктуру штучного інтелекту, загальна вартість якого сягнула $500 мільярдів. Саудівська Аравія планує інвестувати $600 мільярдів, але Трамп, жартуючи, закликав кронпринца округлити цю суму до трильйона.
Президент наголосив, що інвестиції великих компаній і країн у США вже перевищили трильйони доларів. “Мільярди і мільярди доларів вкладаються в Америку”, — сказав він, натякаючи, що це тільки початок.
На завершення Трамп зазначив, що адміністрація створила ідеальні умови для бізнесу: низькі податки, прозорі правила гри та стабільну економічну політику. “Америка — це найкраще місце на Землі для створення робочих місць, і я запрошую всіх приєднатися до нас”, — підсумував він.
Трамп про війну в Україні: “Час покінчити з цим”
У своєму виступі Дональд Трамп висловив переконання, що війна між Росією та Україною могла б закінчитися швидше, якби ОПЕК та Саудівська Аравія знизили ціни на нафту. Він також наголосив на важливості мирного врегулювання цього конфлікту та підкреслив масштаб людських втрат, який світ не бачив з часів Другої світової війни.
Трамп відкрито звернувся до Саудівської Аравії та ОПЕК із закликом знизити вартість нафти. “Ви повинні її збити”, — заявив він, натякаючи, що висока ціна палива фактично підтримує триваючий конфлікт. “Якби ціна впала, російсько-українська війна закінчилася б одразу”, — переконаний президент.
Трамп також висловив здивування, що цього не було зроблено ще до виборів: «Це не показало великої любові. Мене це трохи здивувало». За його словами, високі ціни на нафту значною мірою відповідальні за ескалацію конфлікту, який вже призвів до мільйонів людських жертв.
Президент змалював шокуючу картину наслідків війни. “Це абсолютне поле вбивства“, — сказав Трамп, наголошуючи на тому, що конфлікт забрав мільйони життів як українців, так і росіян. “Ніхто не бачив нічого подібного з часів Другої світової війни. Вони лежать мертвими на рівних полях — сільськогосподарських землях, які перетворилися на місця масових смертей”.
Трамп також заявив, що зараз активно тривають зусилля його адміністрації щодо мирного врегулювання війни. “Це дуже важливо зробити“, — підкреслив він. Президент закликав усіх причетних зробити все можливе для припинення конфлікту, наголошуючи, що масштаб людських страждань і втрат неможливо ігнорувати.
Трамп закликав світових лідерів діяти, бо, за його словами, настав час покласти край війні, яка вже увійшла в історію як одна з найбільш трагічних. “І коли ви бачите картини полів, які бачу я, ніхто не хоче цього бачити. Ви ніколи не будете такими, як раніше”, – сказав він.
Як реагують на заяви Трампа в ЄС
Лідери ЄС по-різному оцінюють стратегію Дональда Трампа щодо України. Президент Латвії Едгарс Рінкевічс зазначив, що заяви з Білого дому та Конгресу США свідчать про розуміння важливості підтримки України і те, що Росія є частиною проблеми, а не її вирішення. Рінкевічс також зазначив, що США ще формулюють свою стратегію, і взаємодія з Україною може допомогти створити зрозумілу політику для досягнення миру.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський додав, що Трамп висунув ультиматум Путіну: або він створює умови для завершення війни, або має прийняти наслідки. Сікорський підкреслив, що Путін часто переоцінює свої можливості, і це може бути моментом для укладання угоди.
Президентка Європарламенту Роберта Мецола зазначила, що в інтересах усіх — ані Україні, ані ЄС, ані США не вигідна капітуляція. Вона також зауважила, що хоча внески в допомогу Україні були значними — США витратили 175 мільярдів доларів, а ЄС 136 мільярдів євро — інколи ЄС був занадто повільним, нечітким і недостатньо гнучким у своїй підтримці.
Таким чином, лідери ЄС оцінюють стратегію Трампа як важливу, але підкреслюють необхідність чіткої та ефективної стратегії для досягнення миру, яка включає активну участь Європи.