Допомога по безробіттю: розбираємося в умовах оформлення разом з юристами

Безробіття – це проблема, з якою може зіткнутися кожен, незалежно від професії, досвіду чи рівня кваліфікації. В умовах економічної нестабільності, воєнних дій або інших кризових ситуацій багато людей втрачають роботу не з власної вини. Для них державна допомога по безробіттю стає не просто тимчасовою фінансовою підтримкою, а важливим ресурсом, що допомагає пережити складний період і знайти нові можливості. Однак питання отримання цієї допомоги нерідко викликає у громадян багато запитань. Які умови потрібно виконати, щоб стати на облік у центрі зайнятості? Чи всі безробітні можуть розраховувати на виплати? Як змінюється сума допомоги залежно від стажу чи попереднього заробітку? А головне – як довго можна її отримувати? Юридичні нюанси оформлення допомоги по безробіттю часто викликають суперечки, адже навіть незначна помилка в документах або неправильне тлумачення норм закону можуть призвести до відмови у виплатах.
Юристи адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» прокоментували основні положення законодавства, які регулюють питання допомоги по безробіттю, а також роз’яснили особливості її нарахування.
У зв’язку із кількістю внутрішньо переміщених осіб, а також довжиною сірої зони вздовж лінії фронту питання працевлаштування в рамках країни стоїть наразі дуже гостро від початку воєнних дій. Так, наприклад, з початком воєнних дій у 2022 році в м. Кропивницький який має населення понад 200 тисяч осіб, оселилося переселенців, яких за кількістю нараховувалось мінімум десята частина від числа корінних мешканців. Звісно, що за таких умов питання пошуку роботи є болючим для громадян, які переїхали, тікаючи від війни інколи в чому встигли вискочити з дому. Не сприяє й розвитку бізнесу все, що коїться зараз, адже багато підприємців взагалі закрили свій бізнес або в кращому випадку перенесли його до іншого регіону. Саме за таких умов допомога по безробіттю від держави є вкрай необхідною.
В розумінні Закону України «Про зайнятість населення» безробітний – це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Допомогу по безробіттю, у тому числі одноразову, можуть отримати всі застраховані та незастраховані особи, яких визнано безробітними ( а застрахованими є всі платники ЄСВ).
Зазначимо, що безробітною може бути визнана:
- особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років);
- особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Щодо розміру виплат, то в Україні їх розмір залежить від страхового стажу, підстави припинення трудових відносин, а також розміру заробітної плати, яку отримували перед втратою роботи.
Необхідно знати, що з 1 січня 2025 року встановлені такі розміри допомоги:
- максимальна допомога по безробіттю становить 8 тисяч гривень;
- для громадян без страхового стажу мінімальний розмір допомоги складає 1500 гривень,
- для застрахованих осіб мінімальний розмір допомоги складає – 3600 гривень.
Хочемо наголосити, що під час дії воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів, а для осіб передпенсійного віку – 360 календарних днів. Зверніть на це особливу увагу!
Допомогу у розмірі 1500 грн отримують такі категорії українців:
- молодь, яка закінчила або припинила навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти,
- особа звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних;
- молодь до 35 років без страхового стажу;
- осіб, звільненим з останнього місця роботи (служби) з підстав, передбачених:
- п. 7-73 ч. 1 статті 36, п. 3, 4, 7 і 8 ч . 1 статті 40, статтями 41 (крім п. 5 та 6 частини 1) і 45 Кодексу Законів про Працю ;
- п. 3, 4, 41 ч. 1 статті 84 Закону України «Про державну службу»;
- п. 6 і 10 ч. 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
- п. 3, 31, 5 ч. 1 статті 51 Закону України «Про прокуратуру»;
- п. 3–32 частини першої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- осіб, звільненим з останнього місця роботи (служби) з аналогічних підстав, визначених іншими законами.
Водночас допомогу у розмірі 3600 грн отримують:
- застраховані особи, визнані безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 7 місяців;
- особи, які працювали менше як 7 місяців перед набуттям статусу безробітного;
- працівники та гіг-спеціалістів юридичних осіб, що перебувають у статусі резидента Дія Сіті, після звільнення чи припинення гіг-контракту;
- ВПО або особи, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, які не мають документів про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення).
Варто розуміти, якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують місяцю реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж сім місяців, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу). Він визначений відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого урядом, залежно від страхового стажу.
Однак він складає не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб:
- від 3 до 6 років – 55 відсотків;
- від 6 до 12 років – 60 відсотків;
- від 12 до 18 років – 65 відсотків;
- від 18 до 24 років – 70 відсотків;
- від 24 до 30 років – 75 відсотків;
- понад 30 років – 80 відсотків.
Відмітимо, що допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перша половина строку тривалості виплати допомоги по безробіттю – 100 відсотків; у подальшому – 50 відсотків. При цьому для переселенців передбачена спрощена процедура отримання статусу безробітного. Отримати статус та виплати можна без підтвердження страхового стажу, але сума виплат буде нижча, про що ми зазначали раніше. Заяву можна подати онлайн і офлайн.
Онлайн заява подається через портал або застосунок «Дія» або на вебсайті Державного центру зайнятості з використанням електронного підпису.
Для цього потрібно:
- зареєструватись чи авторизуватись у кабінеті громадянина в «Дії» за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
- заповнити заяву та відповісти на питання в анкеті;
- обрати зручний для вас центр зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування;
- ввести свій номер соціального рахунку та обрати періодичність отримання виплат. Якщо у вас немає соціального рахунку, цей етап можна пропустити, але протягом 10 робочих днів після призначення виплат його необхідно відкрити та надіслати реквізити на електронну пошту центру зайнятості, де ви подали заяву. Соціальний рахунок передбачений для зарахувань соціальних виплат (зарплат, стипендій, пенсій тощо). Його можна відкрити в будь-якому банку України.
- завантажити скан-копії документів: паспорта, документа про останній вид зайнятості (наприклад, трудову книжку чи цивільно-правовий договір), документів про освіту, військового квитка.
- перевірити сформовані заяви та підписати їх електронним підписом.
Результат розгляду заяви буде відображено у вашому кабінеті громадянина на Порталі «Дія» та направлено на електронну пошту. Статус встановлюється з дня подання заяви.
Офлайн потрібно прийти обов’язково, якщо звільнення не відбулося. В такому випадку потрібно звернутися до центру зайнятості особисто. До центру потрібно надати наступні документи:
- паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу;
- картку платника податків;
- військовий квиток;
- інформацію про освіту, досвід роботи (трудову книжку, дипломи тощо за наявності).
- довідку ВПО;
- довідка (довідки) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (кількома місцями) роботи чи служби. Її можна отримати на робочому місці або сформувати самостійно на Порталі «Дія»;
- копії цивільно-правового договору та свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (за наявності);
- особисту заяву безробітного.
Отже, якщо особа ВПО не звільнилась з попереднього місця роботи з об’єктивних підстав, то можна написати заяву про звільнення одразу під час візиту до центру зайнятості. Датою припинення трудового договору вважатиметься наступний день після подання заяви.
Ще одне питання, про яке варто знати. Виплата допомоги припиняється, якщо:
- особа знайшла роботу;
- закінчився строк виплати допомоги;
- особа двічі відмовилася від підходящої роботи чи навчання;
- особа виїхала за кордон і перебуває там більше 30 днів;
- особа досягла пенсійного віку;
- особу призвали на військову службу та в деяких інших випадках.
Якщо ВПО самостійно знайшла роботу, необхідно подати заяву про припинення статусу безробітного до центру зайнятості зручним способом.
Отже, безробітним особам важливо знати свої права та обов’язки, адже це допоможе уникнути помилок та максимально ефективно скористатися державними програмами підтримки.