23 червня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
Свята Трійця (П’ятдесятниця) – одне з найбільших християнських свят, яке у православ’ї входить до числа дванадесятих свят. Його назва пов’язана зі сходженням Святого Духа на апостолів, яке обіцяв Ісус перед Вознесінням. Це свято знаменує явлення Всевишнього людям у всіх трьох іпостасях як святої Трійці: Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Святий Дух.
Старовинна назва Трійці – Зелені свята, відображає давній культ рослинності (на Трійцю існує традиція прикрашати житло зеленню – клечання). До Трійці прив’язані обряди завивання дерев чи вінків та “кумлення”.
День державної служби України – згідно з Указом Президента № 291/03 від 4 квітня 2003 року, свято відзначається щорічно у День державної служби Організації Об’єднаних Націй. У цю дату віддають належне ролі державної служби у процесі становлення України як суверенної, незалежної, демократичної, соціальної, правової держави. Зазвичай 23 червня нагороджують кращих держслужбовців.
Міжнародний Олімпійський день – відзначається з 1967 року з ініціативи Міжнародного Олімпійського комітету (МОК). Ця дата була обрана для того, щоб увічнити дату створення МОК 23 червня 1894 року та відродження олімпійського руху.
Міжнародний день вдів – згідно з даними ООН, у світі наразі понад 10 млн жінок, які залишилися без чоловіків і потребують допомоги. Цей день, присвячений підвищенню обізнаності про становище і проблеми вдів та їхніх дітей.
Події в цей день:
1868 — американець Крістофер Шоулз одержав патент на друкарську машинку.
1888 — у Києві відкрито пам’ятник Богданові Хмельницькому.
1917 — під час II Всеукраїнського військового з’їзду в Києві було проголошено І Універсал Української Центральної Ради.
У документі проголошується автономія України. Це була відповідь УЦР Тимчасовому урядові на його негативне ставлення до автономної. Згідно з І Універсалом, “не одділяючись від всієї Росії… народ український має сам порядкувати своїм життям”, а закони повинні бути ухвалені Всенародними Українськими Зборами. Автором І Універсалу був В. Винниченко. Після проголошення автономії 28 червня 1917 створено Генеральний Секретаріат.
ІІ Універсал зафіксував наслідки домовленостей між УЦР і Тимчасовим урядом: останній визнавав УЦР і Генеральний Секретаріат як крайовий орган України і водночас Генеральний Секретаріат ставав органом Тимчасового уряду. ІІІ Універсал проголосив Українську Народну Республіку

1941 — почалася найбільша в історії танкова битва — між німецькими та радянськими військами в районі Луцьк-Рівне-Дубно-Броди (завершилася 29 червня).
1961 — набув чинності підписаний в 1959 році Договір про мирне наукове використання Антарктики.
1987 — Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках з жердиною — 6 м 3 см.
1990 — початок повернення кримських татар в Крим.
2016 — референдум щодо виходу Великої Британії з ЄС. Більшість його учасників (52 %) проголосували за “Брекзіт”. Наступного дня прем’єр-міністр Девід Кемерон, головний опонент “Брекзіту”, оголосив про свій намір піти у відставку.
2022 — Європейська Рада офіційно надала Україні та Молдові статус кандидата на вступ до ЄС.