Fitch підтверджує статус України на рівні “обмежений дефолт”

Рейтингове агентство Fitch підтвердило статус України на рівні “Restricted Default” (обмежений дефолт) щодо боргових зобов’язань в іноземній валюті. Для зобов’язань у національній валюті рейтинг залишився на рівні “CCC+”, що свідчить про дуже високий ризик.
У рішенні Fitch вказано, що причиною такого рівня є триваюча реструктуризація зовнішнього боргу України. Попри домовленість компанії “Укренерго” з власниками облігацій щодо реструктуризації зелених бондів 2021 року на суму $825 мільйонів, низка інших зобов’язань, зокрема ВВП-варанти ($2,6 мільярда) та кредит Cargill ($0,7 мільярда), залишаються без змін.
Водночас Україна продовжує обслуговувати борг у гривні, що дозволяє зберігати вищий рейтинг для внутрішніх зобов’язань. За даними Fitch, на травень 2025 року лише 1,1% внутрішнього боргу в гривні належить іноземним інвесторам. Основними кредиторами залишаються Національний банк та переважно державні комерційні банки.
Агентство прогнозує зростання внутрішніх запозичень, особливо у 2026 році. Така тенденція пов’язана з ймовірним скороченням обсягів зовнішньої фінансової допомоги. Якщо у 2025 році Україна очікує отримати рекордні $55 мільярдів зовнішнього фінансування (порівняно з середніми $25 мільярдами у 2022–2024 роках), то надалі обсяги допомоги можуть зменшитись і стати менш стабільними.
Водночас поточний рік характеризується помірними обсягами внутрішнього фінансування, що залишає простір для його збільшення в майбутньому.