Держфінмоніторинг отримав понад 1,3 млн повідомлень: зафіксовано спробу відмити 53,1 млрд грн

Станом на грудень 2024 року Державна служба фінансового моніторингу України зафіксувала спроби відмити кошти на загальну суму 53,1 мільярда гривень. Це стало результатом аналізу понад 1,3 мільйона повідомлень про фінансові операції, які підлягали моніторингу впродовж перших дев’яти місяців року. Порівняно з аналогічним періодом минулого року, кількість таких повідомлень зросла на 27%. При цьому кожне п’яте повідомлення стосується корупції, тероризму або відмивання грошей. Про це повідомляє Опендатабот.
Загалом 80% цих операцій стосувалися порогових фінансових операцій, які перевищували встановлені законодавством ліміти, тобто понад 400 тисяч гривень на місяць. Ще 20% повідомлень було класифіковано як підозрілі. До них належать операції, які можуть бути пов’язані з корупцією, відмиванням грошей або фінансуванням тероризму. Переважну більшість таких повідомлень (99%) подали банки, тоді як небанківські установи, такі як кредитні спілки, страхові компанії чи ломбарди, передали лише близько 1% інформації.
Держфінмоніторинг цього року передав правоохоронним органам 780 матеріалів щодо підозрілих операцій. Найбільше з них надійшло до Національної поліції України. Ці матеріали, що охоплюють справи на понад 15 мільярдів гривень, стосуються шахрайства, фінансових махінацій, кіберзлочинів і розкрадання коштів. Значну частину підозрілих фінансових операцій також передали до Служби безпеки України, зокрема на суму 9,7 мільярда гривень. У цьому випадку йдеться переважно про злочини, пов’язані з державною зрадою, колабораціонізмом та діяльністю злочинних організацій.
Матеріали, спрямовані до Національного антикорупційного бюро України, стосувалися міністрів, депутатів, суддів і керівників державних підприємств. Загалом у цих справах йшлося про операції на 7,06 мільярда гривень. З цієї суми 4,2 мільярда гривень, або 59%, стосувалися зловживань з боку керівників державних підприємств. Додатково виявлено 173 матеріали із корупційними ризиками на суму 12,1 мільярда гривень.
Окрім того, у 109 випадках виявлено підозри у фінансуванні тероризму або сепаратизму. Внаслідок своєї діяльності Держфінмоніторинг цього року зміг зупинити фінансові операції на суму 6,1 мільярда гривень. Ці результати свідчать про високу ефективність роботи служби у виявленні й попередженні фінансових злочинів, що загрожують економічній стабільності України.