ВООЗ пропонує встановити регулювання для смартфонів на рівні з тютюновими виробами
Проблемне використання смартфонів та соціальних мереж серед підлітків зростає. ВООЗ пропонує нові заходи для захисту молоді.

Доктор Наташа Аззопарді-Мускат, директор відділу стратегій у країнах і системах охорони здоров’я Європейського регіонального бюро ВООЗ, на Європейському форумі з питань охорони здоров’я в Гастайні заявила, що серед підлітків зростає проблемна поведінка в інтернеті, схожа на залежність, інформує видання Politico.
Вона закликала країни розглянути можливість регулювання цифрових пристроїв, таких як смартфони, на рівні з тютюновими виробами, щоб зменшити негативний вплив соціальних мереж на психічне здоров’я молоді.
За даними ВООЗ, залежність від онлайн-ігор і соціальних мереж серед підлітків у Європі набирає обертів. Країни можуть скористатися прикладом законодавчих заходів у сфері охорони здоров’я, які допомогли у боротьбі зі шкідливими звичками, такими як куріння.
Аззопарді-Мускат пропонує запровадити такі заходи, як вікові обмеження, регулювання цін або встановлення зон, де використання смартфонів буде заборонено. Це може допомогти знизити шкідливий вплив мобільних пристроїв так само, як вдалося зменшити поширеність куріння в громадських місцях. Вона зазначила: “Можливо, нам варто задуматися про те, де доречно використовувати цифрові пристрої, а також про місця, де їх використання має бути заборонено, як ми забороняємо куріння в певних зонах”.
Також важливо надати підліткам, незалежно від їхнього соціального статусу, знання та навички, які допоможуть їм “керувати цифровим світом, а не дозволяти йому керувати ними”.
За останніми дослідженнями ВООЗ, які охопили майже 280 000 підлітків у Європі, Центральній Азії та Канаді, кожен десятий не може контролювати своє використання соціальних мереж, що негативно впливає на їхнє життя. Дівчата частіше стикаються з такими проблемами, ніж хлопці — 13% проти 9%.
Крім того, 12% підлітків схильні до проблемного використання онлайн-ігор, причому хлопці демонструють таку поведінку вдвічі частіше, ніж дівчата.
Аззопарді-Мускат пояснила: “Як і з будь-яким іншим інструментом, цифрові пристрої можна використовувати ефективно, але ми маємо бути обережними, оскільки частина молоді повідомляє про проблемне використання, що може негативно вплинути на їхню освіту, психічне здоров’я та продуктивність”.
Питання зв’язку між використанням соціальних мереж і психічним здоров’ям підлітків викликає дедалі більше занепокоєння. Європейська комісія вже анонсувала перше загальноєвропейське дослідження впливу соціальних мереж на благополуччя молоді.
Проте, за словами експерта, не варто зволікати з ухваленням рішень. “Ми повинні систематично збирати докази і оцінювати, які заходи будуть ефективними, але вже зараз очевидно, що відкладати ухвалення рішень та дій не можна”, – підсумувала вона.
Єврокомісія також розпочала розслідування алгоритмів соціальних мереж через ризики дезінформації та шкоди психічному здоров’ю.