ЄС може заморозити фінансування Словаччини через реформи Фіцо

Європейський Союз розглядає можливість запровадження обмежень щодо Словаччини через підрив демократичних норм, що може призвести до призупинення фінансування, яке є важливим джерелом державних інвестицій країни. Про це повідомляє Bloomberg.
За інформацією джерел видання, Єврокомісія вже підготувала рішення щодо запуску процедури, пов’язаної з кроками прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який ініціював ліквідацію спеціальної прокуратури, що займалася корупційними справами, включаючи розслідування, пов’язані з фондами ЄС. Цей крок розцінюється як серйозне порушення демократичних стандартів.
Одним із можливих сценаріїв є застосування механізму обумовленості, який дозволяє ЄС заморозити фінансову допомогу країнам, якщо виникає загроза нецільового використання коштів. Це може вплинути на частину з 12,8 мільярдів євро, виділених Словаччині з фондів єдності. Крім того, розглядається можливість позбавлення Словаччини всіх або частини з 2,7 мільярдів євро грантів, виділених для боротьби з наслідками пандемії COVID-19.
Як зазначає Bloomberg, близько 80% усіх державних інвестицій у Словаччині фінансуються коштами ЄС, тому будь-яке призупинення фінансування може мати значний негативний вплив на економіку країни, яка вже стикається з дефіцитом бюджету.
З моменту свого повернення до влади у жовтні, Фіцо опинився в центрі уваги Брюсселя через ініціативи щодо реформування кримінального кодексу та ліквідації спеціальної прокуратури. Напруженість загострилася після замаху на Фіцо у травні, коли він звинуватив опозицію та пресу у створенні ворожої атмосфери. Відтоді прем’єр реорганізував державні ЗМІ, поставивши їх під урядовий контроль.
Якщо ЄС застосує механізм обумовленості щодо Словаччини, країна стане другою після Угорщини, де вже були заморожені 6,3 мільярда євро через порушення принципу верховенства права.