Коментарі юристів

Як працює програма “муніципальна няня”: юридичні нюанси та отримання компенсації

Хто подбає про дитину, поки батьки на роботі? Цим питанням щодня переймаються тисячі українських родин, особливо молоді мами, які не можуть дозволити собі сидіти в декреті роками. У пошуках рішення багато хто натрапляє на державну програму «муніципальна няня» — ініціативу, яка обіцяє часткову компенсацію витрат на догляд за дитиною. Але між обіцянками й реальністю існує безліч підводних каменів. Коли держава пропонує підтримку родинам з маленькими дітьми, за лаштунками добрих намірів часто стоїть цілий пласт юридичних і процедурних питань.

Юристи адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» прокоментували, як працює правовий механізм регулювання програми «муніципальна няня», хто має право бути нею та якою є компенсація для батьків, як обраховується її розмір і що потрібно врахувати при укладенні угоди з нянею.

Програма «муніципальна няня» працює з 2019 року. За даними Міністерства соціальної політики України станом на початок березня 2025 року 2017 родин отримали цю послугу. Зазначимо, що відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою заявнику послуги «муніципальна няня» за здійснення догляду за дитиною протягом місяця. Тобто, це така собі Мері Попінс від держави.

Зараз на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування   послуги муніципальної няні можуть отримати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини, на законних підставах, проживають на території України та доглядають за наступними категоріями дітей:

  • дітям до 3 років внутрішньо переміщених осіб, (які не мають тяжких хвороб);
  • дитиною з інвалідністю до шести років, дитиною до шести років, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
  • дитиною до шести років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою;
  • дитиною до шести років, яка разом із батьками, опікунами проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити відповідно до рішень військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування функціонування закладів дошкільної освіти, необхідних для реалізації державних гарантій забезпечення безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду). Це, наприклад території Запорізької, Донецької, Харківської, Херсонської, Сумської та Чернігівської областей).

Варто знати, що «муніципальною нянею» не можуть бути родичі першого ступеня споріднення. Крім того, «муніципальна няня», яка є фізичною особою – підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), то може забезпечувати догляд одночасно не більш як за трьома дітьми з однієї чи різних сімей за адресою, визначеною працівником, або за однією з адрес проживання дітей за письмовою згодою батьків всіх дітей, про що зазначається в договорі про здійснення догляду за дитиною.

Якщо вона є юридичною особою (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), то може забезпечувати догляд одночасно не більш як за шістьма дітьми з однієї чи різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею, або за однією з адрес проживання дітей за письмовою згодою батьків всіх дітей, про що зазначається в договорі, з урахуванням того, що за шістьма дітьми забезпечується догляд двома працівниками. При цьому муніципальна няня, яка є юридичною особою, зобов’язана організувати та забезпечити безперешкодний доступ дітей до укриття;

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Законодавчі нововведення для військовозобов'язаних: що змінилося у вересні

Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» призначається одному з батьків, опікунів дитини (далі – заявник). Заявник, який є внутрішньо переміщеною особою або який проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти, має право на призначення і відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» у разі, коли батьки, опікуни дитини відповідають хоча б одній з таких вимог:

  • працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;
  • забезпечують себе роботою самостійно (як фізична особа – підприємець);
  • здійснюють перепідготовку або підвищення кваліфікації;
  • перебувають на обліку як безробітні не більш як шість місяців;
  • беруть участь у громадських роботах;
  • беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.

Водночас заявник, який є внутрішньо переміщеною особою або який проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти, втрачає право на відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» у разі:

  • оформлення одним з батьків, опікунів дитини відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
  • припинення одним з них працевлаштування або самозайнятості,
  • перебування одним з них на обліку як безробітного понад шість місяців,
  • завершення перепідготовки чи підвищення кваліфікації
  • відновлення функціонування закладів дошкільної освіти на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проживає заявник;

Слід наголосити, що відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» не призначається батькам, які:

  • є батьками-вихователями, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства,
  • перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (крім батьків, один з яких є особою з інвалідністю I чи II групи або які доглядають за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність);

Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною, визначений у договорі, але не більш як до досягнення дитиною трьох або шести років відповідно.

Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, міжнародної технічної допомоги, а також інших не заборонених законодавством джерел. При цьому договір укладається у письмовій формі між заявником послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Бойові виплати та компенсації: як боротися за те, що належить військовим

Заява разом з документами, необхідними для отримання компенсації за цю послугу, приймається від заявників місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення лише у разі  надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих заявником послуги документів, що підтверджують здійснення догляду за дитиною (акт про надану послугу та кількість годин на місяць здійснення такого догляду, а також витрати на оплату муніципальній няні.

Компенсація послуги виплачується її отримувачу у розмірі, який визначається в розрахунку 100 відсотків мінімальної заробітної плати (наразі це 8 000 грн) у погодинному розмірі, встановленого на 1 січня відповідного року за 1 годину догляду, але не більше ніж 165 годин в місяць за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

Зазначимо, що до документів, які необхідно надати для отримання послуги «муніципальна няня», входять:

  • заява про надання компенсації послуги;
  • заява про перерахування коштів для компенсації послуги зі зазначенням рахунка в установі банку;
  • копія договору між заявником на отримання послуги та муніципальною нянею;
  • документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка);
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • копія паспорта заявника на отримання послуги з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;
  • копія документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства);
  • копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) заявника на отримання компенсації послуги;
  • копія рішення районної, районної у Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною);
  • копія довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю);
  • копія довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби);
  • копія медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю).

Якщо вам відмовили в призначені компенсації за послугу «муніципальна няня», це можна оскаржити у судовому порядку.

Зрозуміло, що дана програма не є глобальним вирішенням проблеми щодо можливостей жінки після народження дитини в професійному плані, але принаймні дає надію на підтримку для тих, хто опинився у вкрай важких життєвих обставинах на поточний момент.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку