Точка зору

“Ганьба для науки”: захист дисертації Олександра Усика викликав шквал критики

В Україні питання якості наукових дисертацій, фаховості здобувачів наукового ступеня та дотримання академічної доброчесності вже давно викликає гучні дискусії та неодноразово ставало предметом суспільного обговорення. Особливо гостро це питання стоїть на тлі численних випадків виявлення плагіату, списування або ж відвертої імітації наукової діяльності серед політиків, чиновників, відомих людей і навіть викладачів вищих навчальних закладів. Суспільство дедалі більше вимагає прозорості процедур захисту, неухильного дотримання норм закону й академічної доброчесності. Кожна новина про захист дисертації публічною особою викликає хвилю обговорень, перевірок і сумнівів, чи дійсно людина, яка здобула науковий ступінь, відповідає високим критеріям науковця.

Черговим приводом для гарячих дискусій та критики стала новина про успішний захист наукової дисертації всесвітньо відомим українським боксером Олександром Усиком, який проходив у Харківському національному університеті внутрішніх справ (ХНУВС).

“Для наукового пошуку Олександр УСИК обрав тему “Адміністративно-правове забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту”. За результатами успішного захисту рішенням разової спеціалізованої Вченої ради Харківському національному університеті внутрішніх справ Олександру УСИКУ присуджено ступінь доктора філософії в галузі знань 08 Право зі спеціальності 081 Право. Ректор університету Валерій СОКУРЕНКО від імені колективу вишу привітав Олександра УСИКА з успішним захистом дисертації, побажав нових здобутків і перемог у житті та професійній діяльності!”, – йдеться в повідомленні ХНУВС.

У своїй науковій роботі Усик досліджував ключові аспекти розвитку міжнародних спортивних відносин, проблематику адміністративно-правового регулювання цієї сфери, а також можливості для України більш активно включатися у міжнародний спортивний діалог. Зокрема, у своїй дисертації він зазначив, що держава має приділяти більше уваги розвитку спортивної інфраструктури, підтримці дитячого та юнацького спорту. Також він наголосив на важливості залучення інвесторів у розвиток спортивної галузі, особливо у випадках, коли державний бюджет не справляється з повним фінансуванням потреб фізичної культури та спорту. На його думку, розвинена спортивна інфраструктура та міжнародна співпраця у цій сфері мають стати пріоритетами державної політики.

Попри офіційне визнання успішного захисту дисертації, реакція суспільства на цю подію виявилася неоднозначною. У соціальних мережах і серед академічної спільноти одразу почали з’являтися критичні коментарі та звинувачення в імітації наукового процесу. Особливо різко висловилася відома активістка та викривачка плагіату серед українських посадовців Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

На своїй сторінці у Facebook вона заявила, що ця подія є “ще одним днем ганьби української науки”. Світлана Благодєтєлєва-Вовк наголосила, що відбувся не повноцінний захист наукової роботи, а імітація цього процесу. Вона поставила під сумнів дотримання академічної доброчесності під час розгляду та затвердження дисертації Олександра Усика.

“Пане Александр Усик / Usyk, навіщо імітувати захист дисертації? Навіщо вам потрібно знецінювати українську науку таким вчинком? Ви хочете отримати доплату за фейковий ступінь і долучитися до сонму фейкових науковців, які грабують бюджет України? Враховуючи вашу зайнятість та розклад тренувань і поєдинків, очевидно, що ви не мали часу для того, щоб проводити дослідження, писати статті та дисертацію, брати участь у конференціях.

Питання до спецради @Харківський національний університет внутрішніх справ, ХНУВС – навіщо ви імітуєте атестаційний процес? Гроші не пахнуть? Прошу Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти скасувати рішення спеціалізованої вченої ради на основі застосування пункту про порушення академічної доброчесності, зокрема, академічний обман – “надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу” (стаття 42 ЗУ “Про освіту”).

Вважаю, що чемпіон, якщо він гідний всіх тих перемог, повинен відмовитися від фейкового диплому та принести вибачення суспільству. А його науковий керівник, члени спецради повинні бути відсторонені від діяльності”, – написала Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Нові "королі" фронту: Єгор Фірсов пояснив, як дрони на оптоволокні стали найнебезпечнішою зброєю

Крім того, детально проаналізував положення дисертації Олександра Усика науковець і викривач Олег Смирнов:

“Красномовний момент щодо літератури та помилки у цитуваннях. На захисті пан читав текст із помилками. Робота склєпана та ще й з ознаками фальсифікації. Так тримати!

Наукова новизна отриманих результатів – вперше: – здійснено класифікацію міжнародних нормативно-правових актів… Стосовно ж класифікації дисертацій, слід зазначити, що дисертація Усика належить до категорії “Цитатники”. Із цікавинок:

1) є посилання на невідомі джерела (див. фото);

"Ганьба для науки": захист дисертації Олександра Усика викликав шквал критики
Фото: facebook.com/smirnov.o.yu

2) занурення в лінгвістику: обговорення різних значень слова “трансформація”. З якої радості?
На с. 100 Усик пише ось таке: “Окрім того, поняття трансформації широко використовується в природничих науках. В медичних, біологічних, сільськогосподарських науках особливу увагу займає дослідження генетичної трансформації. Ще в 1944 році в результаті експерименту О. Евері, К. Маклеод, М. Маккарті виявили, що перетворюючим фактором є ДНК і назвали цей процес трансформацією. У сучасній біотехнології трансформація означає фенотипові зміни, які викликані експресією чужорідного гену в організмі, тобто генетична модифікація клітини шляхом введення і подальшої експресії в ній чужорідного генетичного матеріалу [40; 64; 125; 181; 205; 234].”

При цьому лише останнє посилання – на першоджерело. Ось детально: №40 – посібник Гражевської “Еволюція сучасних економічних систем” 2011 (тобто про економіку,а не генетику!!!), №64 – стаття Івченка про трансформацію в економіці (!!!) 2015, №125 – стаття Поченчука про трансформацію в економіці (!!!) 2014, №181 – книга Тоффлера “Третя хвиля” (???) 2000, №205 – стаття Філіппової про трансформацію в економіці (!!!) 2007, №234 – стаття Avery, MacLeod, McCarty 1944.
Тобто маємо фальсифікацію джерел.

3) іще з лінгвістики (с. 144): “Таким чином, концепція – це документ, який приймається уповноваженим на це вищим органом державної влади задля того, щоб окреслити ідейну основу, а також вектори розвитку певного державного інституту. А відтак, концепція є практично орієнтованою категорією, яка має глибокий зміст та призначення. З огляду на це, цілком справедливим буде говорити про те, що прийняти «Концепцію розвитку міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту» означає створити не тільки ідейне підґрунтя для розвитку міжнародного співробітництва, а й розробити своєрідний план дій, реалізація якого забезпечить якісно вдосконалити відповідний інститут.”

4) Ну й щодо справедливості – на с. 154 читаємо: “З огляду на зазначене вище, цілком справедливим буде говорити про те, що міжнародні організації відіграють вкрай важливу роль у забезпеченні реалізації норм міжнародного спортивного права.”
– – – – –
Висновки дисертації – на с. 174-179:

1. “Під міжнародним співробітництвом у сфері фізичної культури та спорту запропоновано розуміти…”

2. “Запропоновано визначення поняття принципи міжнародного співробітництва в сфері фізичної культури та спорту…”

3. “Встановлено, що система правових засад міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту представлена цілою низкою нормативно-правових актів різної юридичної сили…”

4. “Виділено наступне коло суб’єктів забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту, а також специфіку їх компетенції: 1) Верховна Рада України…”, 2) Кабінет Міністрів України – вищий орган виконавчої влади, на який покладаються повноваження…, 3) Міністерство молоді та спорту України – основний суб’єкт міжнародного співробітництва, до компетенції якого входить… 4) Національна лабораторія антидопінгового контролю, котра відповідає…

5. Аргументовано, що функції забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту являють собою визначені нормами чинного законодавства напрями практичної діяльності спеціально уповноважених суб’єктів…

6. Доведено, що адміністративно-правові форми забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту – це…

7. З метою вдосконалення адміністративного законодавства, яке регулює міжнародне співробітництво у сфері фізичної культури та спорту, запропоновано: 1) переглянути чинну Стратегію розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 року… 2) розробити та прийняти «Концепцію розвитку міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту», метою якої… 3) ратифікувати наступні міжнародні документи у сфері фізичної культури та спорту: Кодекс спортивної етики та Кодекс спортивного арбітражу; 4) покращити організаційно-управлінські засади міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту. В даному контексті вбачається доцільним: а) вирішити проблеми кадрового забезпечення суб’єктів, які відповідають за забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту; б) покращити фінансове забезпечення відповідної сфери суспільного життя; в) поліпшити систему інформаційно-аналітичного забезпечення міжнародного співробітництва у сфері фізичної культури та спорту.

8. Узагальнено, що в нашій державі доцільно імплементувати
наступний зарубіжний досвід…: створити окрему позавідомчу організацію…, розробити дієві механізми спонсорства…, необхідним є розвиток спортивної інфраструктури в Україні; розробити програми обміну досвідом, як між спортсменами, так і тренерським складом…, забезпечити підтримку програм підготовки молоді за кордоном, що є особливо актуальним в умовах воєнного стану, оскільки на сьогодні багато спортсменів вимушені займатись у підвальних приміщеннях, або ж декілька разів за одне тренування спускатись в укриття.
– – – – –
= оце останнє дуже цікаве. Спортсмени дуже страждають, що їм доводиться спускатися в укриття, тому їх треба послати за кордон”, – написав Олег Смирнов у Facebook.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  МОН пропонує зосередитися на формуванні базової грамотності та національної ідентичності старшокласників, виключивши важливі предмети з програми

Ця ситуація знову актуалізувала дискусію в українському суспільстві про те, наскільки справді прозорими, фаховими і об’єктивними є процеси здобуття наукових ступенів в Україні. Чи не перетворилася наука на черговий майданчик для створення штучних титулів і додаткових регалій для відомих людей, політиків, спортсменів та чиновників? І чи справді захист дисертації залишається територією науки, а не просто формальною процедурою?

Поки що Олександр Усик офіційно отримав ступінь доктора філософії за спеціальністю “Право”, але публічний резонанс та заклики до перевірок можуть мати продовження. Питання академічної доброчесності й надалі залишатиметься під пильною увагою суспільства, яке вимагає справжньої науки, а не імітації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку