Безкарність та жорстокість: ООН представила докази тортур українських цивільних російськими військовими

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні представила нові докази катувань українських цивільних та військовополонених, здійснених російською владою як на тимчасово окупованих територіях, так і в Росії. Ця інформація оприлюднена у звіті на сайті ООН Україна.
Комісія наголосила, що катування стали систематичною практикою, яка широко використовувалася російськими окупаційними силами без страху перед покаранням.
“Широке географічне охоплення та розповсюджені схеми застосування катувань демонструють, що катування здійснювалися як звичайна та прийнятна практика з почуттям безкарності”, – заявила Комісія.
Розслідування підтвердило, що катування були застосовані у багатьох регіонах України, тимчасово контрольованих Росією. Нові свідчення вказують на масовий та систематичний характер цих дій. Одним із ключових елементів, які спостерігаються у більшості місць утримання, є жорстоке поводження з ув’язненими українцями, зокрема застосування насильницьких методів і сексуального насильства. Такі випадки задокументовані у великих пенітенціарних установах як на окупованих територіях, так і в самій Росії.
Комісія також виявила докази залучення конкретних російських служб до цих дій у всіх досліджуваних місцях позбавлення волі, що вказує на скоординовані дії влади. Крім того, відзначено, що в деяких випадках накази про жорстоке поводження з ув’язненими видавалися вищими посадовими особами.
Особливо тривожними є свідчення постраждалих, які описують жорстокі тортури протягом декількох днів. Один із них розповів: “Найстрашніше те, що вони робили все мовчки та професійно. Я зрозумів, що вони робили це не вперше і не лише зі мною – ми для них не люди”.
Комісія зазначила, що ці дії призвели до серйозних фізичних та психологічних травм у багатьох постраждалих, які часто відчувають складнощі з реінтеграцією в суспільство та налагодженням стосунків з близькими.
Комісія також задокументувала випадки обстрілів цивільних об’єктів на території України, зокрема лікарень, шкіл, житлових будинків та супермаркетів, що призвело до значних руйнувань і людських втрат. Окрему увагу приділено наслідкам російських атак на енергетичну інфраструктуру України, які спричинили масові перебої з електропостачанням, негативно вплинули на здоров’я і добробут мільйонів громадян, особливо вразливих груп населення, таких як люди похилого віку та люди з інвалідністю.
“Відключення електроенергії особливо вплинули на вразливі групи населення. Наприклад, літні люди та люди з інвалідністю натрапляють на труднощі з доступом до бомбосховищ під час надзвичайних ситуацій, обмеженим доступом до життєво важливих медичних пристроїв та підвищеною ізоляцією, що значно підвищує їхню вразливість”, – прокоментували в ООН.