Фіцо в Москві: турбота про газ чи зміна зовнішньополітичного курсу

Новину про зустріч прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з президентом Росії Володимиром Путіним оприлюднили ввечері 22 грудня російські медіа. На кадрах, що транслювалися, було видно, як лідери двох країн обмінюються рукостисканням. Ця зустріч викликала неабиякий резонанс в Україні, країнах Євросоюзу і безпосередньо в Словаччині. Як відомо, від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року європейські політики намагаються уникати зустрічей з Путіним. Виняток за цей час склали прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, канцлер Австрії Карл Нехаммер і президент Сербії Олександр Вучич. Тепер до цього списку приєднався і Роберт Фіцо, що викликало питання стосовно політичної орієнтації Словаччини в умовах війни в Україні та міжнародної ізоляції Росії.
Візит прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Москви відбувся на тлі важливих енергетичних змін: з початку наступного року Україна припинить транзит російського газу через свою територію, що ставить Словаччину в складну енергетичну ситуацію. Тим не менш, візит Фіцо до Путіна викликав значне занепокоєння як всередині країни, так і за її межами, адже поставив під сумнів орієнтацію Словаччини на європейську солідарність.
Ляпас словацькій дипломатії
Хоча після зустрічі Фіцо заявив, що їздив нормалізувати відносини Словаччини з Росією на тлі неуникного газового колапсу в країні, його візит не здобув підтримки політичних сил усередині країни. Якщо міністр екології Томаш Тараба висловився про поїздку позитивно, депутат партії «Глас» Самуель Мігаль назвав її «ляпасом» для словацької дипломатії.
Різко відреагували й інші опозиційні сили. Лідер найбільшої опозиційної партії, Міхал Шімечка, заявив, що «прем’єр повинен був вести переговори в Києві щодо транзиту газу для Словаччини». За його словами, візит Фіцо до Путіна виглядає як «театр обману», і прем’єр таким чином зраджує свою країну, відводячи її все далі від Європи.
Браніслав Грьолінг, лідер меншої ліберальної опозиційної партії “Свобода та Солідарність”, висловився ще більш різко: «Роберт Фіцо — це ганьба для Словаччини. Він поводиться не як глава уряду суверенної країни, а як звичайний колаборант». Грьолінг підкреслив, що Фіцо не має права говорити від імені всього словацького народу.
Вучич був у темі
Інтенсивне обговорення поїздки Роберта Фіцо до Москви почалося після заяв президента Сербії Олександра Вучича, з яким прем’єр-міністр Словаччини має спільні погляди на низку міжнародно-політичних питань, зокрема на питання міграції. З Белграду на вихідних надійшла інформація, що Фіцо планує обговорити з Путіним можливу відмову України від транзиту газу до Європи з початку нового року.
«Якщо говорити неофіційно, а коли кажу «неофіційно», це точно – в понеділок Фіцо поїде до Путіна як лідер країни ЄС. І ви самі розумієте, яку реакцію це викличе серед інших європейських лідерів», – сказав Вучич. Підтвердити або спростувати передноворічну поїздку Фіцо не змогли ані уряд Словаччини, ані міністерство закордонних справ. Міністерство лише обережно відповіло, що для отримання інформації про робочий графік прем’єра слід звертатися безпосередньо до уряду.
Словацьке видання «Pravda» також намагалася з’ясувати, чи не вирушив Фіцо до Москви ще в неділю вдень. За наданою інформацією, всі чотири урядові літаки – два Airbus і два Fokker – знаходилися на Міжнародному аеропорту М. Р. Штефаніка в Братиславі.
Поінформовані, але не згодні
І хоча ззовні ця поїздка мала всі ознаки таємничості, Фіцо спростував намір бути непоміченим у візиті до Москви. Мовляв, його уряд від самого початку своєї роботи заявляв, що хоче проводити автономну зовнішню політику, зорієнтовану на всі частини світу, тож ця поїздка була частиною заявленої стратегії.
Після зустрічі з Путіним Фіцо заявив, що високопосадовці Європейського Союзу були поінформовані про його поїздку та її мету ще в п’ятницю. Джерела в ЄС повідомили, що президент Ради ЄС Антоніу Коста був поінформований про поїздку Фіцо до Москви в неділю ввечері. Проте залишається невизначеним, чи дав він на це свою згоду. Фіцо пояснив, що його візит став реакцією на слова президента України Володимира Зеленського, який у відповідь на його особисте запитання висловився проти транзиту газу через Україну до Європи, зокрема до Словаччини. Це стало основною темою обговорення під час зустрічі з російським лідером.
Нагадаємо, що останньому саміті ЄС між прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо та президентом України Володимиром Зеленським відбулася розмова, в ході якої Зеленський звернув увагу на важливу різницю в ситуаціях двох країн. Він підкреслив, що, поки Словаччина зіштовхується з економічними проблемами, Україна щодня втрачає людські життя через війну.
Чи, дійсно, Словаччині загрожує газова криза?
Словацьке незалежне медіавидання Denník N вказує на суперечність між заявами Фіцо про” неминучу газову кризу” і словами міністерки економіки Словаччини Деніси Сакової, яка каже про достатню кількість газу на наступний рік. «Словаччина готова до сезону 2024-2025 років, який охоплює зимовий сезон для опалення та споживання в 2025 році», – таку її заяву можна почути на офіційному ресурсі Європейського Союзу Audiovisual Service.
Перед своїм візитом до Москви прем’єр-міністр Роберт Фіцо неодноразово наголошував, що його головною турботою є майбутнє транзиту російського газу через територію України. Однак позиція України щодо цього питання є чіткою: Київ не має наміру продовжувати угоду про транзит газу після її завершення. У зв’язку з цим виглядало б логічніше, якби Фіцо вирушив до Києва, аби обговорити це безпосередньо з українськими посадовцями. Про це пишуть словацькі медіа, оцінюючи наміри і дії прем’єра.
Попри жвавий інтерес до цього візиту з боку громадськості та істеблішменту, жодних конкретних результатів переговорів із Кремлем оприлюднено не було. Як російська сторона, так і словацький прем’єр утрималися від розкриття деталей обговорень. Єдиною реакцією Фіцо стало коротке повідомлення в його соціальних мережах, яке лише підтвердило те, що й так було зрозумілим.
«Володимир Путін висловив готовність Російської Федерації продовжувати постачання газу до Західної Європи та Словаччини. Однак реалізація цього на практиці майже неможлива через чітку позицію українського керівництва після завершення угоди 1 січня 2025 року», — написав Фіцо у Telegram та Facebook.
Президент Словаччини вимагає від Фіцо пояснень
Візит до Москви викликав значний резонанс у Словаччині. Президент Пітер Пеллегріні вже заявив про необхідність публічних пояснень від прем’єр-міністра. Він висловив стурбованість, зазначивши, що такі дії можуть мати негативні наслідки для міжнародного іміджу Словаччини. На офіційному вебсайті Президента Словаччини Пеллегріні нагадав, що 1 вересня 2024 року разом із прем’єр-міністром Робертом Фіцо та головою Національної ради Петром Жиґою вони підписали декларацію трьох найвищих державних посадовців Словацької Республіки. У першому пункті цього документа зазначено зобов’язання «підтримувати наше беззаперечне членство в Європейському Союзі та НАТО». «Я сподіваюся, що ця декларація залишається в повній мірі чинною, і що всі троє підписантів продовжуватимуть її дотримуватися як на словах, так і на ділі», — написав Пеллегріні.
Президент також очікує від прем’єр-міністра детальної інформації про результати його переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним. За словами Пеллегріні, прем’єр зобов’язаний захищати словацькі національні інтереси, включно з постачанням нафти, газу через територію України, а також постачанням ядерного палива. Водночас глава держави наголосив, що переговори з російським президентом під час війни Росії проти України, яка порушує міжнародне право, мають значний зовнішньополітичний вимір. Це особливо актуально з огляду на членство Словаччини в ЄС та НАТО. «Тому я твердо вірю, що візит до Москви не був лише політично вигідним кроком, який може серйозно зашкодити Словаччині в очах наших союзників у ЄС і НАТО», — додав Пеллегріні.
Що відомо з кремлівських джерел?
Посилаючись на свої джерела, видання Denník N також надає і стислі відомості про перебіг візиту. Йдеться, зокрема, про те, що Фіцо і Путін погодилися на необхідність відновлення традиційних взаємовідносин між Словаччиною та Росією, зокрема в торгово-економічній сфері. Про це повідомив радник Путіна Юрій Ушаков. Переговори тривали близько двох годин і включали «серйозну дискусію» з питань енергетики та ситуації в Україні, а також можливих шляхів припинення війни. Ушаков також повідомив, що кілька країн пропонували свої майданчики для переговорів між Путіним і новообраним президентом США Дональдом Трампом, але відмовився розкривати деталі.
Отже, візит Роберта Фіцо до Москви, попри його заяви про турботу щодо енергетичної безпеки, викликав значну критику як усередині Словаччини, так і серед міжнародних партнерів. Ця подія ставить під сумнів орієнтацію країни на європейську солідарність, зважаючи на війну в Україні та ізоляцію Росії. Відсутність конкретних результатів переговорів лише посилює підозри щодо справжніх мотивів прем’єра, підкреслюючи складнощі в балансуванні національних інтересів із зовнішньополітичними зобов’язаннями Словаччини.