Зміни для біженців у 2024 році: на яких умовах зараз приймають країни Європи

Цього місяця країни ЄС ухвалили рішення продовжити надавання статусу тимчасового захисту українцям до березня 2026 року. Атаки на цивільних на Харківщині й на територіях поблизу фронту, перебої з електропостачанням та проблеми з освітнім процесом для дітей не дають спинити потік біженців з України – громадяни шукають безпеки для себе та своїх дітей. Саме тому подовження захисту є актуальним не лише для тих, хто вже виїхав, а й до тих, хто лише планує це зробити.
Хоча умови щодо забезпечення житлом і виплатами для біженців у більшості країн наразі скромніші, ніж були в 2022 році, українцям все ж продовжують надавати допомогу для облаштування в Європі. Умови залежать від крїни.
Німеччина
Біженці, які прибувають до Німеччини, спочатку розподіляються у тимчасових пунктах розміщення. Там мігранти перебувають, поки для них не знайдуть вільне житло в одній із федеративних земель.
Фінансова допомога в розмірі 563 євро на місяць виплачується українцям, зареєстрованим у центрі зайнятості. Також в Німеччині передбачені окремі соціальні виплати для дітей і пенсіонерів. Крім того, можна отримати часткову компенсацію вартості оренди житла.
Польща
Українці в Польщі можуть отримати одноразову виплату в розмірі 300 злотих під час перетину кордону. Для отримання цієї допомоги українці, які перебувають на території Польщі легально і внесені до реєстру PESEL, повинні звернутися до місцевого центру соціальної допомоги (MOPS) або центру соціальних послуг.
Батьки також можуть отримати щомісячну допомогу на дитину в розмірі 800 злотих, за умови реєстрації в PESEL, наявності польського номера телефону та рахунку в польському банку. Якщо дитина шкільного віку, вона обов’язково повинна відвідувати польську школу.
Чехія
У Чехії біженцям можуть надати безплатне житло на термін до 150 днів. Це позбавляє права на отримання інших виплат. Якщо особа не проживає у такому житлі понад 10 днів поспіль після закінчення законного терміну без поважної причини, її можуть виселити.
Українці, які самостійно оплачують оренду житла, можуть отримати щомісячну фінансову допомогу. Її розмір залежить від віку, доходу, наявності інвалідності та витрат на житло. Виплати зменшаться, якщо українець працездатного віку не знайде роботу протягом 150 днів.
Швеція
Швеція надає тимчасові притулки українцям і допомагає з безплатним розміщенням. Для цього потрібно звернутися до Міграційної служби. Біженці, які планують залишатися на довгий термін, можуть оформити щомісячну допомогу в розмірі 818 євро.
Франція
Після прибуття до Франції українців тимчасово розміщують у пунктах прийому на кілька днів. Потім сім’я отримує тимчасове житло на кілька тижнів або місяців, а пізніше — постійне житло. Оскільки у Франції обмежена кількість вільних будинків, біженців здебільшого розміщують у віддалених селах.
Фінансова допомога переселенцям надається через Французьке бюро імміграції та інтеграції. Розмір виплат залежить від кількості людей у родині. Якщо безкоштовне житло не було надане, розмір допомоги буде вищим.
Румунія
У Румунії українці можуть безкоштовно жити у таборах тимчасового проживання, які розташовані у прикордонних містах Радауци, Марамуреш, Галац, а також у Бухаресті. Фінансова допомога переселенцям наразі тимчасово не виплачується через бюджетні обмеження.
Латвія
У цій країні біженці можуть отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 343 євро для дорослих і 240 євро для дітей після прибуття. Також передбачена щомісячна грошова допомога: 137 євро на першу людину і 96 євро на кожного наступного члена сім’ї. Українці в Латвії можуть отримати безплатне житло на термін до 120 днів.