Громади не зможуть використовувати ДПТ для нового будівництва

З 1 січня 2025 року в Україні набрала чинності заборона на використання детальних планів території (ДПТ) для нового будівництва. Відтепер виділення земельних ділянок для забудови можливе лише на основі плану просторового розвитку або чинного генерального плану. Про це повідомила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
«Недобросовісні забудовники у змові з місцевою владою проштовхували ДПТ, які «уточнювали» генплан так, що прямо суперечили йому. У подальшому, саме на підставі таких ДПТ визначалось цільове призначення земельних ділянок, які відводились під забудову та отримувались відповідні дозвільні документи», — зазначила Шуляк.
Депутатка підкреслила, що з 1 січня можливість використовувати старі механізми змін цільового призначення землі стала недоступною через набуття чинності законом №711 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель».
Відтепер для зміни цільового призначення ділянки або виділення землі під забудову громади повинні керуватися комплексним планом просторового розвитку, який обов’язково має бути затверджений у кожній громаді, або актуальним генеральним планом населеного пункту.
«Новий документ є одночасно і містобудівною документацією на місцевому рівні та документацією із землеустрою», – пояснила Шуляк.
Комплексний план просторового розвитку охоплює всю територію громади, включно з передмістями, і передбачає чітке функціональне зонування, наприклад, житлову забудову чи промислові зони. Він не має терміну дії, але може щорічно оновлюватися. Реалізація закону наразі ускладнена через те, що багато громад ще не мають затвердженого плану просторового розвитку.