Європа має підготуватися до десятиліття війни в Україні: Столтенберг

Європа повинна бути готова до десятиліття війни в Україні, попередив генеральний секретар НАТО, який покидає свою посаду.
У розмові з ВВС Єнс Столтенберг сказав, що “парадокс війни в Україні полягає в тому, що чим довше західний військовий альянс зобов’язується вести війну, тим швидше буде досягнуто вирішення.
Столтенберг, який закінчує свій 10-річний термін перебування на посаді генерального секретаря в жовтні, закликав європейських членів НАТО посилити свої зобов’язання на тлі побоювань, що кошти США можуть бути скорочені або навіть припиниться, якщо Дональд Трамп переможе на другий термін як президент США на виборах у листопаді.
Відповідаючи на запитання, чи мають бути готові союзники по НАТО до конфлікту в Україні, який триває понад 10 років, пан Столтенберг сказав: “Так.”
Він додав:
“Але головний меседж полягає в тому, що чим сильніша підтримка України і чим довше ми готові взяти на себе зобов’язання, тим швидше закінчиться ця війна.
Парадокс полягає в тому, що тепер президент Путін вірить, що може дочекатися нас. Отже, війна триває.
Коли ми дуже чітко повідомляємо, що ми тут надовго, ми маємо міцну стійку підтримку України, тоді у нас є умови для вирішення, коли Україна переважатиме як суверенна незалежна держава.
Це забезпечить більшу передбачуваність, підзвітність і підтримку, а також продемонструє наше незмінне зобов’язання підтримувати Україну. Настав час відстоювати свободу та демократію, і це місце — Україна”, – заявив Столтенберг.
Коментарі Столтенберга прозвучали тоді, коли Німеччина оголосила, що планує майже вдвічі скоротити військову допомогу для Україна наступного року – з $6,7 млрд до $3,4 млрд.
Міністр фінансів Крістіан Лінднер сказав, що українське фінансування є “безпечним у найближчому майбутньому” завдяки схемі групи багатих країн G7 зібрати 50 мільярдів доларів із відсотків на заморожені російські активи.
Заплановане скорочення допомоги відбувається на тлі побоювань в Україні та серед її європейських союзників, що фінансування США може вичерпатися під час потенційного другого Трампа в Білому домі, зазначає ВВС.
Столтенберг також наголосив, що він упевнений, що США залишаться в альянсі, оскільки “це в інтересах безпеки США мати сильний НАТО”.
У Сполучених Штатах також існує “сильна двопартійна підтримка НАТО, як у Конгресі, так і в опитуваннях”, стверджував він.
Відповідаючи на запитання, чи може другий термін Трампа означати менше фінансування для НАТО, Столтенберг сказав:
“Правильна річ, незалежно від того, що ви думаєте про зобов’язання США перед НАТО, це інвестувати більше для нашого захисту.
По-перше, це збільшує ймовірність того, що США залишаться сильним союзником .
По-друге, якщо трапиться щось справді погане, то добре, що ми маємо потужніші європейські та канадські оборонні можливості.
Екс-президент США зробив “абсолютно правильну та обґрунтовану критику європейських союзників за те, що вони не витрачають достатньо на оборону та занадто покладаються на США. Але світ змінився.
Члени НАТО військового альянсу зобов’язалися витрачати принаймні 2% вартості своїх економік – виміряної ВВП – на оборони на рік до 2024 року. Великобританія є одним із 23 із 32 членів НАТО, які досягли Ціль цього року – витрати на оборону 2,3% ВВП.
НАТО є найуспішнішим альянсом в історії, оскільки, незважаючи на наші розбіжності, ми завжди змогли об’єднатися навколо наших основних цінностей: захищати та захищати один одного. Я очікую, що це буде справа після виборів у США”.