Політичні

“Ковбойська” дипломатія: чому німецькі політики критикують промову Дж.Д. Венса у Мюнхені

Мюнхенська конференція – це місце, де люди збираються разом, щоб діяти. Так висловився про один з найважливіших безпекових заходів відомий історик Тімоті Снайдер минулого року. У лютому 2024-го він звинуватив у бездіяльності тоді ще сенатора Дж.Д.Венса, який замість комунікації з українською делегацією “усамітнився у своєму номері і шукав в інтернеті слова “жінки” й “дельфіни””. Торік Венс отримав порцію критики за слабкість і невмотивованість. Цього року його накрила хвиля обурення з боку німецьких політиків і журналістів за контроверсійну промову, яка образила європейців.

Поки Трамп планує зустріч із Путіним для можливого завершення війни в Україні, його віце-президент Венс підриває справжню дипломатичну бомбу на Мюнхенській конференції з безпеки. Так оцінило промову американця німецьке видання Frankfurter Rundschau. “За допомогою ковбойських висловів віцепрезидент США Дж.Д. Венс розкритикував європейських політиків і порівняв їх з Радянським Союзом”, – емоційно відгукнулося на дипломатичну витівку Венса німецьке видання “Die Spiegel”.

Що сказав Дж.Д.Венс?

Якщо дуже узагальнено, то Венс проголосив, що Європа у її нинішньому політичному форматі не поділяє цінності, притаманні США. Відсутній спільний знаменник для порозуміння. А відтак США турбує не стільки зовнішня загроза (Росія чи Китай), скільки внутрішня – згортання демократичних свобод у Європі. Що піддав критиці Дж.Д.Венс – зазначимо тезово:

  • рішення європейських судів скасовувати вибори. Навів при цьому приклад Румунії, де вибори були анульовані через підозри у російському втручанні.
  • обмеження свободи слова. Проілюстрував цю тезу згадками про рішення урядів увести цензуру в соцмережах та кримінальне переслідування за висловлювання. Навів як приклад випадок у Швеції, де було винесено вирок за спалення Корану, згадав також арешти за антифеміністичні коментарі в Німеччині.
  • обмеження релігійних свобод. Навів історію британця, якого оштрафували за мовчазну молитву біля клініки, де робили аборти, та дані про переслідування за злочин молитви у власному домі в Шотландії.

Зазначимо, що ці приклади були подані маніпулятивно й спотворено. Зокрема, шотландський уряд уже спростував слова Венса про наявність обмежень на молитву вдома і пояснив сенс згаданого Венсом закону – він має захищати жінок в таких закладах від харасменту.

Дісталося від Дж.Д.Венса і “Америці до Трампа”. Віце-президент звинуватив адміністрацію Байдена у тиску на соцмережі для цензурування інформації, зокрема, тієї, що стосувалася походження COVID-19. Він запевнив, що за Трампа США боротимуться за свободу слова в усьому світі.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Німецький уряд планує різко скоротити допомогу Україні: як це вплине на обороноздатність нашої країни?

Піковий рівень міграції і нерозподілений “тягар НАТО”

Жорсткі зауваження пролунали і на адресу європейців як союзників, які, на думку Венса, ухиляються від належної відповідальності за власну безпеку. Венс із іронією звернувся до європейських політиків, зауваживши, що вони ігнорують питання справедливого розподілу фінансового навантаження в НАТО. Він підкреслив, що Європа має активніше інвестувати у власну оборону, оскільки США зосереджують свою увагу на інших регіонах. Поставивши риторичне запитання: “Що саме ви хочете захищати?“, він натякнув на відсутність у європейських урядів чіткої демократичної позиції.

Віце-президент Трампа не оминув і тему міграції, заявивши, що Європа та США нині переживають безпрецедентний наплив іммігрантів, що, на його думку, спричинило зростання злочинності та тероризму. Він також звинуватив німецький уряд у відповідальності за нещодавній теракт у Мюнхені, наголошуючи, що громадяни виступають проти відкритих кордонів, але їхня думка ігнорується.

Водночас Венс маніпулятивно використав статистику, порівнявши рівень імміграції у 2021 та 2022 роках, проте замовчав головний фактор різкого зростання – масовий наплив українських біженців через повномасштабну війну.

Венс також звинуватив європейську владу у маніпулюванні поняттям “дезінформації”, щоб придушувати незручні думки. Він заявив, що виключення опозиційних політиків з обговорень (як на Мюнхенській конференції) свідчить про страх перед інакомисленням.

На завершення він заявив, що безпека неможлива без поваги до власних виборців. Закликав європейські уряди не боятися альтернативних поглядів, навіть якщо вони суперечать офіційній лінії, та наголосив, що успішна демократія може існувати лише через відкритий діалог.

Борис Пісторіус назвав виступ Венса “неприйнятним”

Виступ американця не залишився без різкої відповіді. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус жорстко розкритикував промову Венса, підкресливши, що саме демократичні цінності, які той поставив під сумнів, дозволяють йому відкрито виступати з подібними заявами. «Ми також боремося за те, щоби ти міг вільно виступати сьогодні проти нас. Саме так бачить себе наша демократія», – зауважив Пісторіус.

Саме так бачить себе наша демократія“, – сказав Пісторіус. Він розкритикував і інші заяви Венса. “У нашій демократії кожна думка має право голосу. Наша демократія дозволяє екстремістським партіям, таким як AfD, проводити свої виборчі кампанії абсолютно нормально. Їх ніхто не переслідує. І на відміну від інших країн, у Німеччині ЗМІ, які розповсюджують російську пропаганду, також мають право брати участь у всіх прес-конференціях”.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Як Луганщина із “золотої акції” перетворилася на “вовчий квиток”: розмова з автором книги “Пост-Луганщина” Андрієм Зайцевим (продовження)

Це був натяк на неодноразове недопущення журналістів інформаційного агентства Associated Press на заходи у Білому домі. Причиною стало те, що агентство не дотримується нового позначення “Американська затока” для “Мексиканської затоки”, запропонованого Трампом.

Ми досить впевнені у собі і як європейці і як німці, щоб сказати: ми більше не хочемо це вислуховувати“, – додав він. “Мої пані та панове, це неприйнятно“.

Після цього вся зала вибухнула бурхливими оплесками.

Зрозуміло, що це був пробний наїзд на Європу з боку Трампа, але він не пройшов.

“Інтелектуально низький політ” Дж.Д.Венса

Після виступу Венса депутатка Європарламенту від ВДП Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн заявила, що трансатлантичні відносини можуть опинитися під загрозою. Вона зазначила, що ліберальний світ знаходиться під серйозною небезпекою. За її словами, виступ Венса був «інтелектуально низьким» і не мав місця на міжнародній конференції з безпеки. Вона вказала, що головний меседж Венса полягав у тому, що «фальшиві новини та брехня мають сприйматися як альтернативні думки», і що підтримка США буде припинена, якщо Європа не прийме ці «цінності».

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок обурено висловилась проти заяви віце-президента США Дж.Д. Венса, згідно з яким виключення таких партій, як AfD, може загрожувати демократії. Вона зазначила: “Якщо радикальні праві або ісламістські угруповання закликають до боротьби з нашою демократією, Європа достатньо сильна, щоб боротися з ними зсередини”. Бербок пояснила, що мусить не погоджуватися з Венсом, звертаючи увагу на президента Росії Володимира Путіна: “Наш найбільший ворог зараз — це Росія Путіна, адже він оголосив війну нашому європейському миру та демократії“. Вона додала: “Це момент правди: кожен у світі має вирішити, чи стоїть він на стороні вільного світу, чи на стороні тих, хто бореться проти нього“.

“Альтернативні” думки від Венса як прояв постправди

Виступ Дж.Д. Венса на Мюнхенській конференції став черговим проявом політичної риторики, в якій поняття правди й фактів підмінюються суб’єктивними інтерпретаціями. Його твердження про демократію, свободу слова та роль Європи у світовій безпеці містили численні маніпуляції та спотворення реальності, що відзначили як європейські політики, так і медіааналітики.

Термін “альтернативні факти”, вперше використаний під час попередньої каденції Трампа його прес-секретарем Шоном Спайсером, став символом політичної практики, де факти підміняються вигідними для влади наративами. Венс, пропонуючи “альтернативні думки”, намагається провести ту саму лінію – виправдати фальсифікації, маніпуляції та навіть пряму дезінформацію під виглядом права на свободу слова. Втім, політичні опоненти Венса дали йому чітку відповідь: право на думку не означає право нав’язувати альтернативну реальність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку