Експертна думка

Який обсяг готівки перебуває у українців: експерти вважають, що це рекордна сума

Зміни в світі відбуваються постійно, проте українці залишаються вірними своїм звичкам зберігати гроші вдома. Одні не довіряють банківським установам, інші отримують доходи неофіційно, отримуючи оплату за свою працю готівкою, ще хтось не бажає демонструвати свої доходи і витрати, а деякі готуються до можливих відключень електроенергії або раптового переїзду. Які ж тенденції спостерігаються зараз щодо прагнення зберігати кошти в готівці та який обсяг готівкових коштів наразі перебуває у громадян?

За інформацією Національного банку України, українці наразі тримають на руках рекордну суму готівки — 752,4 мільярда гривень. На думку експертів, це є новим історичним максимумом. Але навіщо українці мають такі значні запаси готівки, скільки зберігається у гривні, а скільки у валюті?

Економіст, фінансовий аналітик, експерт фондового ринку та сільськогосподарських активів, керівник відділу аналітики у Forex club та Libertex Андрій Шевчишин вважає, що 752,4 мільярда гривень — це дійсно рекордна сума в абсолютному вираженні. Він зазначає, що якщо врахувати всі гривні, що перебувають в економіці України, і обчислити частку готівкових коштів, то вона становить 23%. Цей показник, за наявною статистикою, є майже історичним мінімумом. Таким чином, попри величезний обсяг готівки, можна стверджувати, що Україна поступово рухається у бік більш активного використання безготівкових розрахунків.

“З іншого боку, якщо подивитися готівку у перерахунку на одного жителя України, можна побачити зростання. Якщо до війни при населенні 41,2 млн було близько 14,1 тис. грн на одного українця, то зараз майже 21,5 тис. грн із розрахунку 35 млн населення”, – зазначив аналітик.

Українці зберігають готівку вдома з різних причин. Хтось не довіряє банкам, інші отримують зарплати “в конвертах”, а дехто бажає уникнути публічних операцій, пояснює Шевчишин. Важливо також враховувати підготовку населення до можливих блекаутів або необхідності переїзду, а також накопичення коштів для здійснення різноманітних покупок товарів чи послуг. Усі ці фактори сприяють збільшенню обсягу готівкових коштів у населення.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Пенсії фактично будуть заморожені на кілька років: Андрій Павловський про пенсійну реформу

Економіст та колишній член Ради НБУ Віталій Шапран вважає, що значний обсяг готівки на руках українців зумовлений надмірною емісією гривні.

“Факти такі, що з жовтня 2022 року, коли на ринок почала впливати висока облікова ставка, до серпня 2024-го грошовий агрегат М1 (готівка поза банками та безготівкова гривня на рахунках до запитання) зріс на 0,523 трлн грн, або на 36%. При цьому відомо, що за той же період готівка в обігу (М0) зросла на 20,24% або на 126,2 млрд грн. Зміни характеру доходів громадян. Багато хто перестав отримувати зарплати в конвертах, натомість перейшли на зарплатні картки від Міноборони”, – відзначив експерт

Фінансовий аналітик Іван Угляниця також не вбачає панічних настроїв у цифрах регулятора. Він згоден з тим, що зростання обсягу готівки в обігу зумовлене збільшенням грошової маси, яка необхідна для покриття дефіциту, державних витрат, виплат зарплат військовим та інших військових витрат, які фінансуються за рахунок боргових зобов’язань та емісії через різні канали.

“Тому я б не сказав, що зараз “українці до чогось готуються” – це, швидше за все, буде помітно, коли українці почнуть переходити до більш активної купівлі валюти, конвертації депозитів у валютні депозити та валютну готівку, інші активи, які зберігають вартість при девальвації гривні”,зазначив Іван Угляниця.

Директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін впевнений, що у ситуації війни цілком природно мати певний запас готівки як “подушку безпеки”.

“Зараз зберігається тенденція до девальвації гривні, а на наступний рік прогнозується середній курс на рівні 45 гривень за долар. Відповідно, купівля валюти є одним з найпростіших способів захисту заощаджень від девальвації національної валюти”, — наголосив експерт.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Експерт пояснила, з якими проблемами стикнеться фармацевтичний ринок після зниження цін на ліки

При цьому Андрій Шевчишин зазначає, що у звіті НБУ йдеться виключно про гривневу готівку.

“Долари обліковуються окремо, я оцінюю їх на рівні 60 мільярдів доларів у населення. Загалом, оцінки різних аналітиків можуть досягати 120 мільярдів доларів”, – вважає експерт.

Іван Угляниця погоджується, що мова йде саме про гривневу готівку, яка не тільки знаходиться у населення. Вона включає також готівкові кошти підприємств, кас банків тощо.

“Обсяги валютної готівки у населення та інші валютні активи державні органи не відстежують, статистика не має таких даних, ці цифри просто не існують у реальності. Зараз мова йде не про різні спекулятивні дані, які час від часу поширюють з політичними цілями та під різними лозунгами”, — заявив Угляниця.

За його підрахунками, на руках у населення перебуває приблизно 300-330 мільярдів гривень готівкових коштів. Щодо валюти, то, за оцінками експерта, населення може мати на руках орієнтовно від 160-180 мільярдів гривень в еквіваленті до 250-260 мільярдів гривень у валютній готівці. Це складає приблизно від 4,0-4,5 мільярдів доларів до 6,0-6,5 мільярдів доларів.

“Якщо врахувати населення приблизно у 25 мільйонів, то в середньому це становить 150-250 доларів на людину у вигляді готівкових валютних заощаджень. Як бачимо, цифри є не надто великими. Навіть можна сказати, що вони низькі у порівнянні з тими даними, які іноді надають експерти, говорячи про 40-60-100 мільярдів доларів на руках у населення. Крім того, ці готівкові кошти не обов’язково постійно залишаються на руках, адже населення витрачає ці кошти. Люди інвестують, купують нерухомість, автомобілі, різноманітні товари. Не варто враховувати до цих сум готівкові кошти, які знаходяться у громадян України за кордоном, оскільки ці кошти не призначені для витрат та інвестування в межах країни”, — зазначив Угляниця.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку