З 24 серпня набирає чинності новий закон про регулювання праці домашніх працівників

Новий закон про регулювання праці домашніх працівників встановлює чіткі визначення термінів “домашня праця” та “домашні працівники”, а також надає правовий статус цим працівникам із врахуванням специфіки їх діяльності. Документ закріплює основні правила правового регулювання та обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками.
Згідно із законом, домашні працівники, які проживають у домашньому господарстві, отримують додаткові права та гарантії. Однією з таких гарантій є можливість закріплення в трудовому договорі надання житла для працівника, при цьому роботодавцю забороняється самостійно відраховувати кошти із заробітної плати за користування таким житлом.
Закон також містить положення, що захищають особисте життя та гідність домашніх працівників, зокрема, гарантію недоторканності особистого життя. З іншого боку, роботодавець має право вимагати від працівника дотримання конфіденційності, яка може стосуватися інформації, отриманої під час виконання службових обов’язків або проживання в домашньому господарстві.
Особлива увага приділяється врегулюванню робочого часу та часу відпочинку домашніх працівників. Закон передбачає альтернативні варіанти обліку робочого часу, забезпечує гарантії для працівників у випадку надурочних робіт, чергування або супроводження членів домашнього господарства під час їх відпочинку.
Враховуючи особливості роботи домашніх працівників, закон встановлює додаткові підстави для припинення трудових договорів. Серед них – можливість диференціації термінів попередження про припинення договору для роботодавця та працівника, припинення договору в разі смерті однієї зі сторін, а також негайне розірвання договору у випадках, що завдали або могли завдати шкоди одній зі сторін.
Крім того, для оптимізації процесу адміністрування ЄСВ, закон вносить зміни до законів України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Зокрема, роботодавці домашніх працівників звільняються від обов’язку сплати ЄСВ, а самі працівники можуть брати участь у системі соціального страхування на добровільних засадах.