Астрономи знайшли галактику, яка не змінювалася мільярди років (відео)

Астрономи виявили галактику, яка залишалася практично незмінною протягом мільярдів років — за це її жартома називають “космічним динозавром”. Йдеться про галактику під назвою KiDS J0842+0059, відкриття якої може дати нові уявлення про те, як розвивався Всесвіт. Про це повідомляє Space.com.
“Ми відкрили галактику, яка була ідеально збережена протягом мільярдів років – це справжня археологічна знахідка, яка розповідає нам, як народжувалися перші галактики, і допомагає зрозуміти, як еволюціонував Всесвіт до сьогоднішнього дня”, — заявив Крешенцо Дове, дослідник Національного інституту астрофізики (INAF) та один із керівників дослідницької групи.
Так звані “викопні” галактики — це такі, що збереглися майже без змін, не взаємодіючи з іншими галактиками, і залишаються своєрідними “капсулами часу”, які дають змогу зазирнути у ранню історію космосу.
Дослідження, засновані на спостереженнях за допомогою Великого бінокулярного телескопа (LBT), показали, що KiDS J0842+0059 не зазнавала суттєвих змін близько 7 мільярдів років. Вона розташована за 3 мільярди світлових років від Землі й була вперше зафіксована у 2018 році в межах проєкту Kilo Degree Survey (KiDS).
Зображення, отримані телескопом Very Large Telescope Survey Telescope (VST), дозволили визначити масу та розміри галактики, а дані, зібрані за допомогою інструмента X-Shooter на телескопі VLT, дали змогу ці характеристики уточнити. Як виявилося, зоряна маса KiDS J0842+0059 приблизно у 100 мільярдів разів перевищує масу Сонця, але при цьому вона значно компактніша за інші галактики з подібними показниками.
Також встановлено, що в цій галактиці вже давно практично не відбувається зореутворення, що є ще однією ознакою її реліктового характеру. Для уточнення структури галактики вчені застосували адаптивну оптику на телескопі LBT, що дало змогу отримати зображення з деталізацією, яка вдесятеро перевищує попередні результати.
“Дані з LBT дозволили нам підтвердити, що KiDS J0842+0059 дійсно є компактною, а отже – справжнім реліктом галактики з формою, схожою на NGC 1277 та компактні галактики, які ми спостерігаємо на ранніх стадіях Всесвіту. Нам вперше вдалося зробити це з такими високоякісними даними для реліктової галактики на такій великій відстані”, — пояснила дослідниця з Оксфордського університету К’яра Спініелло.