Політичні

Катар –  регіональний миротворець у конфлікті між ХАМАС та Ізраїлем чи спонсор тероризму?

Минулого тижня світові ЗМІ спостерігали, як вищі лідери Хамасу прибули до Катару, щоб обрати нового політичного лідера для свого угрупування. Делегати з’їхалися з усього Близького Сходу після майже річного протистояння між Хамасом та Ізраїлем у Газі.

Усі вони були вражені нещодавнім вбивством лідера угруповання Ісмаїла Ханія під час вибуху в Тегерані, який нібито було організовано Ізраїлем. Про це  ІА”ФАКТ” вже писало.  Як лідер перемовників на переговорах з Ізраїлем Ханія відігравав вирішальну роль у ХАМАСі, намагаючись знайти компроміс між бажанням бойовиків перенести поле битви на землю Ізраїлю і закликами деяких із них домовитися і покласти край конфлікту.

Святе місце порожнім не буває

Місце Ханії, зрозуміло, потрібно було швидко заповнити. Похорон Ханії був більше ніж панахида – це означало кінець епохи і початок нового, більш екстремального етапу.  Це було не вперше, коли вищі посадовці Хамасу зібралися, щоб обрати нового лідера після несподіваного похорону. Так, 20 років тому вони зустрілися в Газі після вбивства Ізраїлем засновника угруповання шейха Ахмеда Ясіна. Місяця не минуло – Ізраїль позбувся  його наступника Абдель Азіза ар-Рантісі. Але цього разу масштаби кризи і викликів, з якими стикаються соратники вбитого Ханії, були вочевидь більшими.

Згідно з конституцією ХАМАС, Абу Омар Хасан, або Мохаммед Хасан Дарвіш –   голова вищого консультативного органу Хамасу, –  був головним претендентом на посаду тимчасового керівника організації до наступних виборів.

Але по закінченню жалобної церемонії, присвяченій  Ханії, новим лідером ХАМАСа було обрано Ях’ю Сінвара, який вже є лідером угруповання в Газі з 2017 року. Для багатьох цей вибір став несподіванкою, але кожен, хто стежить за його кар’єрою відтоді, як Ізраїль звільнив його в 2011 році в результаті обміну на полоненого ізраїльського солдата Гілада Шаліта, знав, що він завжди міг одного дня очолити ХАМАС.

Жоден політичний лідер Хамасу ніколи не був настільки близький до збройного крила угруповання. Незважаючи на все це, багато хто може вважати призначення його на найважливішу посаду в Хамасі божевіллям. Ізраїльські служби безпеки вважають, що Сінвар спланував і здійснив напад на південь Ізраїлю, і він очолює список розшукуваних ними осіб.

“Не всі люди в керівництві Хамасу підтримували це рішення, – прокоментував це призначення високопоставлений чиновник Хамасу. “Деякі лідери висловлювали своє занепокоєння, інші наполягали на більш поміркованій людині. Але врешті-решт він отримав більшість голосів”.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Майбутнє допомоги США Україні під питанням: можливі наслідки перемоги Трампа

Коротка історична довідка

ХАМАС здійснив напад на південь Ізраїлю 7 жовтня минулого року, в результаті якого загинуло близько 1200 людей і 251 заручник повернувся в Газу. З того часу, за даними МОЗ, керованого ХАМАСом, в результаті військових дій у відповідь загинуло близько 40000 осіб, і десятки тисяч отримали поранення. Більше половини будівель в Газі було пошкоджено або зруйновано, а майже все населення було змушене покинути свої домівки. Інакомислення проти ХАМАС, який править Газою з 2007 року, зростає. Саме угруповання зазнало серйозних втрат.

Що спільного між “Мусульманським братством” та “Ісламським рухом опору”

Історія ХАМАС починається з моменту його заснування у 1987 році. Хамас означає “Ісламський рух опору”. Він виник на основі єгипетського руху “Мусульманське братство”, який діяв у секторі Газа з 1950-х років. Братство здобуло вплив через мечеті та благодійні організації.

У 1980-х роках “Брати-мусульмани” зайняли більш націоналістичну та активістську позицію, кинувши виклик впливу Організації визволення Палестини. Згодом організація перейменувалася на ХАМАС.

Протягом 1990-х і на початку 2000-х ХАМАС здійснював теракти і напади проти Ізраїлю за допомогою терористів-смертників. У 2006 році він отримав більшість місць у палестинському парламенті, перемігши правлячу партію ФАТХ. Після жорстоких зіткнень з ФАТХ у 2007 році Хамас взяв під свій контроль Газу. Ізраїль і Єгипет ввели економічну блокаду Гази.

ХАМАС зіткнувся з військовими конфронтаціями з Ізраїлем, в тому числі у війнах в Газі 2012 і 2014 років. Зусилля з примирення з ФАТХ мали обмежений успіх.

Дипломатична роль Катару щодо ХАМАСу

У Катарі перебуває більшість вищого політичного керівництва Хамасу, а решта – в Туреччині. Катарський уряд підтримує відносини з ХАМАС з метою сприяння миру і стабільності в регіоні. Незважаючи на триваючий конфлікт у Газі, Катар відігравав певну роль у переговорах і угодах про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом. Таким чином, поки страждають пересічні палестинці, лідери ХАМАСу комфортно почуваються в Катарі – країні, яка балансує між протиріччями і підтримує тісні зв’язки як із західними країнами, так і з палестинськими угрупованнями.

Катар є найважливішим фінансовим спонсором Хамасу і перерахував угрупованню понад 1,5 млрд євро (або 1,8 млрд доларів США). Уряд Катару щомісяця виплачує Хамасу 30 млн доларів на оплату праці держслужбовців у Газі (багато з яких є членами Хамасу). Ці грошові перекази здійснює посол Катару в Газі Мохаммед аль-Емаді, який виступає посередником між Газою, Дохою та Ізраїлем3.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Дебати з високими ставками: чи зможе Гарріс використати свій прокурорський досвід проти Трампа?

На відміну від деяких сусідів у Перській затоці, Катар не має офіційних дипломатичних відносин з Ізраїлем, але брав участь у переговорах і переговорах щодо звільнення заручників, пов’язаних з ізраїльсько-палестинським конфліктом.

Таким чином, фінансова і політична підтримка Катаром ХАМАСу тісно пов’язана з його регіональними відносинами і прихильністю до палестинської справи. Ці зв’язки дозволяють Катару відігравати певну роль у переговорах і наданні гуманітарної допомоги, незважаючи на те, що деякі держави класифікують ХАМАС як терористичну організацію.

Наслідки підтримки  Катаром Хамасу

Підтримка Катаром Хамасу впливає на його відносини з іншими країнами Перської затоки. Хоча деякі з них, – наприклад, Саудівська Аравія і ОАЕ, – вважають Хамас терористичною організацією, Катар підтримує зв’язки з угрупованням. Така позиція сприяє напруженості в Раді співробітництва арабських держав Перської затоки  і ускладнює регіональну політику.

Катар використовує свої відносини з ХАМАС для того, щоб відігравати роль посередника в ізраїльсько-палестинських переговорах. Він сприяв переговорам і допомагав укладати угоди про припинення вогню. Цим Катар позиціонує себе як регіональний миротворець, але він також стикається з критикою з боку тих, хто бачить в Хамасі перешкоду на шляху до миру.

Фінансова підтримка Катару допомагає пом’якшити гуманітарну кризу в Газі. Щомісячні виплати державним службовцям стабілізують місцеву економіку. Однак критики стверджують, що ця допомога опосередковано підтримує владу і військову діяльність Хамасу.

Підтримка Катаром Хамасу впливає на його міжнародний імідж. Хоча він відстоює права палестинців, він також стикається з пильною увагою з боку західних країн. Балансування між гуманітарними зусиллями і занепокоєнням щодо фінансування тероризму є делікатним завданням для Катару.

Таким чином, підтримка Катаром Хамасу має геополітичні, гуманітарні та репутаційні наслідки, формуючи його роль на Близькому Сході і за його межами.

Чи чиниться тиск на Катар, щоб він змінив свою позицію щодо Хамасу?

Так, Катар оголосив про переоцінку своєї ролі у переговорах між Ізраїлем та ХАМАСом. Прем’єр-міністр Катару, Мохаммед бін Абдулрахман бін Джассім Аль Тані, заявив, що їхню роботу хочуть використати для «набивання політичних балів». Катар разом із США та Єгиптом веде переговори щодо перемир’я в Газі та звільнення заручників. Однак, переговори зайшли в глухий кут, і Катар намагається вирішити це зволікання. Міжнародний тиск на Ізраїль також зростає через погіршення гуманітарної ситуації в Секторі Гази.

Тетяна Морараш

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку