ЄС та світ

Астрономи вперше в історії виявили “планету-самогубця”

За допомогою швейцарського космічного телескопа CHEOPS астрономи вперше зафіксували так звану “планету-самогубця” — екзопланету HIP 67522 b. Про це повідомляє Swissinfo.

Ця планета провокує надпотужні спалахи, які поступово руйнують її атмосферу, змушуючи її стискатися. За інформацією Європейського космічного агентства (ESA), протягом наступних 100 мільйонів років HIP 67522 b може зменшитися з розміру Юпітера до розміру Нептуна. Це перший задокументований випадок подібного явища.

Фахівці пояснили, що схожі спалахи трапляються і на Сонці, коли його магнітне поле зазнає деформацій, викидаючи в космос потоки радіації та заряджених частинок. Коли ці частинки досягають Землі, вони можуть викликати полярні сяйва в результаті взаємодії з магнітним полем та атмосферою.

Особливість цієї ситуації в тому, що вперше вчені довели: сама планета здатна спричиняти спалахи на своїй зірці. Теорія про те, що деякі планети, обертаючись на дуже малій відстані від зірки, можуть впливати на її магнітне поле і провокувати спалахи, існувала ще з 1990-х років. HIP 67522 b є яскравим прикладом такої взаємодії — вона перебуває настільки близько до своєї зірки, що завершує обертання всього за 7 днів.

Сама зірка, навколо якої обертається планета, є молодою — її вік становить лише 17 мільйонів років. Для порівняння: нашому Сонцю вже 4,5 мільярда років, тобто воно у 265 разів старше. Чим молодша зірка, тим більше енергії та магнітної активності вона проявляє. За спостереженнями ESA, зафіксовані спалахи виявилися у 100 разів потужнішими, ніж прогнозували науковці.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Більш ніж 2,5 млрд доларів витратить Польща на зміцнення кордону з Білоруссю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку