Політичні

Чи змусять США самоусунутися від влади авторитарного лідера Венесуели Мадуро в обмін на амністію?

Цікаво спостерігати, до яких дипломатичних хитрощів вдається США – наддержава, яка визначає погоду у різних куточках планети, – аби домогтися свого, усунувши від влади авторитарних лідерів держав і привівши натомість  своїх протеже. Таке втручання наддержави виглядає цілком доречним, якщо йдеться про усунення деспотичного лідера, правління якого супроводжувалося економічною кризою, гіперінфляцією та нестачею продовольства в державі.

Згідно з Wall Street Journal, наразі Вашингтон обговорює можливість помилування тиранічного лідера Венесуели Ніколаса Мадуро та його поплічників, яким Мінюст США висунув звинувачення щодо наркоторгівлі та корупції. Зокрема, його обвинувачують у співпраці з наркокартелями та використанні державних ресурсів для особистої вигоди.

Безпосереднім приводом для перемовин стало переобрання Мадуро на третій строк, що відбулося у липні та викликало в опозиції нарікання щодо його легітимності. Опозиція впевнена, що результати виборів підтасовано. Едмундо Гонсалес та лідер опозиції Марія Коріна Мачадо заявили, що насправді Гонсалес отримав вдвічі більше голосів, ніж Мадуро. Незалежні спостерігачі з Центру Картера та ООН планують опублікувати свої висновки. Держсекретар США закликав до прозорості підрахунку голосів, а багато венесуельців мають намір залишити країну.

Після офіційного оголошення перемоги Мадуро у Боліваріанській республіці відбулися протести, переважно мирні. Якщо прихильники Мадуро вбачають у ньому продовжувача соціалістичної революції, то критики звинувачують у руйнуванні демократії та економіки.

Які козирі в американської дипломатії

Особи, дотичні до перемовин Вашингтона з представником Мадуро, наголошують: адміністрація Байдена доклала всіх зусиль, аби переконати Мадуро скласти повноваження до закінчення його терміну. Вашингтон дав зрозуміти, що не змушуватиме західні нафтові компанії виходити з ринку Венесуели.

США ініціюють усунення Мадуро з високої посади не вперше. Ця ініціатива має сприяти демократичним змінам у країні. Але Мадуро  – колишній водій автобуса, якого свого часу соціальний ліфт підніс до немислимих висот  – відхрещується від будь-яких домовленостей, аби продовжувати перебувати за кермом й надалі.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Миротворчі зусилля та виклики: Ердоган пропонує заморозити війну в Україні на саміті G20

WSJ вважає, що спроби США можуть виявитися марними, якщо у листопаді переоберуть Трампа, з огляду на його попередню жорстку позицію щодо Венесуели. Між іншим, сам Мадуро з підозрою ставиться до будь-яких пропозицій американського істеблішменту. Незважаючи на те, що  цього року адміністрація Байдена скасувала більшість санкцій проти Венесуели, зваживши на її скрутне фінансове становище, сподіваючись спонукати її до проведення демократичних виборів.

Як санкції впливають на економіку Венесуели

У жовтні 2023-го США зняли санкції проти державного нафтового, газового та гірничодобувного секторів Боліваріанської республіки після того, як уряд Мадуро погодився працювати з опозицією над проведенням вільних виборів у 2024-у.

Проте, у квітні нафтові санкції було відновлено через дії президента Мадуро, який саботував проведення вільних виборів. Поновлення санкцій через безвідповідальну поведінку впертого автократа та ексцентрика могло негативно вплинути на світовий ринок нафти та збільшити кількість венесуельських мігрантів на кордоні США з Мексикою.

Чому США цікавить Венесуела

Взагалі США виявляють інтерес до Венесуели з кількох причин. По-перше, Венесуела – одна з найбільших у світі країн-видобувачів нафти і значно впливає на світовий ринок енергоресурсів. А контроль над нафтовими ресурсами Венесуели стратегічно важливий для США.

По-друге, світову спільноту обурює ситуація з порушенням прав людини та демократією в Венесуелі. Адже деспотична влада Мадуро вдавалася навіть до позасудових страт, тортур і довільних затримань. Лідера Венесуели звинувачено в обмеженні свободи преси, арештах, судових переслідуванні, залякуваннях та придушенні опозиції.

Нарешті, США як оплот демократії підтримують демократичні зміни та намагаються вплинути на політичну ситуацію у Венесуелі. Варто зазначити, що через своє розташування в Південній Америці Венесуела має геостратегічне значення, і може впливати на стабільність регіону. Тому американці спостерігають за розвитком подій у сусідній з ними “маленькій Венеції” з урахуванням своїх інтересів та геополітичних цілей.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Чи приймуть союзники "План перемоги" Зеленського: оцінка міжнародної спільноти у дзеркалі медіа

Потенційні наслідки усунення Мадуро від влади

Серед можливих позитивних наслідків усунення Мадуро від влади – можливість Венесуели повернутися до демократії та відновити верховенство права, що в свою чергу поліпшить ситуацію з правами людини та зниженням корупції.

Ймовірно,  відставка політичного деспота призведе до зняття міжнародних санкцій та полегшення для іноземних інвесторів, що покращить економіку Венесуели, сприятиме регіональному співробітництву та інтеграції. Зміна влади сприятиме соціальній стабільності, покладе край політичній поляризації та зменшить насильство в країні.

Водночас, слід мати на увазі, що усунення Мадуро від влади може спровокувати політичну нестабільність, оскільки за владу змагаються різні фракції. Це може призвести до насильства та порушень прав людини.

Такий політичний гамбіт може спричинити економічні потрясіння, оскільки країна перебудовує свою економіку та відновлює довіру інвесторів. Звільнення диктатора може призвести до безробіття та зниження рівня життя. Прихильники Мадуро можуть вдатися до насильства та саботажу, щоб дестабілізувати країну та помститися за відставку їхнього лідера.

Крім того, усунення Мадуро від влади може призвести до зовнішнього втручання, оскільки регіональні та міжнародні держави прагнуть вплинути на результат подій у Венесуелі. Це може ускладнити процес переходу до демократії.

Тетяна Морараш

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку