Політичні

Хезболла: коли фанатизм стає національною ідеєю

Через загострення ситуації на Близькому Сході активізувалися радикальні ісламські угрупування, зокрема ліванська терористична Хезболла. Вона періодично завдає ударів ракетами, мінометами та вибухонебезпечними безпілотниками по півночі Ізраїлю, спонукаючи країну відповідати власним вогнем. Ситуація максимально загострилася після вибуху пейджерів у ​​Лівані, що стався 17 вересня. Після цього армія Ізраїлю завдала масованого удару по цілях Хезболли на півдні Лівану.

ІА”ФАКТ”, з посиланням на СNN, вже повідомляло, що у ніч на 2 жовтня, після іранського ракетного удару по Ізраїлю, сили ЦАХАЛ здійснили авіаудари по об’єктах угруповання “Хезболла” у Бейруті. 

Новий етап конфлікту між Ізраїлем та Хезболлою розпочався через кілька ключових подій.  Після завершення активних бойових дій у Секторі Гази, конфлікт перемістився до Лівану, де Хезболла відмовляється поступатися Ізраїлю. Ізраїль завдав авіаударів по сотнях об’єктів Хезболли в Лівані, що призвело до значних жертв серед цивільного населення.

Немає диму без вогню

У певному сенсі, світова історія є низкою політично-релігійних конфліктів, у яких кожна зі сторін свято вірить у свою правоту та правомірність своїх дій щодо супротивника. Історія неодноразово доводила, що явища на кшталт Хезболли, що приймає вигляд  радикалізму, екстремізму та тероризму, для самих адептів цього руху може мати вельми легітимне підґрунтя та  сакральне значення. 

Взагалі, конфлікт між Ізраїлем та Хезболлою має довгу історію, включаючи повномасштабну війну у 2006 році, коли Хезболла здійснила рейд через кордон, що спровокувало вторгнення ізраїльських військ.

Після того, як ХАМАС розпочав нову війну з Ізраїлем 7 жовтня минулого року, ліванське ополчення Хезболла висловило солідарність з ісламістським палестинським угрупованням військовими діями. Вона майже щодня обстрілювала північ Ізраїлю мінометами, ракетами та вибухонебезпечними безпілотниками, що спонукало Ізраїль відповісти власним вогнем. Бої загострилися наприкінці вересня. Ізраїльські війська вбили багаторічного лідера Хезболли Хасана Насраллу під час авіаудару по Бейруту 27 вересня.

Чому цивілізований світ визнає Хезболлу терористичною організацією

Завжди цікаво дізнатися про тригер, що свого часу запустив ланцюгову реакцію в багаторічному конфлікті, в якому кожна з ворогуючих сторін вважає себе жертвою, а супротивника – агресором. Так, ліванські мусульмани-шиїти сформували те, що з часом стало Хезболлою – “партією Бога” – у 1982 році у відповідь на окупацію Ізраїлем півдня країни. 

Рух був натхненний Ісламською революцією 1979 року в Ірані, де більшість становлять шиїти, а Хезболла підтримується і знаходиться під сильним впливом елітного Корпусу вартових Ісламської революції Ірану. (Мусульмани-шиїти та мусульмани-суніти становлять третину населення Лівану.) 

В цілому, ідеологія Хезболли базується на шиїтському ісламі та принципах, викладених аятолою Хомейні, лідером Ісламської революції в Ірані. Вони вважають себе захисниками шиїтської громади та борцями за справедливість і незалежність Лівану. Основною метою Хезболли є боротьба проти Ізраїлю та звільнення окупованих територій Лівану. Вони прагнуть повністю вивести ізраїльські війська з південного Лівану.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Небо під загрозою: Польща звинувачує Росію в терористичних намірах

Оскільки Хезболла відокремлена від ліванських військових, вона може атакувати об’єкти, не провокуючи реакції, яку спричинив би такий крок держави. Тим не менш, Ізраїль і Хезболла неодноразово вели битви, включаючи війну в 2006 році. Як і ХАМАС, Хезболла визначена США та іншими цивілізованими країнами терористичною організацією. Вважається, що це угруповання стояло за низкою великих атак на об’єкти США у 1980-х.

За даними Держдепу США, Іран надає Хезбаллі “більшу частину фінансування, підготовки, зброї та вибухівки, а також політичну, дипломатичну, грошову та організаційну допомогу”. Департамент вважає, що група отримує фінансування з законних і незаконних джерел, включаючи контрабанду, фальсифікацію паспортів, торгівлю наркотиками, відмивання грошей, кредитні картки, імміграційне та банківське шахрайство. Хезболла раніше заявляла, що всі її ресурси надходять з Ірану, і неодноразово заперечувала причетність до торгівлі наркотиками. “Партія бога” має потужний військовий арсенал, включаючи ракети та безпілотники, що становить загрозу для регіональної стабільності, особливо для Ізраїлю.

Ці фактори, разом із її радикальною ідеологією та активною участю в конфліктах, призвели до того, що США та інші країни визнали Хезболлу терористичною організацією.

Хезболла – не лише військова організація

Угрупування також є впливовою політичною партією, яке має представників у парламенті. 

Альянс Хезболли з шиїтським рухом Амаль гарантує, що разом вони представляють більшість шиїтської громади країни. Хезболла також має тісні зв’язки з християнською партією. До того, як у 2011 році в Сирії почалася громадянська війна, Хезболла рекламувала себе як силу, присвячену боротьбі з Ізраїлем і захисту пригноблених, незалежно від їх походження. Але після втягнення у війну в Сирії багато мусульман-сунітів розглядають її як шиїтську групу, яка виконує вказівки Ірану в регіоні.

Окрім війни та політики, Хезболла також займається соціальною та благодійною діяльністю, опікуючись медициною, освітою та соціальною підтримкою шиїтської громади, яка переживає найгіршу економічну кризу за десятиліття. Звичайно, це гарантує їй певну підтримку серед населення. 

Отже, багато шиїтів вважають Хезболлу захисником своєї громади від зовнішніх загроз. Дехто підтримує Хезболлу через її ідеологію опору Ізраїлю та створення ісламської держави. Однак, варто зазначити, що підтримка Хезболли не є одностайною. Значна частина населення Лівану критикує організацію за її військові дії та вплив на політику країни.

Роль Лівану у регіональних подіях на Близькому Сході

Ліван розташовано на перехресті між Середземним морем та Близьким Сходом, що робить його стратегічно важливим для багатьох держав. Країна є домівкою різних політичних та військових груп, – Хезболла одна з них. Конфлікти між Хезболлою та Ізраїлем часто впливають на стабільність усього регіону. 

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Байден поспішає: США пришвидшують надання Україні військової допомоги

Ліван часто стає центром уваги через гуманітарні кризи, пов’язані з біженцями та внутрішніми конфліктами. Це привертає міжнародну допомогу та впливає на політику в регіоні.

Хезболла проти ХАМАСа: хто має більш ресурсів

Хезболла перетворилася на свого роду потужну міліцію на Близькому Сході та найважливішого союзника Ірану. Її лідери підтримують іранську мережу бойових угруповань, до якої входять єменські повстанці-хусити. Бойові сили Хезболли більші, краще озброєні та більш перевірені в боях, ніж у ХАМАС, який також підтримується Іраном. Хезболла стверджує, що має 100 000 бійців. За оцінками ізраїльських військових, у них від 20 000 до 25 000 штатних солдатів та десятки тисяч резервістів. Натомість ХАМАС мав близько 30 000 бойовиків у Секторі Газа до війни; Ізраїль стверджує, що під час поточних бойових дій він знищив близько 15 000 бойовиків.

За даними ізраїльської розвідки, арсенал Хезболли містить понад 70 000 реактивних снарядів, включаючи ракети великої дальності та високоточних. Ізраїльтяни підрахували, що перед нинішньою війною ХАМАС та інші бойові групи в секторі Газа мали близько 10 000 ракет малої та середньої дальності. Бійці Хезболли отримали значний бойовий досвід під час громадянської війни в Сирії, коли вони воювали разом з іранськими та російськими військами, щоб допомогти сирійському президенту Башару Асаду перемогти повстанців. Це було важливо для Хезболли, оскільки Сирія під керівництвом Асада слугувала маршрутом для ополченців, щоб отримати військову техніку з Ірану, який не має кордону з Ліваном.

Коріння появи таких явищ як Хезболла

Формування таких організацій як Хезболла має глибоке політичне, соціально-економічне, релігійне та культурне коріння. У Лівані, де базується Хезболла, довго тривала політична нестабільність і слабкість центральної влади. Це створило вакуум влади, який заповнився різними міліційними угрупованнями.

До того ж, Іран грає значну роль у підтримці Хезболли, використовуючи її як інструмент для розширення свого впливу в регіоні.

Варто пам’ятати, що радикалізації населення часто сприяє бідність. Безробіття серед молоді створює сприятливі умови для вербування нових членів угруповання. Як зазначалося вище, Хезболла соціально опікується нужденними, що робить її привабливою для пересічних громадян. 

Збереження культурної та релігійної ідентичності також сприяє існуванню організації, що прагне захистити свої інтереси. Хезболла як шиїтська організація отримує підтримку від шиїтських громад. 

Для виправдання насильницьких дій адептами “Партії бога” використовуються релігійні ідеї та екстремістська ідеологія джихаду, історичні конфлікти та образи. Так, непримиренна боротьба з Ізраїлем є одним з найбільш тенденційних елементів ідеології Хезболли, навколо якої згуртовано стільки фанатиків. 

…На жаль, історії відомо багато прецедентів, коли навколо божевільної ідеї-фікс жменьки фанатиків вимушена згуртуватися ціла держава…

Тетяна Морараш

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку