Борис Джонсон: суперечлива підтримка України та внутрішні протиріччя

Сьогодні свій 60-річний ювілей святкує Борис Джонсон, колишній прем’єр-міністр Великої Британії — одна із найвідоміших і водночас найсуперечливіших політичних фігур сучасності. Його кар’єра, яка охоплює журналістику, політику та літературу, є яскравим прикладом поєднання харизматичності, інтелекту, скандальності та неоднозначності.
ІА ”ФАКТ” зібрало найцікавіші факти з біографії Бориса Джонсона.
Борис Джонсон має репутацію одного з найбільш відданих прихильників України серед західних лідерів, особливо після початку повномасштабної війни з Росією у 2022 році. Проте його відмова підписати Стамбульські угоди викликає питання щодо його справжньої підтримки України.
У листопаді 2023 року голова фракції партії «Слуга народу» та член комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки України Давид Арахамія зробив сенсаційне визнання. За його словами, сторони були близькими до мирного врегулювання, однак у процес втрутився Борис Джонсон, який тоді був прем’єром Великобританії. Стверджувалося, що саме він відмовив Київ підписання Стамбульських угод. Втім, сам екс-глава британського уряду в січні 2024-го в інтерв’ю The Times спростував ці звинувачення. Проте Росія також заявляє, що до зриву мирного договору причетний Джонсон.
Слід зазначити, що після вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року Джонсон активно підтримував надання військової допомоги Україні. Велика Британія під його керівництвом надала значну кількість озброєнь, зокрема протитанкові системи NLAW, артилерію та іншу військову техніку.
Джонсон неодноразово висловлювався на підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. Він також активно працював над зміцненням міжнародної коаліції проти російської агресії, сприяючи запровадженню санкцій проти Росії. Джонсон кілька разів відвідував Україну під час війни, що було символом підтримки на найвищому рівні.
Відмова Бориса Джонсона ратифікувати Стамбульські угоди під час його прем’єрства була пояснена деякими консервативними політиками як необхідність збереження суверенітету та національного законодавства. Проте це викликало критику з боку великої кількості українських і зарубіжних політиків.
Факт 1. Нащадок королівської сім’ї
Олександр Борис де Пфеффель Джонсон народився 19 червня 1964 року в Нью-Йорку, він був амбітною дитиною, яка заявляла, що хоче бути «королем світу». Він народився у богемній англійській родині вищого класу в Нью-Йорку й був одним із шести братів і сестер, серед яких була дуже висока конкуренція.
Борис Джонсон є нащадком королівської сім’ї через свою бабусю по батьковій лінії – Івонн Ейлін Вільямс, відому як «бабуся Баттер»У свою чергу вона була нащадком німецького принца Поля фон Вюртембергського, який також був прямим нащадком британського короля Георга II. Цей зв’язок робить Бориса Джонсона віддалено пов’язаним з британською королівською сім’єю. Його бабуся, Івонн Ейлін Вільямс, народилася з родовідними зв’язками, що відстежуються до Георга II, одного з королів Великої Британії. Отже, хоча Борис Джонсон не є безпосереднім нащадком королівської сім’ї, він має спадкові зв’язки з важливими фігурами європейської монархії через свою родинну лінію.
У 1973 році, коли шлюб його батьків розпався, він поїхав до школи-інтернату в Англії, а згодом отримав стипендію в найпрестижнішій приватній школі країни, Ітоні. Потім Джонсон здобув освіту у привілейованих закладах: Ітонський коледж та Оксфордський університет.

Факт 2. Журналістські помилки
Перед тим як стати відомим політиком, Борис Джонсон мав багаторічний досвід журналіста, який вплинув на його публічний образ та стиль виступів. Він почав свою кар’єру як кореспондент-стажер в газеті The Times. Вже на цьому етапі Джонсон потрапив у публічний скандал, вигадавши цитату, що призвело до критики його журналістських методів. Він втратив роботу після того, як сфальсифікував цитату – інцидент, який він пізніше назвав «найбільшим шахрайством» і додав, що це найбільша помилка, якої він припустився в житті.
У кінці 1980-х років Борис Джонсон працював в Брюсселі як кореспондент для Daily Telegraph, де він писав про діяльність Європейської комісії. Його статті часто викликали контроверзії через те, що вони мали нахил до спотворень фактів і використання провокативної риторики. Наприклад, його опис мусульманок у хіджабах як «поштових скриньок» та порівняння Хілларі Клінтон з «медсестрою-садисткою в психлікарні» були сильно розкритиковані. З часом Джонсон вибачився за свої матеріали.
Не зважаючи на все, Джонсон досягнув успіху у The Daily Telegraph і The Spectator, де здобув популярність завдяки своєму яскравому стилю написання та здатності викликати резонанс.

Факт 3. Політична діяльність
Працюючи редактором, він приєднався до тіньового кабінету тодішнього лідера Консервативної партії Майкла Говарда, але був звільнений після того, як приховав правду про те, що у нього був роман на стороні.
Через рік він знову опинився в тіньовому кабінеті під керівництвом нового лідера Девіда Кемерона. Вони разом навчалися як в Ітоні, так і в Оксфорді, а той факт, що його новий лідер молодший за нього, Джонсон називав «особистою травмою».
Джонсон пішов з посади редактора Spectator, швидко став упізнаваною постаттю на телебаченні, будучи частим гостем комедійного шоу BBC Have I Got News For You. Його незграбна й дивакувата постать привернула увагу глядачів, але, попри свій глузливий образ, він мав великі амбіції.
Можливість піднятися політичними кар’єрними сходами з’явилася в 2007 році, коли Джонсон висунув свою кандидатуру від консерваторів на посаду мера Лондона. На подив багатьох, він здобув переконливу перемогу і набрав понад мільйон голосів, а за чотири роки його знову переобрали – хоч і не з такою переважною, але все ж значною більшістю.
Після роботи мером Лондону Джонсон приєднався до парламенту Великої Британії, а потім очолив Консервативну партію і став прем’єр-міністром. Його стиль виступів і комунікації залишилися характерним для колишнього журналіста: він часто використовує живу, інтригуючу мову та готовий до нестандартних висловлювань.
Тобто, Борис Джонсон із журналістської кар’єри перейшов до активної політичної діяльності, зберігаючи частину свого стилю і комунікаційних прийомів, що викликають як підтримку, так і критику. Його журналістський бекграунд вплинув на вміння привертати увагу громадськості й вести публічні обговорення на політичні теми.
На посаді мера він здобув популярність завдяки ініціативам з покращення транспорту та захисту навколишнього середовища, але також викликав критику за свої іноді недоречні коментарі та поведінку.
На посаді мера він наглядав за організацією Олімпійських ігор у Лондоні 2012 року – висів на тросі, весело розмахуючи британськими прапорцями.

Джонсон також почав планувати будівництво мосту с садами через Темзу – суперечливий і дорогий проєкт, який пізніше так і не реалізували.
Після перебування на посаді мера Джонсон був обраний депутатом парламенту від округу Аксбрідж і Саут-Русліп.
Після відносно спокійного року, коли про нього майже не чули, Джонсон повернувся на шпальти газет, коли оголосив, що проводитиме кампанію за референдуму щодо виходу Британії з ЄС. Це стало сильним ударом для Девіда Кемерона, який сподівався, що Джонсон спрямує свою харизму на те, щоб, навпаки, заохочувати виборців залишитися в ЄС.
Його підтримка Brexit у 2016 році стала переломним моментом у політичній кар’єрі. Кампанія за вихід з ЄС, яку він активно підтримував, призвела до його подальшого зростання популярності серед прихильників жорсткої лінії.
Факт 4. Велосипедні ініціативи
В якості мера Лондона два терміни поспіль з 2008 по 2016 рік, Борис Джонсон впровадив прокат велосипедів у місті, відомий як «Борісові велосипеди» (Boris bikes). Він активно підтримував використання велосипедів як засіб транспорту та спосіб зменшення заторів у місті, і сам також часто використовував велосипед для пересування.

Факт 5. Любитель жінок
Британські таблоїди часто згадують Боріса Джонсона як чоловіка, якого його ексдружина Марина Вілер постійно виганяла з дому через подружні зради. Марина Вілер є другою дружиною Джонсона, за якою він одружився одразу після розлучення зі своєю студентською коханкою Аллегрі Мостін-Оуен. Наразі він перебуває у третьому шлюбі.
З Мариною Вілер у Боріса народилося четверо дітей. Протягом цього часу в житті Джонсона траплялися й інші романи, про які активно писали в жовтій пресі. Один з таких романів тривав чотири роки з письменницею Петронеллою Ваятт. Вдруге Боріса вигнали за роман з Гелен Макінтайр, від якої народилася його дочка.
Шлюб з Керрі Саймондс, піарницею, розпався у 2018 році після розголосу про їхній роман. Керрі має 36 років і є значно молодшою за Боріса на 28 років.
Факт 6: Багатодітний батько
Борис Джонсон має велику родину, його 8 дітей від кількох шлюбів активно займаються своїми справами і навчаються в престижних університетах.
Лара, яка народилася 31 рік тому, працює журналісткою для Vogue і Tatler. Мілло, 29 років, навчається в Оксфордському університеті, а її молодша сестра, 27-річна Касія, є відомою письменницею. Щодо Теодора, 25 років, про нього немає відомостей.
У травні 2021 року Борис Джонсон одружився з Керрі Саймондс. У квітні 2020 року вона народила їм сина Вілфреда, у грудні 2021 року — доньку Ромі, а в липні 2023 року — сина Френка.

Факт 7. Знаменита зачіска, яка стала мемом
Боріс Джонсон відомий своєю характерною неслухняною зачіскою, яка стала предметом жартів і мемів. Він публічно заявляв, що його зачіска є неодмінною частиною його особистості і виразом його індивідуальності. Навіть попри критику та жартівливі коментарі щодо його зачіски, він не має наміру її змінювати. Інформація про зачіску Боріса Джонсона являється широко відомою та часто обговорюваною в медіа і соціальних мережах.
Факт 8. Висміював Путіна на коні
У червні 2022 року, на посаді британського прем’єра на зустрічі Великої сімки, Боріс Джонсон використав гумор для критики російського лідера Володимира Путіна, який у той час висловив загрози щодо ядерної зброї. Джонсон сміявся з Путіна через його фотосесію верхи на коні у напівголому вигляді, пропонуючи своїм колегам також показати свої «м’язи».
Факт 9. Вечірка під час локдауну та втрата посади
У 2020 році під час строгого локдауну, який був введений його власним урядом, Джонсон влаштовував кілька вечірок, за що отримав значну кількість критики з боку громадськості.
Факт 10. Приїзд до України
Під час повномасштабного вторгнення на початку конфлікту на вулицях центру Києва з’явилися картини з зображенням британського прем’єра. Борис Джонсон відомий своєю великою популярністю в Україні за активну підтримку країни під час російської агресії. Він був одним з перших світових лідерів, який відвідав Україну під час початку вторгнення.
У Києві на виставках були представлені картини з зображенням Боріса Джонсона, а також йому присвячували пісні.
З початку лютого 2022 року Джонсон активно підтримує Україну і особисто зустрічався з Володимиром Зеленським неодноразово. На другу річницю від початку повномасштабного вторгнення він відвідав Київ і висловив переконання, що Україна обов’язково переможе.

Протиречивість у лідерстві
Джонсон часто піддавався критиці за свої дії та заяви. З одного боку, його харизма і здатність спілкуватися з широким загалом зробили його популярним лідером. З іншого боку, його часто звинувачували у недотриманні обіцянок, маніпуляціях та непередбачуваності.
Деякі ключові суперечливі моменти:
- Під час пандемії Джонсона критикували за повільну реакцію на кризу, а також за організацію вечірок у резиденції під час карантину, що викликало значний суспільний обурення.
- Після того, як його колишній близький радник Домінік Каммінгс був змушений піти з Даунінг-стріт, у травні 2021 року виступив перед спеціальною комісією з різкою доповіддю, у якій заявив, що тисячі людей загинули марно через те, що Джонсон відкладав запровадження карантину та ігнорував поради науковців.
Каммінгс сказав, що його колишній бос «непридатний для посади» прем’єр-міністра.
Також щодо Джонсона відкрили розслідування у зв’язку з дорогим дизайнерським ремонтом квартири на Даунінг-стріт, де він жив зі своєю сім’єю, який оплатив донор від консервативної партії.
Підозри з прем’єр-міністра остаточно зняв його власний радник з етики лорд Гейдт, але він сказав, що Джонсон продемонстрував недостатню повагу до своєї ролі.
Потім була низка звинувачень у корупції та кумівстві, а також у нехтуванні стандартами та правилами поведінки.
У листопаді 2021 року, коли в таблоїді Daily Mirror з’явилося перше повідомлення про вечірки на Даунінг-стріт у той час, коли в Лондоні діяв карантин.
Трохи більше ніж через тиждень вибухнула ще одна бомба, коли з’явилося відео 2021 року, на якому персонал Даунінг-стріт сміється та жартує про проведення різдвяної вечірки.
Джонсон сказав депутатам, що він «розлючений» відео, і наказав провести розслідування. Але відповідальна за це людина – Саймон Кейс – була змушена піти у відставку після того, як з’ясувалося, що він організував зустріч у власному офісі. Джонсон визнав, що був на вечірці в саду на Даунінг-стріт під час першого карантину, але він стверджував, що думав, що це був робочий захід. Він був приголомшений подальшими викриттями, коли The Telegraph повідомила, що співробітники Даунінг-стріт влаштовували вечірки з випивкою в ніч перед похороном герцога Единбурзького. Він вибачився перед королевою за поведінку свого персоналу в той час, коли сама королева скрупульозно дотримувалася коронавірусних обмежень й була сама на похороні чоловіка.
- Особисте життя Джонсона часто ставало предметом скандальних обговорень у медіа. Розлучення, нові шлюби та численні діти викликали багато питань щодо його стабільності як лідера.
- Зовнішня політика Джонсона щодо ЄС та США була водночас розкритикованою та підтримуваною різними групами, що відображає поляризацію його особистості на міжнародній арені.