Кабмін спростив механізм сертифікації операторів протимінної діяльності

Кабінет Міністрів удосконалив механізм сертифікації операторів протимінної діяльності (ПМД) і передбачив можливість надання відповідних послуг через портал “Дія”. Відповідні зміни до постанови №123 були внесені 16 травня, повідомляє пресслужба Мінекономіки.
Оновлений документ конкретизує низку процедур, які раніше не були врегульовані, зокрема розгляд апеляцій сертифікаційними органами та повідомлень про порушення прав третіх осіб з боку операторів ПМД або органів сертифікації.
“Ухвалені сьогодні зміни – це наступний етап впровадження експериментального проєкту сертифікації операторів через портал “Дія”. Наприкінці минулого року ми внесли рамкові зміни, які дозволили почати роботу над технічною частиною проєкту, а сьогодні детально прописали ключові процеси сертифікації, що дозволить швидше і якісніше проходити всю процедуру операторам. А у разі незгоди знати, що їхні скарги чи апеляції не загубляться, а будуть розглянуті в порядку, визначеному постановою”, – пояснив заступник Міністра економіки України Ігор Безкаравайний.
У новій редакції постанови визначено підстави для призупинення дії сертифіката відповідності. Зокрема, якщо оператор ПМД не виконує сертифіковані роботи протягом двох років поспіль, сертифікат може бути призупинений. Передбачено також запровадження позапланового моніторингу діяльності операторів ПМД, з чітким переліком умов для його проведення.
Важливо, що в межах такого моніторингу перевірятимуться виключно факти, пов’язані з причиною перевірки. У випадку інциденту з вибухонебезпечними предметами, внаслідок якого загинули або постраждали люди, перевірці підлягатимуть безпекові протоколи, дотримання процедур та кваліфікація персоналу, але не бухгалтерська документація. Такий підхід дозволить швидко реагувати на загрози й уникати зловживань у процесі сертифікації.
Загалом внесені зміни сприятимуть уніфікації правил сертифікації, що вплине на зростання кількості операторів і пришвидшить їхній вихід на місця роботи. Також нововведення посилюють їхню здатність захищати свої інтереси через механізми оскарження рішень відповідних органів.