Шпигунський скандал у ЄС: перекладачку виступу Зеленського звільнили через підозру в роботі на РФ

Європейська комісія звільнила перекладачку, яка мала громадянство Франції та України, через підозру в шпигунстві на користь Росії. Її запідозрили в тому, що вона розшифровувала записи, зроблені під час закритої зустрічі Президента України Володимира Зеленського з лідерами ЄС у Брюсселі наприкінці 2024 року. Про це повідомляє Politico
Інцидент стався 19 грудня 2024 року під час засідання Європейської ради, на якому був присутній Володимир Зеленський. Згідно з кодексом поведінки Єврокомісії, на закритих нарадах з питань оборони та безпеки забороняється вести письмові нотатки.
Результати внутрішнього розслідування були передані бельгійській владі, яка має визначити, чи продовжуватиметься провадження та чи є дії перекладачки частиною ймовірної шпигунської операції Росії. Під час того засідання лідери Євросоюзу пообіцяли надати Україні щонайменше 30 мільярдів євро фінансової допомоги у 2025 році — на закупівлю озброєння та захист енергетичної інфраструктури.
Під час дискусій чеські перекладачі помітили, як їхня колега, яка відповідала за український переклад, пані І., у сусідній кабіні фіксує зміст обговорення. Про це негайно повідомили служби безпеки, які увійшли до кабіни та заскочили її зненацька. Вони вилучили всі записи, після чого перекладачці наказали залишити приміщення. Розслідування було розпочато того ж дня, її акредитацію відкликали, а доступ до приміщень Єврокомісії — анулювали.
Пані І. народилася в родині з російським корінням і разом із сестрою, яка також працювала перекладачкою, мешкала в Україні. Вони обидві мали за плечима близько 20 років роботи фрилансерами для НАТО, Єврокомісії, а також для міністерств оборони та закордонних справ Франції.
“Інцидент, пов’язаний із веденням нотаток, заборонений нашим кодексом поведінки, справді стався під час зустрічі 19 грудня 2024 року. Нотатки були конфісковані. Після ретельного розгляду фактів було вирішено більше не користуватися послугами перекладача”, — зазначили у Європейській комісії.
Українські посольства у Франції та Бельгії протягом кількох років неодноразово виступали проти її участі в зустрічах президента України, вказуючи на її професійні зв’язки з представниками російських структур.