28 червня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
День Конституції України – державне свято, яке щорічно відзначається 28 червня на честь прийняття Конституції України в цей день у 1996 році. Це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції: “Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України”. Українці завжди прагнули до самостійної державності та написання власної Конституції. Пилип Орлик створив першу в Європі Конституцію, підписану 5 квітня 1710 року, яка фактично проголосила Україну незалежною державою під протекторатом короля Швеції. Хоча положення цього документа не були впроваджені, він залишається символом демократичних прагнень української нації. Конституція Пилипа Орлика містила положення про поділ влади на законодавчу, виконавчу та судову, що було новаторським для того часу. Конституція 1996 року стала результатом довгого і складного процесу, що включав політичні дебати та суспільні обговорення.
День молочного шоколаду – свято є дуже популярним у США та було засноване за ініціативою Асоціації кондитерів. Вперше молочний шоколад з’явився в 1839 році на фабриці німецької компанії Jordan & Timaeus у рідкому вигляді. Через тридцять років швейцарський кондитер Даніель Петер створив тверду форму цих ласощів. Молочний шоколад став популярним завдяки поєднанню какао-маси, цукру та сухого молока, що додало йому ніжний і солодкий смак. Сьогодні молочний шоколад є одним з найпопулярніших видів шоколаду в світі, а його виробництво займається багато компаній, серед яких Nestlé, Hershey та Cadbury.
Міжнародний день пірсингу – в цей день народився Джим Ворд, власник першого у світі професійного салону пірсингу “Рукавичка”, відкритого у 1978 році. Хоча пірсинг мав культурне значення для багатьох народів протягом століть, саме Ворд зробив цей процес безпечним та естетичним, розробивши ювелірні прикраси з внутрішнім різьбленням. Пірсинг існував ще в стародавніх цивілізаціях, таких як Єгипет, Рим та Месопотамія, де він використовувався як символ статусу, краси або релігійної приналежності. В наш час пірсинг став популярним серед молоді як спосіб самовираження і моди. Ворд також заснував журнал “Piercing Fans International Quarterly”, який присвячений мистецтву та культурі пірсингу.
Міжнародний день соціального бізнесу – соціальне підприємництво спрямоване на покращення світу, наприклад, організацію харчування бездомних, виробництво екологічної енергії з відходів та створення робочих місць. Ця дата відзначає день народження Мохаммада Юнуса, засновника мікрофінансування та мікрокредитування, який отримав Нобелівську премію миру у 2006 році за свій внесок у соціально-економічний розвиток. Соціальний бізнес відрізняється від традиційного бізнесу тим, що його головною метою є розв’язання соціальних проблем, а не отримання прибутку. Юнус заснував Grameen Bank, який надає мікрокредити людям з низькими доходами, допомагаючи їм започаткувати власний бізнес і вийти з бідності. Його модель мікрофінансування була прийнята багатьма країнами і організаціями по всьому світу.
Події в цей день:
1902 – Конгрес США затвердив Закон про будівництво Панамського каналу, що наділило президента повноваженнями для придбання прав на будівництво у французької “Панамської компанії” і у Колумбії права на вічне управління зоною каналу.
1914 – у Сараєво було вбито спадкоємця австрійського престолу Франца Фердинанда, що стало приводом для початку Першої світової війни. Це вбивство, здійснене сербським націоналістом Гаврилом Принципом, спричинило ланцюгову реакцію оголошення війни між європейськими державами.
28 червня 1914 року член терористичної організації “Млада Босна” Гаврило Принцип застрелив австро-угорського спадкоємця престолу ерцгерцога Франца Фердинанда та його дружину Софію.
Напередодні високий гість та його почет провели ніч у готелі “Боснія” в Ілідці, за півсотні кілометрів на південний захід від Сараєва. Відповідно до програми, ерцгерцог мав бути присутнім на прийомі в міській ратуші, а потім планувалася поїздка містом для огляду визначних пам’яток.
Перший замах закінчився невдало – покинута граната скотилася з відкидного верху спортивного кабріолету і розірвалася поблизу машини супроводу, поранивши загалом 20 людей. Спадкоємець престолу наказав зупинити кортеж і взявся надавати пораненим першу допомогу… У такій метушні наблизитися до об’єкта замаху було неможливо і Гаврило Принцип, ватажок змовників, вирішив, що операція провалилася. Час був обідній, і він зайшов закусити в модну кондитерську Моріца Шиллера, що на вулиці Франца-Йосифа у вигляді Латинського мосту. І тут спрацював ефект випадковості, що змінив хід історії світу – перед вітриною делікатесного магазину Шиллера незграбно намагався розвернутися автомобіль ерцгерцога.
Виявилося, що спадкоємець престолу не витримав нудних офіційних промов на прийомі в ратуші і вирішив відвідати поранених у шпиталі, але водій помилково в’їхав не в той провулок. Розповідають, що Гаврило вибіг надвір, з недоїденим пиріжком в одній руці і з пістолетом в іншій, протиснувся до машини впритул і здійснив два постріли. Перша куля поранила Фердинанда, друга потрапила в Софію. Обидва постріли були смертельними.
Знаряддям вбивства змовник вибрав пістолет конструкції Браунінга, модель 1910 – на той час це був один з кращих у світі пістолетів, пристосованих для прихованого носіння.

Через місяць, 28 липня 1914 року Австро-Угорщина оголосила Сербії війну. За Австро-Угорщиною стояла Німеччина. За Сербією – Росія, що мала договір про допомогу з Францією та Великобританією. Спочатку почала стріляти вся Європа, потім весь світ…
Перш ніж зупинити це безумство, світ втратив близько 30 мільйонів життів, а з політичної карти зникли чотири імперії: Німецька, Османська, Російська та Австро-Угорщина, причому дві останні розпалися на окремі держави. Сама ж Сербія втратила у Першій світовій війні дві третини населення.
Гаврило Принцип помер у в’язниці від прогресуючого туберкульозу 28 квітня 1918, близько півроку не доживши до закінчення війни, формальним винуватцем початку якої він став. До самої смерті він повторював, що не шкодує про вчинене, бо всі його помисли спрямовані до майбутньої величі Сербії.
До речі, за іронією долі саме 28 червня 1919 року, у Версальському палаці у Франції, був укладений Версальський мир, який поставив крапку у Першій світовій війні і водночас став прологом до фашизації Європи та Другої світової війни.
1917 – на засіданні Малої Ради було створено перший український уряд – Генеральний Секретаріат, який очолив Володимир Винниченко. Це стало важливим кроком у процесі здобуття Україною незалежності.
1919 – підписано Версальський договір, що офіційно завершив Першу світову війну. Цей договір наклав значні репарації та обмеження на Німеччину, що спричинило економічні та політичні потрясіння в країні.
1934 – у США прийняли закон Фрейзера-Лемке для поліпшення становища фермерів, надаючи їм можливість реструктуризації боргів і захисту від втрати землі.
1941 – створено перший загін Поліської Січі, української партизанської формації, яка боролася проти нацистської окупації під час Другої світової війни.
1956 – масовий страйк та демонстрації в Познані (Польща) під гаслами “Свободи! Хліба! Бога! Геть комунізм!”, що призвело до зіткнень з урядовими силами і жертв серед протестувальників.
1988 – Папа Римський Іван Павло II опублікував апостольську конституцію “Pastor Bonus” для реорганізації Римської Курії, яка визначила нову структуру і функції центрального органу управління Католицькою церквою.
1989 – у Києві відбувся прощальний матч Олега Блохіна, відомого українського футболіста, в якому збірна Радянського Союзу зустрілася зі збірною світу.
1992 – корабель “Сигнальщик” став першим на Чорному морі, який підняв український прапор після проголошення незалежності України.
1996 – після 23 годин обговорення Верховна Рада України ухвалила Конституцію України, що стало важливим кроком у становленні правової системи незалежної України.
2012 – ООН проголосила Міжнародний День Щастя, який відзначають 20 березня з метою підвищення обізнаності про важливість щастя у житті людей по всьому світу.